uweta
 • instagram
 • threads
 • tiktok
 • linkedin
 • youtube

Entegrasyon Nedir, Çeşitleri Nelerdir?

Entegrasyon Nedir, Çeşitleri Nelerdir?

Entegrasyon, e-ticaret siteniz için işleri önemli ölçüde kolaylaştıran bir sistemdir. E-ticaret sitenizi daha efektif bir şekilde kullanmak istiyorsanız, bu sistemlerden yararlanmanız gerekir. Tabii önce entegrasyon nedir, ne değildir bilmeniz gerekiyor. Örneğin geleneksel ticaret süreçlerinin çoğu e-ticarette de vardır fakat burada süreçler, dijital olarak ilerler. Dolayısıyla etkin bir yönetim ihtiyacı vardır. Çünkü e-ticaret sitesi, ürün görseli ve “sepete ekle” butonundan ibaret değildir. Arka planda yapılması gereken pek çok görev vardır. Ürünlerin stok takibinden kargolama işlemlerine kadar her detay, sanal ortamda olsa da takip edilip yönetilmelidir. Bu gibi işlemlerin tek bir merkezden yönetilmesi ise bahse konu bu sistemler ile mümkündür. Peki entegrasyon ne demek?

Entegrasyon Nedir?

Kelime olarak bakıldığında entegrasyon; uyum ve bütünleşme gibi anlamlara gelir. E-ticarette de çeşitli operasyonları, bütünleşik bir sistem içerisinde, uyumlu bir şekilde yönetmeyi sağlayan yazılım ve uygulamalar için bu terim kullanılır. Bu sistem ile bir e-ticaret içerisindeki çeşitli operasyonlar tek bir merkezde toplanabilir. Ayrıca farklı kaynaklarda yer alan verilerin bir panelden yönetilebilmesi de mümkün hâle gelmektedir. Entegrasyonsuz bir e-ticaret sitesi düşünülemez. Çünkü ürün, tedarik, satış, gönderim gibi pek çok detay, bu sisteme konu olabilmektedir.

Entegrasyon Sistemleri Ne İşe Yarar?

E-ticarette kullanılan sistemler, birbirleri ile bağlantılı çalışır. Bu sistemleri bir araya getirmek ise daha verimli ve efektif bir kullanımı mümkün kılar. Entegrasyon sistemleri de birden fazla alt sistemi, tek bir üst sistemde birleştirir, yani entegre eder. Bilgisayar ağları, uygulamalar, programlar ve yazılımlar aracılığıyla çeşitli teknik temeller üzerinde çalışan bu sistemler; bir ara yüzü, başka bir ara yüze çevirme gibi bir işe yarar. Belirli bir ara yüzdeki işlemler, entegre programın panel ara yüzü üzerinden yönetilir. Bu da maliyet ve zaman tasarrufu sağlar.

Pazar yeri, muhasebe, tedarikçi, sanal POS ve kargo gibi çeşitli entegrasyon sistemleri vardır. Örneğin pazar yeri sistemi, aynı ürünü birden fazla internet sitesi üzerinden satmaya yarar. Entegre edilen ürünler için kaynak stok bilgisi kullanılır ve ürünün hangi kanaldan satıldığı fark etmeksizin stoklar güncellenir. Sanal POS sistemi ile ödeme alınırken muhasebe sistemi ile anlık olarak fatura kesilebilir.

Entegrasyon Nedir, Çeşitleri Nelerdir?

Şirketler İçin Entegrasyon Uygulamalarının Faydaları Nelerdir?

firmaları için önemli faydalar sağlar. Bu sistemler çoğunlukla e-ticaret sitelerinde kullanılsa da şirket içi operasyonları kolaylaştıran bazı alternatifler de vardır. Ayrıca büyük ölçekli bir e-ticaret siteniz varsa bir merkez ofise de sahipsinizdir. Sonuç olarak süreçler, fiziksel bir bilgisayar üzerinden yönetilir. Entegrasyon sistemi ise daha az kişi ile daha fazla iş yapmayı mümkün kılar. Bu sistemlerin sağladığı faydalara şöyle örnekler verilebilir:

 • Dâhil olunan birden fazla sisteme ait yönetim panelleri arasında kaybolmaya gerek kalmaz.
 • Entegre yönetim sistemi ile tek panelden, birden fazla sistem yönetilebilir.
 • Özel e-ticaret sitesindeki ürünler, aynı anda farklı pazar yerlerinde satışa çıkarılabilir.
 • Entegre edilmiş ürünler, aynı stok üzerinden satışa sunulduğu için sayıma gerek kalmaz.
 • Farklı kanallardan yapılan satışların tümü tek bir panelden görülebilir.
 • Yapılan satışların e-faturaları otomatik olarak oluşturulabilir.
 • Kargo süreci hızlanır ve siparişlerde gecikme yaşanmaz.
 • Müşteri memnuniyeti artar ve sanal mağaza puanları yüksek olur.
 • Çeşitli raporlar alınarak şirketin durumu verimli bir şekilde analiz edilebilir.
 • İhtiyaç duyulan insan gücü ve harcanan zaman minimuma iner.
 • Hem maliyet hem de zaman tasarrufu sağlanır.

