uweta
  • instagram
  • threads
  • tiktok
  • linkedin
  • youtube

Alan Adı (Domain) Neden Önemlidir?

Alan adı (domain) Neden Önemlidir?
Alan Adı (Domain) Neden Önemlidir?

Dijitalleşmenin öncelikli ve önemli adımlarından biri olan alan adı (domain) seçimi için sizlere fayda sağlayacağını düşündüğümüz bir içerik hazırladık. Bu içerik sonunda alan adları hakkında kapsamlı bilgiye erişmiş olacağınızı düşünüyoruz.

Kişisel bir blog ya da ticari bir işletme yönetmek istiyorsanız kendinize ait bir alan adı sahibi olmanız, markanızın ya da internet üzerinde oluşturacağını içeriğin TÜM KONTROLÜNÜ size verecek olan akıllıca bir harekettir.

Bu yazıda bir alan adının önemini, ne olduğunu ve başarılı bir web site sahibi olmak istiyorsanız neden bir alan adına ihtiyaç duyacağınızı ele alacağız.

Alan Adı (Domain) Nedir?

Herbir internet sitesi esasında bir IP adresidir. Alan adları, hatırlanması zor olan IP adresleri yerine kullanılması için internet otoriteleri tarafından geliştirilmiş olan bir adlandırma yöntemidir.

İnternet siteniz için seçtiğiniz ismi, .com, .net, .org vb. bir uzantıyla herkesin anlayabileceği bir hale dönüşmesine alan adı yani domain denmektedir.

Alan adı tanımlamasını yapmanın en kolay yolu tıpkı T.C. Kimlik numaranız gibi benzersiz ve sadece size özel oluşudur. Başka bir şekilde anlatmak gerekirse, bir internet sitesine girmek için adres çubuğuna yazılan https://www.google.com gibi bir adresin “google.com” kısmına alan adı denilmektedir.

Şayet bu isimlendirme olmasaydı google.com sitesine girebilmeniz için adres çubuğuna 64.x00.7x.2xx yazmanız gerekecekti. Günümüzde 400 milyona yakın alan adı olduğunu düşünecek olursak bu iş çok karmaşık bir hal alacaktı.

İşte bu alan adları, kullanıcı tarafından seçilen benzersiz bir ad ve uzantıdan oluşur. Aklınızda bir işletme kurma plânı varsa öncelikle yapmanız gereken iş bizim gibi bir alan adı kayıt operatörüne ve hosting adı verilen barındırma sağlayıcılarına başvurmak olacaktır.

Her alan adı benzersiz olacağından, sizden daha önce kaydedilmiş ise farklı bir isim düşünmek zorunda kalacaksınız. Dünyada en çok kabul gören alan adı uzantıları .com .net .org gibi uzantılar olduğu için farklı uzantılara yönelmek durumunda da kalabilirsiniz.

Örnek vermek gerekirse Uweta Reklam isimli bir firma kurmak istiyorsanız ilk düşüneceğiniz alan adı uweta.com olacaktır. Ancak bu alan adı sizden önce satın alınmışsa uweta.net ya da uweta.org gibi uzantıları da düşünebilirsiniz.

Ancak bu durumda uweta.com alan adına sahip firma uzun süredir yayında ise .net ya da .org uzantısını almanız sizi taklitten öteye geçirmez. Bu sebeple başka bir marka ismi düşünmeniz sizin yararınıza olacaktır.

Alan adı (domain) Neden Önemlidir?

Alan Adı Sorgulama

Bir domain sahibi olmak için, uluslararası yetkilendirme kuruluşu ICANN tarafından akredite edilmiş bir firmaya başvurmalısınız.

Alan Adı Alma

alan adı arama motoruna istediğiniz alan adını yazarsanız tahsis edilip edilmediğini öğrenir ve ilgili adımları takip ederek satın alma işlemini gerçekleştirirsiniz. Alan adları yıllık olarak tahsis edildiği için yenileme periyotlarını kaçırmamanız gerekir. Belirli şartlar dahilinde alan adınızı kaybetme tehlikesiyle karşılaşabilirsiniz.

Uweta gibi danışmanlık şirketleri, alan adlarını sizin için kayıt eder, yenileme periyotlarını size bildirir.

Neden Alan Adı Almalısınız?

Çevrimiçi dünya, ücretsiz veya ücretli barındırma sitelerinde ve hatta sosyal medyada bir iş veya blog oluşturma fırsatlarıyla zengindir. Ücretsiz Facebook sayfaları ve BlogSpot veya Medium gibi blog platformları, kullanıcıların her türden içerik ve resim yayınlamak için bir alan talep etmelerine olanak tanır.

Shopify ve Etsy gibi çevrimiçi pazar yerleri, girişimcilere fiziksel ve dijital ürünler satmaları için vitrinler sağlar. Squarespace gibi siteler, fotoğrafçılar ve tasarımcılar gibi işinde uzman, sıfırdan bütün bir web sitesi oluşturmadan çevrimiçi bir portföy oluşturmasını mümkün kılar.

Bu siteler, kendi alan adınıza sahip olmadan çevrimiçi bir varlığa sahip olmanın mümkün olduğunu göstermektedir. Ancak amacınız geniş çapta görünür olmak ve markanız için otorite oluşturmaksa, bu platformların ve sosyal medya sitelerinin önemli dezavantajları olduğunu da unutmamalısınız.

Bu sebeple kendi alan adınızı almalı, markanızı oluşturmalı ve diğer platformlardan da tüm dünyaya yayılmaya çaba göstermelisiniz.

Üçüncü taraf bir platformdaki sayfalara içerik göndermek riskli olabilir. Bir barındırma sitesi kapanabilir ve içeriğinizi ve çevrimiçi kimliğinizi onunla birlikte alabilir.

Bazı siteler, içeriğinizin başka bir platforma taşınamaması için, yayınlanan herhangi bir şeyin sahibi olduğunu da iddia eder. Kendi alan adınıza sahip olduğunuzda, sitenizi dünyanın herhangi bir yerinde istediğiniz herhangi bir hosting şirketi ile kurabilirsiniz.

Bir alan adının satın alma hakları, ücretleri yenilemeye devam ettiğiniz sürece, adı yalnızca sizin kullanımınız için saklı tutar. Bazı internet uzmanları, herkesin herhangi bir değişken yazımla birlikte kendi adını bir alan adı olarak kaydettirmesini tavsiye eder.

Aynı şekilde, yalnızca ideal alan adınızı değil, aynı zamanda arama yapanların bir tarayıcının arama çubuğuna yazabileceği diğer varyasyonları da kaydettirmek iyi bir fikir olabilir. Bu şekilde, çevrimiçi kimliğinizin yalnızca size ait olduğundan ve sitenizin birden çok şekilde bulunabileceğinden emin olabilirsiniz.

Alan adı (domain) Neden Önemlidir?

Ayrıntılı bilgi ve ücretsiz danışmanlık için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Alan Adı (Domain) Neden Önemlidir?Uweta

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Uweta Bilişim
Uweta Bilişim
Merhaba, Size nasıl yardımcı olabiliriz?