uweta
 • instagram
 • threads
 • tiktok
 • linkedin
 • youtube

Cep Telefonu ile Evde Profesyonel Ürün Fotoğrafı Nasıl Çekilir?

Cep Telefonu ile Evde Profesyonel Ürün Fotoğrafı Nasıl Çekilir?

Ürün Fotoğrafı Nedir?

E-ticaret sitelerinde yer alan ürün fotoğrafları markaların satışını yaptığı ürün ve hizmetleri müşterilere göstermek için çekilen fotoğraflara verilen isimdir. Genellikle ürün fotoğrafları bir ürünün ön, arka, sağ ve sol tarafından yani her açıdan çekilen fotoğraflardır. Bunun yanı sıra ürün fotoğrafları bir ürünün her detayını da gösteren bir fotoğraf türüdür.

E-ticarette Ürün Fotoğraflarının Önemi Nedir?

E-ticaret firmaları için ürün fotoğraflarının oldukça önemli olduğunu sizlerle daha önce paylaşmıştık. Cep Telefonu ile Evde Profesyonel Ürün Fotoğrafı Nasıl Çekilir adlı yazımızın bu bölümünde ise e-ticarette ürün fotoğraflarının önemini daha detaylı bir şekilde anlatacağız.

 • E-ticaret siteleri üzerinden alışveriş yapan kişilerin ürünler ile ilk teması ürün fotoğrafları aracılığıyla gerçekleşir.
 • Bir ürün fotoğrafı ne kadar profesyonel çekilirse müşterilerin ilgili ürüne olan ilgisi o kadar artış gösterir.
 • E-ticaret firmaları ürün fotoğrafları sayesinde satışlarını hızlı bir şekilde artırabilir.
 • Çoğu zaman tüketiciler bir ürünün detaylarını beğenerek ilgili ürünü satın almayı tercih eder.
 • E-ticarette ürün fotoğrafları markaların kampanyalarının başarılı olmasını sağlar.
 • E-ticaret firmaları ürün çekimi sayesinde rakipleri ile daha kolay rekabet eder ve satışlarını artırma fırsatı yakalar.

Bu tür avantajlar sağladığı için e-ticarette ürün fotoğrafı çekiminin önemli olduğunu söylemek mümkündür. Satışlarını artırmak ve rakipleri ile daha kolay rekabet edebilmek isteyen her e-ticaret firmasının e-ticarette ürün çekimine önem vermesi gerekir.

Ürün Çekimi Nasıl Yapılır?

E-ticaret siteleri için ürün fotoğrafına ihtiyacı olan markaların ürün çekimi yapabileceği belirli alanlar bulunur. Genellikle markalar bu noktada:

 • Müşteri fotoğrafları
 • Stüdyoda ürün çekimi
 • Evde Cep Telefonu ile ürün çekimi

Yapabilmektedir. Genellikle müşteri fotoğraflarını kullanan markaların satış oranı oldukça çoktur. Stüdyoda ürün çekimi yapan markaların ise harcayabileceği sermayesi bulunur. Evde ürün çekimi yapmak ise genellikle küçük ve orta ölçekli işletmelerin harcamalarını kısıtlamak için yaptığı çekimlerdir. Fakat yeniden söylemek gerekir ki evde cep telefonu ile ürün fotoğrafı çekimi yapacak olan markaların dikkat etmesi gereken belirli noktalar bulunur.

Cep Telefonu ile Evde Profesyonel Ürün Fotoğrafı Nasıl Çekilir?

Evde Cep Telefonu ile Ürün Fotoğrafı Çekimi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Evde cep telefonu ile ürün fotoğrafı çekimi yapacak olan e-ticaret firmalarının dikkat etmesi gereken unsurlar bulunmaktadır.

 • Ürün fotoğrafının arka planı
 • Ürüne gelen ışık
 • Ürün fotoğrafının kalitesi
 • Ürün fotoğrafının profesyonelliği

Cep telefonu ile ürün çekimi yapacak olan kişi ve işletmelerin dikkat etmesi gereken temel noktalardır. Çünkü bu unsurlara dikkat etmek ürün fotoğrafınızın kalitesini artıracak ve profesyonel gözükmenizi sağlayacaktır.

