uweta
 • instagram
 • linkedin
 • youtube
 • whatsapp

Dijital Pazarlama

Dijital Pazarlama
Dokuz Soruda Dijital Pazarlama

Pazarlama sektörünün dijital ortama geçiş yapmasıyla pazarlama sektörü müthiş bir ivme kazandı.
Geleneksel pazarlamaya göre daha az maliyetli olan dijital pazarlamaya potansiyel müşterilere erişebilme konusundaki itibar sürekli artış gösterir durumda.

Şimdi Dokuz Soruda Dijital Pazarlama Nedir Konumuza Geçelim.
1. Dijital Pazarlama Nedir?

Dijital pazarlama, webde yapılan her türlü pazarlama etkinliklerinin genel adıdır. Doğal olarak bu alandaki hedef kitle İnternet kullanan potansiyel müşterilerdir. İnternet kullanımının sürekli ve hızlı artışı sayesinde dijital dünyada müşterilere ulaşmak gayet kolay hâle geliyor. Akıllı telefon, yapay zeka, giyilebilir teknoloji gibi teknolojik gelişmeler sayesinde kullanım alanını genişleten dijital pazarlama, adını sürekli gelişen teknoloji dünyası sayesinde daha fazla duyuracak gibi.

2. Dijital Pazarlama Hangi Alanlarda Kullanılır?

Kısaca, internet neredeyse dijital pazarlama oradadır. Dijital pazarlama ile internetin olduğu her alanda potansiyel müşterilere ulaşmanız ve gelirinizi daha kolay ve daha hızlı bir şekilde artırmanız mümkündür.

Dijital Pazarlamanın kullanıldığı alanlar başlıca şunlardır:

 • ARAMA MOTORLARI
 • SOSYAL MEDYA
 • VİDEO PAYLAŞIM SİTELERİ
 • BLOGLAR
 • E-TİCARET SİTELERİ
 • KURUMSAL WEB SİTELERİ
 • ONLİNE KİTAPLAR
 • BİLGİSAYAR VE TELEFON OYUNLARI
 • BİLGİSAYAR VEYA TELEFON YAZILIMLARI
 • İÇERİK PAYLAŞIMININ GERÇEKLEŞTİĞİ TÜM İNTERNET ORTAMLARI
3. Dijital Pazarlama Türleri

Enerjimizi en etkili şekilde sarf etmemiz, stratejilerimizi doğru belirlememize bağlıdır. Marka itibarını yükseltmek ve geri dönüşümleri artırmak da bu stratejiyi belirlerkenki hedeflerimiz olmalıdır. Bunun için de dijital pazarlama türlerini doğru bir şekilde öğrenmek ve kavramak gerekir.

E-Mail Pazarlaması

Bilinen en kadim dijital pazarlama türlerinden birisi e-mail pazarlamasıdır. Belki bizler mail gelen kutumuzu nadiren kontrol ediyoruz fakat bu dahi e-ticaret siteleri için müşterilerin alışveriş için siteye çekilmesi için bir umuttur. Geri dönüşümü artıran pazarlama türlerinin en etkililerinden birisi e-mail pazarlamasıdır. Müşterilerinize gönderdiğiniz bilgi mailleri yoluyla eriştiğiniz zaman, onu şaşırtacak, ilgisini kazanacak olan ya da indirim ve kampanyalı ürünleri görüntülemesini sağlarsınız. Bu şekilde yüz milyonlarca mail kullanıcılarının sitenizi ziyaretlerini sağlayabilirsiniz. E-Ticaret yazılımları hakkında bilgi sahibi olmanız ve otomasyon sistemlerini iyi organize edebilmeniz de, e-mail pazarlamasında çok yüksek önem taşır.

İçerik Pazarlaması

İçerik pazarlaması, genel geçer satış ifadeleri yerine müşteri odaklı içerik üretmektir. Müşterilerinize erişebildiğiniz her alanda ve kurumsal web sayfanızda içerik pazarlamayı kullanabilirsiniz. Potansiyel müşterilerinizi kazanmanız, müşterilerinizi markanıza olan sadakatlerini artırmanız ve geri dönüşümler elde etmeniz için içerik pazarlaması ideal bir pazarlama yöntemidir.

