uweta
  • instagram
  • threads
  • tiktok
  • linkedin
  • youtube

Bir E-Ticaret Sitesinin Tasarımı Nasıl Olmalıdır?

Bir E-Ticaret Sitesinin Tasarımı Nasıl Olmalıdır?
Bir E-Ticaret Sitesinin Tasarımı Nasıl Olmalıdır?

Bir E-Ticaret sitesinin tasarımı oluştururken dikkat etmeniz gereken ilk nokta, sitenizin esas amacının insanları alışveriş yapmaya teşvik etmesi gerektiğidir. Yalnızca harika görünen bir e-ticaret sitesi oluşturmaya odaklanmamalısınız. Web sitenizdeki her ögenin insanları sizden bir şeyler satın almaya itmesi noktasında yönlendirmesini sağlamalısınız.

1- E-Ticaret Sitenizi Müşteri Kitlenize Göre Organize Edin

Bir e-ticaret sitesi oluşturmanın ilk adımlarından biri, hangi sayfaların ve kategorilerin ekleneceğini hesaplamaktır. Bir ana sayfanız, ürünlerin ortak özelliğini taşıyan kategoriler ve her bir ürününüz için ayrı web sayfalarınız bulunacak. Ancak, tüm bu ürün sayfalarını, insanların aradıklarını bulabilmeleri için nasıl düzenleyeceksiniz?

Potansiyel müşterilerinizi düşündüğünüzde, site ara yüzünüzde satın alma işleminin nasıl gerçekleştirileceğini ve ürünlerinize kimlerin nasıl göz atacağını hayal etmeye ve size göre en mantıklı olan e-ticaret site mimarisini kurgulamaya çalışın.

Örnek vermek gerekirse, farz edin ki evcil hayvan yiyecekleri ve malzemeleri satıyorsunuz, bunlar kedi, köpek, balık vs. olabilirler. Sahip olduğunuz hayvan türüne göre, ürün türleri (mamalar, oyuncaklar, yemek kapları vs.) için alt kategoriler düzenleyebilirsiniz. Siteyi ziyaret eden herkes, aramalarını belirli gereksinimlere göre daraltmayı oldukça hızlı bir şekilde anlayabilmeli. Ve benzer ürünleri grup halinde bir arada toplayarak, insanların kedi veya köpeklerine en çok beğendikleri eşyaları bir arada sunarak istedikleri şeyleri kolay bir şekilde satın almalarını sağlayabilirsiniz.

2- Web Sitenizi Mobil Uyumlu Hale Getirin

Bir E-Ticaret Sitesinin Tasarımı Nasıl Olmalıdır?

Online alışveriş trendlerine göre, tüm online alışverişlerin neredeyse üçte biri mobil cihazlar ile gerçekleştirilmektedir. Eğer sizin e-ticaret web siteniz telefon üzerinde çalışmıyor ise, potansiyel birçok müşterinizi kaybetmek ile karşı karşıya kalırsınız. Duyarlı web siteleri, hangi cihaz üzerinde olursa olsun her sayfada aynı bilgileri ve görselleri kullanıcıya sunar, ancak sayfayı ekrana sığdırmak için bunları farklı şekilde konumlandırılır. Örneğin, masaüstü web sitelerinde metin resmin yanında gözükürken aynı siteyi mobil telefonlarda açtığınızda, metin resmin altına kayacak şekilde gözükecektir.

3-Bir Arama Çubuğu Ekleyin

Pek çok ziyaretçi sitenizi ziyaret ettiğinde sevdikleri şeyleri keşfedecek ve satın almak isteyecek. Ancak bazıları sitenize girerken ne almak istediklerini zaten biliyor olacaklar. Bu sebeple bir arama çubuğu onlara ihtiyaç duydukları ürünlerin, web sayfalarına doğrudan ulaşmanın bir yolunu sunar. Dolayısıyla arama çubuğu her e-ticaret web sitesinin sahip olması gereken artı özelliklerden biridir.

4- Sitenize Müşteri Yorumlarını Dahil Edin

Çevrimiçi alışveriş yapanların yarısından fazlası, alışveriş yaptıkları esnada site içerisindeki yorumları okuduklarını söylüyor. Yani müşteri değerlendirmelerine bakmak satın alma sürecinin düzenli bir parçası haline gelmiştir. Dolayısıyla web sitenizdeki ürün satın alan kişilerin görüşleri, sitenizi ziyaret eden kişiler tarafından, sizin site içerisinde söyleyip anlattıklarınıza göre daha güçlü bir anlam ifade edecektir. Bunlara ek bir avantaj olarak, site içi yorumlar sayesinde sunduğunuz ürünler hakkında ve müşterilerinizin sahip olduğu hizmet deneyimi hakkında değerli geri bildirimlere sahip olabilirsiniz. Bu sayede zaman içinde E-ticaret iş sonuçlarınızı iyileştirmenize yardımcı olacak ipuçları elde edebilirsiniz.

Sonuç olarak baktığımızda e-ticaret web sitesi firmaları tasarım ve organizasyon kalitelerine göre hayatta kalırlar veya yaşamlarını yitirirler. Dolayısıyla bu alanda başarılı olmak istiyorsanız eğer ihtiyaç duyduğunuz ana işi yapabilecek başarılı bir e-ticaret sitesi oluşturmak için gereken özeni gösterdiğinizden emin olun.

Bir E-Ticaret Sitesinin Tasarımı Nasıl Olmalıdır?

Bir E-Ticaret Sitesinin Tasarımı Nasıl Olmalıdır?Uweta

Tamamıyla alanında uzman Uweta Web Tasarım ve Sosyal Medya Ajansı Hizmetinizdedir. E-Ticaret Web Tasarım hizmeti almak istiyorsanız bizlere ulaşabilirsiniz. Hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgi almak için müşteri temsilcimiz ile iletişim sayfasından iletişime geçebilirsiniz.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Uweta Bilişim
Uweta Bilişim
Merhaba, Size nasıl yardımcı olabiliriz?