Ürün Fotoğrafının Arka Planına Önem Verin 

Evde cep telefonuyla ürün fotoğrafı çekmek istiyorsanız ilk önem vermeniz gereken konuların başında ürün fotoğrafının arka planı yer almaktadır. Günümüzde evde fotoğraf çekimi yapacak olan kişiler çoğu zaman güzel gözükmesi için karmaşık arka planları tercih etmektedir. Fakat bu ürün fotoğraflarında yapılan en büyük yanlışlardan birisidir.

Ürün fotoğrafının arka planı ne kadar karmaşık olursa ürününüzün gözükmesi o kadar zorlaşacaktır ve bu da aslına bakıldığında evde fotoğraf çekimi yapan kişilerin amacına ulaşmasını engelleyecektir. Çünkü karmaşık arka planı olan ürün fotoğrafları müşterilerinizi etkilemeyecek ve bu da satışlarınıza olumsuz yansıyacaktır.

Bu nedenle evde ürün fotoğrafı çekimi yapacak olan kişi ve işletmelerin sade arka planlar kullanmaya özen göstermesi gerekir. Genellikle ürün çekiminde kullanılan arka planlar beyaz ya da bej renklerde olmalıdır. Bu renkler ürününüzü ön plana çıkaracak ve müşterilerinizin ilgili ürünü satın almasında etkin rol oynayacaktır.

Fotoğraf Işığına Dikkat Edin

Genellikle ürün fotoğraflarında ışığın çok önemli olduğu herkes tarafından bilinir. Çünkü bir ürün fotoğrafında kullanılan ışık ne kadar kaliteli olursa ürün fotoğrafınızın profesyonelliği o kadar artar ve bu da müşterilerinizin markanıza güvenmesini ve ilgili ürünü satın almasını sağlar. Cep telefonu ile ürün fotoğrafı çekimi yapacak olan kişiler bu nedenle ışığa önem vermesi gerekmektedir. Ürün çekimi esnasında ürünün güzel gözükmesini engelleyen bir ışıkta çekim yapmak yerine profesyonel gözükeceğiniz bir ışığı tercih etmeniz gerekir. Bunu yapmak için de birkaç deneme yapmalı ve doğru ışığı bulana kadar çaba sarf etmelisiniz. Böylece evde ürün fotoğrafı çekiminden tam verim alabilir ve ürünlerinizi ön plana çıkarabilirsiniz.

Ürün Fotoğrafınız Kaliteli Olmalı

Evde ürün fotoğrafı çekimi yaparken fotoğraf kalitesinin de önemi oldukça büyüktür. Çünkü bir ürün fotoğrafı ne kadar kalitesi bir kamera ile çekilirse fotoğrafınız o kadar net gözükecektir. Aslına bakıldığında bu durum e-ticaret sitenize giren ve ürün almak isteyen kişilerin ilgili ürün fotoğrafı üzerinden karar verme sürecini olumlu etkileyecektir.

Bu nedenle cep telefonu ile ürün fotoğrafı çekimi yapacaksanız mega pikseli büyük olan cep telefonları ile çekim yapmaya özen göstermelisiniz. Böylece ürününüzün doğal ve güzel gözükeceği bir fotoğrafı çekebilir, müşterilerinizin ilgili ürünün detaylarını görmesini sağlayabilir ve böylece satışlarınızı daha hızlı artırabilirsiniz.

Detaylara Önem Verin

Cep telefonu ile ürün fotoğrafı çekimi yapacak olan kişi ve işletmelerin en çok önem vermesi gereken şeylerden biri de ürünün detaylarıdır. Genellikle bir ürünü beğenerek alan kişilerin yanı sıra ilgili ürünün detaylarını severek alan birçok kişi de bulunmaktadır.

Bu nedenle cep telefonu ile ürün fotoğrafı çekimi yaparken ürünlerinizi diğer ürünlerden ayıran detayları da fotoğraflandırabilir ve e-ticaret sitenize ekleyebilirsiniz. Böylece e-ticaret sitenizi ziyaret eden kişilerin ürün fotoğraflarında yer alan ürün detaylarını incelemesini sağlayabilir ve satışlarınızı artırma fırsatı yakalayabilirsiniz.

Cep Telefonu ile Evde Profesyonel Ürün Fotoğrafı Nasıl Çekilir?

Cep Telefonu ile Evde Profesyonel Ürün Fotoğrafı Nasıl Çekilir? – Uweta

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Uweta Bilişim
Uweta Bilişim
Merhaba, Size nasıl yardımcı olabiliriz?