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)

Sitenizin Google, Yandex, Bing gibi arama motorlarında yapılan aramalarda çıkan milyonlarca sonuç arasından en ön sıralarda yer almasını sağlayan hizmet arama motoru optimizasyonu yani SEO’dur. Alakalı kelimeler arama motorlarıyla aratıldığında o milyonlarca sonuçların en ön sırasında sizin sitenizin olması, site içi – site dışı SEO yöntemlerini kullanmanıza bağlıdır; üstelik kalıcı bir şekilde. (SEO hakkında bilgi sahibi olabilmek için: SEO)

SEO ismi verilen arama motoru optimizasyonu, dijital pazarlama alanlarının tamamıyla beraber çalışır. Web siteniz, itibarının artması için sosyal medya pazarlaması, arama motoru pazarlaması ve içerik pazarlaması gibi uygulamalarla desteklenir. Ziyaretçi akışını düzenli hâle getirmeniz doğal olarak müşteri oranınızı ve dolayısıyla gelirinizi artırır. SEO’nun olumsuz denilebilecek tek yönü, diğer tekniklere göre daha uzun sürede gözlemlenebilir olmasıdır. Ancak kalıcılık konusunda da en iddialı yöntemlerdendir.

Arama Motoru Pazarlaması (SEM)

Arama motoru pazarlaması yani Search Engine Marketing, web sitenizin kısa sürede sıralamalarda üst sırada yer almasını sağlar. Reklamınızda kullandığınız kelimeler, arama motorlarında aratıldığı zaman siteniz yüzbinlerce rakibin üstünde görüntülenir. Ancak sitenizin ‘ilk’ sonuç olarak görüntülenmesi için optimizasyon çalışmalarının özenle yapılması gerekmektedir. Maliyeti SEO’ya göre daha yüksek olan bu yöntem, SEO’ya göre daha hızlı sonuçlar verir.

SEM, tıklama başına gelir getiren reklamları da ciddi manada rağbet gören dijital pazarlama yöntemlerindendir. Hedef kitlenizi belirler ve SEM sayesinde birbirinden farklı binlerce web sitesinde reklamlarınızın görüntülenmesini sağlarsınız. Hedef kitlenize direkt olarak bu yolla ulaşabilirsiniz. Google’daki Adsense, SEM’deki tıklama başı reklamların aynısıdır. Tıklama başı reklamların kısaltımı ise PPC şeklindedir.

Sosyal Medya Pazarlaması

Sosyal medya pazarlaması her türlü sosyal paylaşım platformları için geçerli bir pazarlama yöntemidir. FacebookTwitterInstagram, Youtube gibi önde gelen sosyal medya şirketlerinin gelirleri de sosyal medya pazarlamasındandır.

Ulaşmak istediğiniz hedef kitlelere sosyal medya pazarlaması yoluyla hızlı ve kısa bir yoldan ulaşmanız mümkündür. Hedef kitleye daha kolay ulaşmanız için kullanıcılar ilgi alanlarına, hobilerine, sevdikleri şeylere (…) göre kategorize edilmiştir. Gün geçtikçe sosyal medya kullanımının artışı ve yaygınlaşmasıyla pazarlama sektörünün büyük bir kısmı bu alanda gerçekleşmektedir. Bu sebeple sosyal medya olmaksızın dijital pazarlamadan bahsetmek zor hale gelmiştir. Sosyal medya, kitleler üzerinde en hızlı şekilde, müthiş etkiler oluşturabilecek güce sahiptir. Siz de bu gücü kullanmak istiyorsanız tıklayın Uweta

Viral Pazarlama

İnternet’te herhangi bir şeyin doğal bir şekilde popülerleşmesine Viral deniliyor. Genellikle videolarda kullanılan viral çalışmalar etkisini gösterdiğinde, kitleler üzerinde müthiş yankılar uyandırır. Viral uygulamaların en önemli ayrıntısı, bir şeyin doğal bir şekilde popülerleşmesidir. Yani kullanıcılar paylaştıklarını tamamen kendi arzuları ile paylaşırlar. Kullanıcılarla/müşterilerle etkileşimi ciddi manada üst düzeye taşıyabilecek bu pazarlama türü, belki de diğer türlerden çok daha zor bir dijital pazarlama yöntemidir.

