uweta
  • instagram
  • threads
  • tiktok
  • linkedin
  • youtube

E-Ticaret Ödeme Sistemleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

E-Ticaret Ödeme Sistemleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Geleneksel yöntemlerle yapılan bir alışverişte ödeme, mağazanın içinde nakit ya da kredi kartı kullanılarak yapılır. Fakat e-ticarette alıcı ve satıcı aynı fiziksel ortamda bulunmadığı için ürün ya da hizmetin karşılığı olan ödemenin bu şekilde gerçekleşmesi mümkün değildir. Bu noktada e-ticaret ödeme sistemleri devreye girer ve internet ortamında gerekli tahsilatın yapılmasını olanaklı kılar. Online alışverişin kilit unsurlarından biri olan bu sistemler, satış yapan şirketin gelir elde etmesini sağlaması itibarıyla büyük önem taşır. Bu içeriğimizde e-ticaret ödeme sistemleri nedir? sorusunun yanıtına ve konuya dair detaylara kapsamlı bir bakış atacağız.

E-ticaret ödeme sistemleri; satıcının, alıcı pozisyonundaki kişiye internet üzerinden sattığı ürün ya da hizmetin karşılığını almasını sağlayan araçlar şeklinde tanımlanabilir. Söz konusu araçlar, satış yapılan internet sitesine entegre edilerek kullanılır. Ödeme aşamasına gelen kullanıcı, tercih ettiği yöntemi seçip gerekli adımları takip ederek siparişi tamamlar. Bu durumun tüm e-ticaret modelleri için geçerli olduğu söylenebilir. En çok kullanılan ödeme sistemi, kredi kartlarıdır. Ticaret Bakanlığı’nın yayınladığı 2021 E-ticaret Raporu’na göre internetten yapılan alışverişlerin %60’lık kısmında bu yöntem kullanılmıştır. Kart ödemelerini %17 ile havale/EFT metodu takip eder. Fakat ödeme için kullanılan yöntemleri sadece bunlarla sınırlamak hata olur. Zira e-ticaretin yaygınlaşmasına paralel olarak bazı alternatif modeller de ortaya çıkmıştır. Mobil ve online cüzdanlar bunlara örnek olarak gösterilebilir.

İyi Bir E-ticaret Ödeme Sistemi Nasıl Olmalıdır?

Bir E-Ticaret Sitesinin Tasarımı Nasıl Olmalıdır?

İyi bir e-ticaret ödeme sisteminin öncelikle güvenli olması gerekir. Böylelikle tüketiciler herhangi bir endişe duymadan ilgili siteden alışveriş yapabilir. Bu güveni veremeyen sistemlerin, genel itibarıyla satış rakamlarını düşüreceğini söylemek yanlış olmaz. Buradan hareketle, e-ticaret altyapısı seçiminde güvenilirliği herkesçe kabul gören metotları kapsayan alternatiflere yönelmenin doğru bir tercih olduğu ifade edilebilir. E-ticaret ödeme sistemi, ayrıca pratik ve kolay kullanılabilir özellikte olmalıdır. Süreci uzatan, yavaşlatan ya da karmaşık hâle getiren yöntemler, müşteriler üzerinde negatif etki oluşturur. Bu da kullanıcıların satın alma işlemini tamamlamadan siteyi terk etmelerine neden olabilir. Benzer durumlarla karşılamak adına bu konuda karar verirken ilgili e-ticaret sistemi nasıl çalışır sorusu sorulmalı ve kullanım koşulları incelenmelidir.

Tüketici Tarafından Tercih Edilen E-ticaret Ödeme Yöntemleri Hangileridir?

Tüketiciler, internet üzerinden yaptıkları alışverişlerde farklı ödeme yöntemlerini kullanmayı tercih edebilir. Bu şartlar altında e-ticaret sitelerini mümkün olan her metoda uyumlu hâle getirmek hitap edilen kitlenin genişlemesini sağlar. Peki tüketiciler tarafından en çok kullanılan e-ticaret ödeme sistemleri nelerdir?

Kredi Kartı

Günümüzde hemen herkesin sahip olduğu kredi kartlarının online alışverişlerle de en çok tercih edilen araç olduğunu belirtmiştik. Yaygın kullanımının yanında taksitle ödeme yapmaya da imkân vermesi, kartların bu alanda tercih edilmesinin sebepleri arasında sayılabilir. Özellikle e-ticaretin yeni yeni ortaya çıktığı dönemlerde pek çok kişi, güvenlik endişeleri nedeniyle kart bilgilerini internet ortamında paylaşmaktan çekiniyordu. Fakat SSL sertifikası almanın zorunlu hâle getirilmesi ve 3D Secure gibi güvenlik önlemlerinin artmasıyla söz konusu endişelerin azaldığı söylenebilir.