Entegrasyon Nasıl Yapılır?

Entegrasyon siteleri, yazılımları ve uygulamaları ile bu sistemden yararlanabilmek mümkündür. Organizasyonları entegre etmenin farklı yolları olsa da genel olarak birkaç basit işlem sonrasında entegrasyon tamamlanır. Fakat entegrasyon aşamaları, her sistem için farklı ilerleyebilir. Pazar yeri sistemi ile sanal POS sistemi birbirinden farklıdır. Entegre etme işlemini kolay bir şekilde yapmak istiyorsanız, bu konuda avantaj sağlayan bir e-ticaret altyapısı kullanmanız gerekir. Örneğin Uweta, size çeşitli entegrasyon çözümleri sunar. İhtiyaç duyduğunuz tüm entegre işlemlerini, özel paneliniz üzerinden rahatça yapabilirsiniz.

Entegrasyon Çeşitleri ve Özellikleri Nelerdir?

E-ticaret entegrasyon programları sayesinde firmanızı her açıdan bütünleşik bir şekilde yönetebilir, müşterilerinize profesyonel bir hizmet sunabilirsiniz. Farklı amaçlara yönelik sistem çeşitleri mevcuttur ve her bir entegrasyon sistemi, farklı bir ihtiyacınızı karşılar. Satış sürecinin en başından en sonuna kadar her aşamasını, bu sistemler ile tamamlayabilirsiniz. Güçlü bir e-ticaret altyapısı üzerinde sitenizi kurup aşağıdaki entegrasyon sistemlerinden faydalanırsanız, herhangi bir problem yaşamadan satış yapabilirsiniz.

En Kullanışlı Entegrasyon Yöntemi Hangisidir?

Sizin için en kullanışlı yönteme ihtiyaçlarınız doğrultusunda karar verebilirsiniz. Bu aşamada iş modeliniz özelindeki entegrasyon örneklerini inceleyerek fikir sahibi olabilirsiniz. Kendinize ait özel bir e-ticaret sitesinde, kapsamlı bir hizmet vermek istiyorsanız, yukarıdaki yöntemlerden hepsini kullanmanız gerekir. Ama farklı iş modellerine yöneliyorsanız, ihtiyaç duyacağınız entegrasyonların sayısı da değişir. Örneğin pazar yerlerinde mağaza açarak e-ticaret yaptığınızda, sanal POS ve kargo entegrasyonlarına ihtiyaç duymazsınız. Stoksuz e-ticarete yöneldiğinizde ise birincil ihtiyacınız tedarikçi entegrasyonu olur.

Entegrasyon Sistemlerinin Yönetimi Nasıl Yapılmalıdır?

Konu ile ilgili “Entegrasyon yönetimi nedir?” gibi soruların cevaplarını bilmenizde de fayda vardır. Entegrasyon sistemleri yönetimi; entegre edilmiş görevleri tek bir çatı altında, verimli bir şekilde yönetebilmeyi ifade eder. Öncelikle ihtiyaç belirlenir, ardından süreç yönetilir ve finalde görev sonlandırılır. Bu süreçte farklı sistemlerinden faydalanabilirsiniz fakat birbiri ile ilişkili işlemlerin bağını koparmamanız gerekiyor. Entegrasyon yönetimi kargo ve muhasebe gibi teknik işlerden ziyade zaman, maliyet, kalite, insan kaynakları, iletişim, risk ve tedarik gibi süreçlerin yönetimini kapsar.

E-Ticaret ve Entegrasyon

E-ticaret ve entegrasyon, günümüz şartlarında birbirinden ayrılması mümkün olmayan iki kavramdır. Bu sistemler geliştirilmeden önce manuel bir şekilde yapılan işlemler, günümüzde dijitale taşınmış durumda. E-ticaretin mantığını oluşturan dijital süreçler ise entegrasyon hizmetleri ile verimli bir şekilde yürütülebilir. İnsan gücüne olan ihtiyaç minimuma inerken verilen hizmetlerin ve yapılan işlemlerin çok hızlı bir şekilde tamamlanabilmesi, e-ticaret ve entegrasyonu birbirine bağlayan unsurlardır. Dolayısıyla e-ticaret ile ilişkisi bulunan pek çok firma, entegrasyon hizmeti de sunmaktadır.

Entegrasyon Nedir, Çeşitleri Nelerdir?

Entegrasyon Nedir, Çeşitleri Nelerdir? – Uweta

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Uweta Bilişim
Uweta Bilişim
Merhaba, Size nasıl yardımcı olabiliriz?