Online PR

Bilinirlik, markanız için çok etkili bir etkendir. Online PR uygulamaları da farklı web siteleri yardımıyla markanızın bilinirlik düzeyini artıran çalışmalara verilen isimdir. SEO uygulamalarında da PR uygulaması etkindir.

4. Markam İçin Hangisi Daha Uygundur?

Hedef kitlenizi yakından tanımanız, markanız için en iyi dijital pazarlama stratejilerini belirleyebilmeniz için son derece gerekli bir durumdur. Hangi sosyal medya platformlarının hedef kitlenizce daha fazla kullanıldığını tespit edebilmelisiniz.

Sonuçlarının analiz ve raporlar halinde verilebilmesi, dijital pazarlamanın önemli bir özelliğidir. Sonuçların kolay gözlenebilmesine bağlı olarak, en doğru seçimi yapmanız da kolaylaşır. Mesela facebook reklamlarınızın geri dönüş oranlarına bakarak diğer sosyal medya platformlarının ve arama motoru pazarlamasının geri dönüş oranlarını karşılaştırabilir; markanız için en doğru reklam yöntemini belirleyebilirsiniz. Uweta’nın veri analizleri ve raporlamalar konusundaki hassasiyetli hizmetinden faydalanmak için, dilerseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

5. Dijital Pazarlama Gerekli Midir?

Dev markaların ve şirketlerin hatta küçük çaplı işletmeler ve markalar dahi Dijital Pazarlamanın müthiş etkisinin ve gücünün farkına varmış durumda. FacebookInstagramTwitter gibi sosyal platformlarda oluşturacağınız kurumsal hesaplar, markanızın ücretsiz ve hem de çok etkili bir şekilde tanınmasını sağlar. Bölgesel bir markaya ya da işletmeye sahipseniz dahi, yerel SEO kullanarak bölgenizdeki potansiyel müşterilere kolayca ulaşabilmeniz mümkündür. Haritalarda görünür olarak dahi on binlerce İnternet kullanıcısına yine kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz.

6. Hesaplı Dijital Pazarlama

Dijital pazarlamanın maliyeti, geleneksel pazarlama yöntemine göre daha düşük maliyetlidir. Bu nedenle büyük veya küçük marka ve işletmeler tarafından rağbetle, aktif bir şekilde kullanılmaktadır. Fiziksel konuma ve çevreye sahip olmasanız bile dijital pazarlama yöntemiyle kendi hizmet alanınızı ve bütçenizi oluşturabilirsiniz. Dijital pazarlama maliyetlerinin düşmesini istiyorsanız, tanıtım stratejilerinizi en doğru şekilde tespit etmeniz gerekir.

7. Inbound (Müşteriyi Çekme) – Outbound (Müşteriye Gitme) Nedir?

Dijital dünyada sıklıkla karşılaşabileceğimiz iki terim: Inbound ve Outbound. Dijital pazarlama stratejileri için bu iki terim büyük önem arz etmektedir. Doğru stratejiler geliştirmenin size olacak geri dönüşünü yukarılarda bahsettik. Bu iki terim, bahsettiğimiz stratejilerin geliştirilmesinde çok etkilidir. Bu sebeple Inbound ve Outbound terimlerini iyi bir şekilde anlamalı ve pazarlama stratejiniz için en doğrusunu tercih etmelisiniz.

Inbound, müşteriyi çekmektir. Eğer müşterilerinizi markanıza çekmek istiyorsanız, reklam stratejilerinizde Inbound odaklı çalışmalısınız. İçerik pazarlamaları, sosyal medya çalışmaları ve SEO uygulaması Inbound için verebileceğimiz örnekler arasındadırlar.

Outbound ise müşteriye gitmektir. Outbound faktöründe hedef herhangi bir şekilde müşterilere ulaşmaktır. Outbound faktörüne örnek olarak arama motoru pazarlamaları, mail pazarlamaları ve çeşitli reklamları gösterebiliriz.

8. Ölçümlemenin Dijital Pazarlamaya Katkısı Nedir?

