uweta
 • instagram
 • threads
 • tiktok
 • linkedin
 • youtube

E-Ticarette Ürün Geliştirme Nasıl Yapılır?

E-Ticarette Ürün Geliştirme Nasıl Yapılır

E-ticarette yeni ürün geliştirme, yeni ürünleri piyasa sürmek, rekabette öne çıkmak ve pazar hâkimiyetini artırmak için gerekli çalışmalardan biri. Farklı ürün gamları oluşturmak, farklı sorunları çözecek alternatifler üretmek, farklı hedef kitlelere ulaşmak için de bu çalışmalar yapılabilir. “Ürün geliştirme nedir?” sorusu sektördeki rekabete dâhil olmak isteyenler tarafından sıklıkla yöneltilir. Bu yazımızda ürün geliştirmenin kapsamına ve bu süreçte dikkat etmeniz gerekenlere değineceğiz.

Ürün Geliştirme Nedir?

Ürün geliştirme, yeni bir ürün fikrinin ortaya çıkmasından başlayan ve bu ürünün tüketiciye ulaştırılana kadar ki çalışmaları kapsayan süreci belirtmektedir. Fikirlerin ortaya çıkışı, prototiplerin hazırlanması, Ar-Ge süreci, üretim aşaması, ilk izlenimlerin alınması, prototiplerin geliştirilmesi ve geri bildirimlere göre geliştirmelerin yapılmasının ardından seri üretime geçilmesi bu sürece dahildir. Ürünün üretim aşamasıyla beraber ürünün nasıl pazarlanacağı, fiyatlandırmasının nasıl yapılacağı da ürün geliştirme sürecinin bir parçası olarak öne çıkar.

Ürün Geliştirme Sürecinde Nelere İhtiyaç Duyulur?

Planlamadan sonuç aşamasına kadar devam eden ürün geliştirme sürecinde birtakım gereksinimler bulunur. Yeterli teknolojik imkânlara sahip olmak bunlar arasında gösterilebilir. Farklı disiplinlerin rol oynadığı bu süreçte, tasarım ve prototip hazırlama gibi işlemlerin yetkin kişilerce yerine getirilmesi, alınan sonucun daha tatmin edici olmasını mümkün kılar. Ayrıca ürün geliştirme sürecinde piyasa ve rakip araştırması yapmak son derece önemlidir. Pazarın dinamiklerine hâkim olmak, ürünün hedef kitlesine tam anlamıyla hitap etmesini sağlar.

Şirketleri Ürün Geliştirmeye İten Sebepler Nelerdir?

Şirketler, hızla değişen sektöre ayak uydurabilmek adına yeni ürünler üzerinde çalışır. Yeni ürün geliştirme süreci, şirketlere pek çok açıdan avantaj sağlar. Ayrıca bu çalışmaların temelinde hedef kitleyi korumak ve şirketin faaliyetlerini daima güncel tutmak gibi nedenler yer alır. Şirketleri ürün geliştirmeye iten sebepler şöyle sıralanabilir:

 • Sektörün dinamiklerinin büyük bir hızla gelişmesi
 • Rekabete dâhil olmak için yenilikleri takip etme zorunluluğu
 • Tüketici beklentilerinin her geçen gün değişmesi
 • Daha geniş bir ürün yelpazesine sahip olma gereksinimi
 • Satış oranlarını yükseltme hedefi
 • Pazar payını artırmak arzusu
 • Hâlihazırda üretilen ve satılan ürünleri geliştirme ihtiyacı

Rekabetçi bir havanın hâkim olduğu tüm sektörlerde ürün geliştirme süreçlerini titizlikle yürütmek gerekir. Şirketler; müşteri beklentisi ölçümleri, pazar analizleri ve Ar-Ge çalışmaları gibi aşamalar üzerinden yeni ürün geliştirme faaliyetlerini yürütür.

Ürün Geliştirme Neden Önemlidir?

E-Ticarette Ürün Geliştirme Nasıl Yapılır

Şirketler, özellikle rekabette öne çıkabilmek, pazar paylarını artırabilmek, yeni hedef kitlelere ulaşarak mevcut kitlelerini büyütmek, teknolojik olarak bulundukları konumları göstermek, sektörde öncü olmak, tüketicilerin belli bir sorunlarını çözmek için ürün geliştirme üzerine çalışırlar.

Yeni bir ürün ya da yeni bir fikirle ortaya çıkmak ve bunu hayata geçirmek, marka değerini de artırabileceği gibi pazarda da firmaya bir avantaj sağlayabilir. Yenilikçi ürünlerin yanı sıra tüketicilerin sorunlarına yönelik çözümler üretilmesi de daha fazla kişiye ulaşılmasını sağlayarak, marka bilinirliğini de artırmaya yardımcı olur.

Ürün geliştirme bir Ar-Ge süreci de gerektirdiği için bu araştırma sürecinde pazardaki boşluklar görülebilir, tüketicilerden gelen geri bildirimler doğrultusunda daha iyi bir ürün üretimi sağlanabilir ve işlevselliği daha fazla olan bir ürün geliştirme de mümkün olabilir. Kendi ismiyle bir ürün geliştiren firmalar markalaşma sürecinde de bir adım ileriye gidecekleri için pazarda da ellerini daha fazla güçlendirme şansı elde ederler.

Ürün Geliştirme Stratejisi Nedir?