EFT

EFT, özünde bir para transfer yöntemi olsa internet alışverişlerinde ödeme yapmak için de kullanılır. Bu şekilde ödeme yapmak isteyen kişiler, ilgili seçeneği seçtikten sonra satıcı şirketin banka hesabına gerekli tutarı gönderir. Satıcı, gerekli kontrolleri tamamladıktan sonra satışı onaylar ve sipariş işleme alınır. EFT ile ödeme yapılabilmesi için satıcı ve alıcının farklı bankalar nezdinde açılmış hesapları kullanıyor olması gerekir. Kredi kartı kullanmayan kişilerin de online alışveriş yapmasını mümkün kılan bu sistem, satıcılara bir miktar indirim yapma olanağı da tanır. Çünkü bu şekilde gerçekleştirilen işlemler üzerinden sanal POS servis sağlayıcısına komisyon ödeme zorunluluğu bulunmaz.

Sanal Kredi Kartı

Sanal kredi kartı, doğrudan e-ticaret için geliştirilmiş bir ödeme yöntemidir. Hâlihazırda mevcut olan ana hesaba bağlı olarak üretilen bu kartlar, yapılan işlemin ardından geçerliliğini kaybeder. Diğer bir ifadeyle her bir işlem için özel olarak üretilirler. Bu özellikleri sayesinde de sanal kartların güvenlik seviyelerinin son derece yüksek olduğu söylenebilir. Ayrıca işlem limitlerinin düşük tutulabilir olması da güvenlik açısından değerli bir detaydır.

Havale

E-ticaret ödeme sistemlerinden olan havale, aslında EFT ile hemen hemen aynı özellikleri taşır. İki yöntem arasındaki tek fark, havalede her iki hesabın da aynı bankada bulunmasıdır. Tam da bu nedenle havaleyle yapılan işlemler, EFT’ye kıyasla çok daha kısa sürede tamamlanır ve para transferi için ücret ödenmesine gerek kalmaz.

Kapıda Ödeme

Kapıda ödemede alıcı, ürünün tutarını teslimatı gerçekleştiren kargo görevlisine nakit olarak ya da kredi kartıyla temassız ödeme seçeneği ile öder. Bu anlamda söz konusu yöntemin e-ticaret ödeme sistemleri içinde geleneksel alışverişe en yakın duranı olduğu söylenebilir. Bu konuda kapıda ödemeli kargo nasıl gönderilir sorusu akıllara ilk gelen sorulardan birisidir. Bu sistemin kullanılabilmesi için kargo şirketiyle satıcı firma arasında önceden yapılmış bir anlaşma bulunması gerekir. Satıcılar, bu anlaşma çerçevesinde kargo şirketine işlem başına belirli bir ücret öder. Banka hesabı ya da kredi kartı olmayan kişilerin de internetten alışveriş yapmasına izin vermesi, kapıda ödemenin tüketici açısından en büyük avantajı olarak değerlendirilebilir.

Mobil Ödeme

Kullanımı gittikçe yaygınlaşan mobil ödeme yöntemi, alışverişin hızlı şekilde tamamlanabilmesine imkân veren yapısıyla öne çıkar. Bu yöntemde ürün ya da hizmet tutarı, hat sahiplerinin faturasına yansır. Şayet kişi faturalı hat kullanılmıyorsa ilgili miktar, mevcut bakiyeden düşülür.

Hangi Ödeme Sistemi Neden Daha Avantajlıdır?

Herhangi bir ödeme sisteminin diğerlerine kıyasla bariz şekilde avantajlı olduğunu ifade etmek zordur. Kredi kartı, kullanım sıklığı itibarıyla öne bu alanda çıksa da e-ticaret sitesi kurarken olabildiğince çok sisteme yer vermeniz gerekir. Çünkü bu sayede farklı yöntemleri kullanarak müşterilere satış yapma şansınız oluşur. Çeşitli e-ticaret ödeme sistemlerini tek tek sisteminize entegre etmek yerine, hazır paketlerden birini satın olarak bu süreci çok daha pratik hâle getirmeniz mümkündür. Hazır e-ticaret sistemleri avantajları arasında sayabileceğimiz bu imkândan yararlanmak adına Uweta’nın sunduğu paketleri tercih edebilirsiniz.

E-ticaret Ödeme Sistemi Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

E-ticaret ödeme sistemleri arasında tercih yaparken odaklandığınız pazardaki tüketici alışkanlıklarına dikkat etmeniz gerekir. Böylelikle hedef kitlenizin beklentilerini en iyi şekilde karşılayabilirsiniz. Aksi hâlde kullanıcılar başka sitelere yönelirken siz de gereksiz masraf yapmış olursunuz. Ödeme yöntemi seçimi sırasında güvenlik önlemleri yüksek olan alternatifleri seçmeniz, kitlenizin herhangi bir tereddüt yaşamadan sitenizden alışveriş yapmasını sağlar. Benzer şekilde pratik işlem yapmaya izin veren araçlara yönelmeniz de müşteri memnuniyet düzeyini yukarı taşır. Zira e-ticaret ödeme sistemleri aşamaları arttıkça bu durum kullanıcıları satın alma kararından vazgeçmeye itebilir.

İyzico Nedir, Nasıl Kullanılır?

E-Ticaret Ödeme Sistemleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler – Uweta

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Uweta Bilişim
Uweta Bilişim
Merhaba, Size nasıl yardımcı olabiliriz?