Dijital pazarlama, ölçüm yapmak için çok müsait bir alandır. Kampanyalarınızın başarı yüzdesini, ziyaretçilerinizin tepkilerini, tıklamalarını ve sitenizde kalma sürelerini, geri dönüşüm oranlarınız nedir gibi bir çok veri istatistiğine ölçümleme sayesinde ulaşabilirsiniz.

Düşük bir maliyet bütçesiyle geri dönüşüm oranlarınızı ve dolayısıyla gelirlerinizi doğru stratejiler ile artırabilirsiniz. Veri analizi ve ölçümlemelerin diğer bir faydası ise sahadaki rakiplerinizi daha iyi tanıyabilme fırsatını sizlere sunmasıdır.

9. Yükselen Trendler

Hayatımıza büyük bir hızla giren ve pazarlama sektörüne de ciddi bir ivme kazandıran dijital pazarlama da kendi içerisinde sonsuz bir değişim ve güncellenme içerisindedir. Mesela her yıl yeni trendler türemektedir ve bazı popüler trend uygulamalar da gün geçtikçe etkinliğini yitiriyor.

Kişiselleştirilmiş Pazarlama

Popülerleşen yöntemler arasındaki uygulamalardan birisi de kişiselleştirilmiş pazarlama teknikleridir. Müşterilere özel tasarımlar, yaklaşımlar ve kampanyaları ön planda tutarak daha bireyselci bir tutum sergilenmektedir.

Canlı Bağlantı ve Videolu İçerikler

Videolu ve canlı bağlantılı yayınlar, içerikler her geçen gün popülerlik konusunda hızla yükseliyor. Bir çok uygulamanın canlı yayın fırsatları verdiğini görmekteyiz. Sosyal paylaşım platformlarının dev markaları da canlı yayın bağlantılarına önem veriyor ve onları ön plana çıkarıyor.

Mobil Uyumluluk

Dijital sahada bir yatırım yapmak istediğinizde muhtemelen en doğru kararınız bu yatırımınızı mobil üzerinde yapmanız olacaktır. Çünkü sizler de günlük hayatta müşahade etmişsinizdir ki, gerek sosyal medya, gerekse diğer internet ağlarında kullanıcıların birçoğu kolaylığı ve daha hızlı erişimi sebebiyle mobil cihazlardan giriş yapmayı tercih etmektedirler. iOS ya da Android uygulamalarıyla pazarlama yapmak popülerliğinin yanında çokça rağbet gören bir işlemdir. Öyle görünüyor ki, çok yakın bir zamanda mobil uyumluluğun önemini hala idrak edemeyen bir çok web siteleri ve uygulamalar popülerliğini yitirecektir. AMP gibi mobil uyumluluğu sağlayan eklentilerle teknolojinin hızına ayak uyduramayanlar ne yazık ki teknolojinin çokça arkasında kalacaklardır.

Sonuç? ( Dijital Pazarlama )

Dijital pazarlama, pazarlama yöntemleri arasından geleneksel pazarlamayı sollayıp geçecek bir güce sahiptir. Bu sebeple dijital pazarlamayı en doğru şekilde kavramanızı bu yazımızla arzuladık. Markanızı ciddi bir konuma taşıyabilmeniz için güncel trendleri takip etmeniz, geri dönüşüm oranlarını artırma projelerinde bulunmanız büyük önem taşımaktadır. Dijital Pazarlama hakkında sizlere en doğru bilgileri en güzel şekilde verebilmek için UWETA profesyonel ekibi gereken hizmeti siz değerli kullanıcılarımıza her zaman sağlamaya devam edecektir.

Dijital Pazarlama

Profesyonel Dijital Pazarlama – Uweta

Tamamıyla alanında uzman ve işini sevenlerden oluşan Uweta Web Tasarım ve Sosyal Medya Ajansı Hizmetinizdedir. Profesyonel olarak hizmet almak istiyorsanız bizlere ulaşabilirsiniz. Hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgi almak için müşteri temsilcimiz ile iletişim sayfasından iletişime geçebilirsiniz.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Uweta
Uweta
Merhaba, Size nasıl yardımcı olabiliriz?