“Ürün geliştirme stratejisi nedir?” sorusu sektördeki yeniliklere uyum sağlamak isteyen şirketler tarafından sıklıkla sorulur. Bu çok yönlü ve dinamik stratejiyi oluşturan birden fazla aşama bulunur. Öncelikle bir fikrin ortaya atılması ve konuyla ilgili araştırmaların detaylı olarak yapılması gerekir. Üretime dair prototip hazırlama gibi çalışmaların ardından tanıtım ve pazarlama süreçlerine başlanır. Söz konusu süreçler yeni ürünün hedef kitleye tam anlamıyla ulaşabilmesinde önemli rol oynar. Bir bütün olarak yürütülen ürün geliştirme stratejileri sonucunda yapılan çalışmalardan istenen sonuçlar elde edilebilir.

Ürün Geliştirme Stratejisinde Hangi Yöntemler Kullanılabilir?

Ürün geliştirme, fikir aşamasından pazarlamaya kadar kapsamlı bir süreci ifade eder. Bu sürecin her adımında izleyebileceğiniz stratejiler bulunur. Söz konusu stratejileri farklı metotlar üzerinden kurgulamak mümkündür. Aşağıda ürün geliştirme sürecinde izleyebileceğiniz yöntemlerden öne çıkanları bulabilirsiniz.

Fikir Analizi: Ürün fikrine dair tüm detayların irdelenmesidir. Bu incelemede pazar araştırması ve konsept çalışmaları gibi geniş kapsamlı analizlere yer verilir. Bunlara ek olarak fikrin uygulanabilirliği de ölçülür.

Konsept Geliştirme: Bu yöntemde ürünün müşteriler tarafından nasıl algılanacağı incelenir. Fonksiyonları ürünün somut hâli üzerinden test edilir.

Mekanik Tasarım: Ürün tasarımının mekanik hâle getirilmesidir. Bu süreç sonunda ortaya çıkan parçalarla seri üretime geçilir.

Sayılan yöntemlerin hangisinin uygulanabilirliği, faaliyet gösterdiğiniz sektöre ve dolayısıyla mal ettiğiniz ürünlerin özelliklerine bağlı olarak farklı gösterir. Buradan hareketle hangi yöntemin sizin için doğru olduğunu belirlemenin ürün geliştirme açısından büyük önem taşıdığı söylenebilir. Strateji oluşturma açısından kararınızı vermenizin ardından sıra, ürün geliştirme aşamalarına gelir.

Ürün Geliştirme Süreci Hangi Aşamalardan Oluştur?

“Ürün geliştirme nasıl yapılır?” sorusuna bir cevap ararken süreci şekillendiren aşamalarla karşılaşılır. Bu aşamaların belirli bir düzen çerçevesinde yürütülmesi gerekir. Aksi takdirde fikir ve sonuç arasındaki uyumsuzluk ortaya çıkması ve sürecin başarısız olarak tamamlanması kaçınılmaz hâle gelir. Yeni bir ürün geliştirirken tamamlanması gereken aşamaları aşağıda detaylı olarak bulabilirsiniz:

Pazar Araştırması: Şirketler, faaliyetlerini yürüttükleri sektöre dair tüm detaylara hâkim olmalıdır. Bu kapsamda, sektör genelinin veya sadece belirli rakiplerin analiz edilmesi yer alır. Pazar araştırması sonucunda ürünün hangi amaca yönelik olacağı gibi detaylar ortaya çıkar.

Fikir: Geliştirilmek istenen ürünün emsallerine kıyasla birtakım farklılıklar taşıması gerekir. Söz konusu ürünü diğerlerinden ayıran yönler, pazarlama stratejisinde önemli rol oynar. Ayrıca fikirden sonra gelecek diğer aşamaların daha hızlı ve pratik bir şekilde yürütülmesi temel fikrin niteliğiyle doğrudan ilişkilidir.

Maliyet Analizi: Uygulanmaya başlanacak fikrin, maliyet ve gider analizlerinin yapılması gerekir. Şirketin mevcut mali imkânlarının üretim için yeterli olması son derece önemlidir. Pazar stratejisinin tam anlamıyla uygulanabilmesi için tüm ekonomik risk ve fırsatların değerlendirmesi mühimdir.

Tasarım: Tasarım, üretim aşamasını soyuttan somuta taşır. Henüz bir fikir olan ürünü detaylı olarak görme şansı verir. Bu nedenle yetkin kişilerce özenle yürütülmesi gereken bir aşama olarak nitelenebilir

Test: Tasarlanan ürünü birtakım testlerden geçirmek, ileride yaşanması muhtemel sorunları azaltabilir. Tüketicinin karşılaşabileceği her türden problem için ürünün özelliklerine uygun biçimde, farklı yönlere odaklanan testlerin yapılması gerekir.

Geri Bildirim Analizi: Ürünü deneyen tüketicilerin geri bildirimleri son derece önemlidir. Piyasaya deneme amaçlı sürülen ürünlere gelen olumlu ve olumsuz geri dönüşler sayesinde gereken geliştirmeler yapılabilir.

Tanıtım ve Pazarlama: Geliştirilen ürünün satışa sunulmasına paralel olarak tanıtım ve pazarlama sürecinin özenle yürütülmesi mühimdir. Ürünü hedef kitleye uygun yöntemlerle tanıtarak talebi ve buna bağlı olarak satış rakamlarını artırmak mümkün olur.

Ürün planlama ve geliştirme sürecinin saydığımız aşamalar çerçevesinde yürütülmesi tavsiye edilir. Böylece sektördeki yeniliklere uyum sağlayan ve müşteri beklentilerine cevap veren üretimler yapılabilir. Ayrıca bahsi geçen yöntemlerle e-ticaret pazarlamasında başarıyla ulaşmak da mümkün hâle gelir.

E-Ticarette Ürün Geliştirme Nasıl Yapılır

E-Ticarette Ürün Geliştirme Nasıl Yapılır? – Uweta

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Uweta Bilişim
Uweta Bilişim
Merhaba, Size nasıl yardımcı olabiliriz?