uweta
 • instagram
 • threads
 • tiktok
 • linkedin
 • youtube

Facebook’ta Mağaza Açmak ve Satış Yapmak İçin Öneriler

Facebook'ta Mağaza Açmak ve Satış Yapmak İçin Öneriler

Facebook, etkin reklam verme araçları ve sanal mağaza opsiyonu sayesinde işletmeler için avantajlı bir platformdur. Bu mecrayı kullanarak ürün ve hizmetlerinizle ilgilenme potansiyeli olan tüketicilere doğrudan ulaşabilirsiniz. İyi bir reklam ve pazarlama çalışması yaparak yüksek dönüşüm elde etmek mümkündür. Buradan hareketle söylenebilir ki Facebook mağaza açmak için ideal bir platformdur. Hazırladığımız yazıyı okuyarak “Facebook satış nasıl yapılır?” sorusuna detaylı bir yanıt bulabilirsiniz.

Facebook’ta Satış Nasıl Yapılır?

Facebook satış yapmak için öncelikle işletmenize ait bir sayfanızın olması gerekir. Ticari işlemler, marka sayfası üzerinden gerçekleşir. Bu aşamadan sonra Facebook mağaza kurulumunu yapabilirsiniz. Facebook tarafından sunulan sanal mağaza hizmetinden yararlanmak tamamen ücretsizdir. Bu opsiyon, bireysel olarak satış yapmak isteyen kullanıcılara ve ticari işletmelere açıktır.

Facebook mağaza açarak satış yapmak markanıza geniş bir kitleye ulaşma olanağı sağlar. Reklam ve tanıtım araçlarını kullanarak, dakikalar içinde binlerce insanın ürünlerinizden haberdar olmasını sağlayabilirsiniz. Gelişmiş hedef kitle araçları Facebook’un işletmelere sunduğu bir diğer avantajdır. Bu araçları kullanarak ürünlerinizi ve markanızı yakın ilgi alanlarına sahip kişilere gösterebilirsiniz. Etkin bir planlama yaparak yüksek oranda dönüşüm elde edebilir, marka bilinirliğinizi ve satışlarınızı arttırabilirsiniz.

Facebook'ta Mağaza Açmak ve Satış Yapmak İçin Öneriler

Facebook’ta Mağaza Açmak için Nereden Başlanmalı?

Facebook mağaza açmak için öncelikle sayfa oluşturmak gerekir. Siteye giriş yaptıktan sonra ana ekranın sağ üst köşesinde yer alan “sayfa oluştur” butonuna tıklayarak başlayabilirsiniz. Mağaza açmayı düşünüyorsanız, sayfa türü olarak yerel işletme, şirket veya marka kategorilerinden birini seçmelisiniz. Bu aşamayı tamamladıktan sonra Facebook mağaza oluşturma için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

 • Soldaki menüde yer alan market ikonuna tıklayın
 • “Mağaza Kısmını Ayarla” uyarısını okuduktan sonra koşulları kabul edin
 • “Alışveriş Yöntemini Seç” penceresine tıklayın
 • Ödeme alma opsiyonunu seçin
 • Para birimini seçin
 • Ayarları kaydedin

Yukarıdaki adımları yerine getirdikten sonra işletmeniz Facebook ve Instagram başta olmak üzere birçok platformda ürün satışı yapmaya uygun hale gelir. Mağazanızı açtıktan sonra ürünleriniz için fiyat belirleyebilir ve reklam verebilirsiniz.

Facebook'ta Mağaza Açmak ve Satış Yapmak İçin Öneriler

Facebook’ta Nasıl Reklam Verilir?

Facebook mağazanızda yer alan ürünleri ve markanızı görünür kılmak için düzenli bir reklam çalışması yapmanız gerekir. Business Manager üzerinden açtığını hesaplarla kampanya oluşturabilir, yönetebilir ve yayınlayabilirsiniz. Facebook reklam vermek için öncelikle aşağıdaki kampanya amaçlarından birini seçmeniz gerekir.

 • Marka Bilinirliği
 • Trafik
 • Erişim
 • Etkileşim
 • Uygulama Yüklemeleri
 • Video Görüntülemeleri
 • Potansiyel Müşteriler Bulma
 • Mesajlar
 • Dönüşüm
 • Katalog Satışları
 • Mağaza Ziyaretleri

Facebook reklam vermek için amacınızı seçtikten sonra hedef kitle belirlemeniz gerekir. Reklamlarınızı göstermek istediğiniz kitleyi konum, yaş, cinsiyet ve ilgi alanlarına göre özelleştirebilirsiniz.

Facebook’ta Reklam Vermek Satış İçin Neden Önemlidir?

Facebook, reklamlarınızı markanızla ve ürünlerinizle ilgilenme potansiyeli olan kişilere gösterir. Örneğin; kırtasiye kategorisinde satış yapan bir e-ticaret siteniz varsa ürünlerinizle ilgilenme potansiyeli olan öğrencileri ve ofis çalışanlarını hedefleyerek reklam oluşturabilirsiniz. Bu sayede hızlı geri dönüşler alabilir ve yüksek miktarda ürün satışı gerçekleştirebilirsiniz.

Facebook reklamları, hedef kitlenizle ilgili detaylı ölçüm yapma olanağı da sunar. Kampanya raporlarını inceleyerek reklamlarınızın başarısını demografik kırılımlar üzerinden ölçümlemeniz mümkündür. Örnek vermek gerekirse farklı yaş gruplarını hedefleyerek ürünlerinizin en çok hangi aralıkta ilgi gördüğünü görebilirsiniz. Bu sayede hedef kitle belirlemek için detaylı veri edinebilirsiniz.

Facebook’ta Satış Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Facebook mağaza reklamları uygun maliyetlerle yüksek rakamlar elde etme olanağı sunar. Bu kampanyalarda performansa göre ödeme alınır. Reklam bedeli; tıklama, gösterim, beğeni gibi kırılımlara göre belirlenir. Uygun bütçeli bir kampanya yürütmek için alt ve üst sınırları en başta belirlemeniz gerekir. Günlük minimum ve maksimum harcama sınırını ayarlayarak reklam için ayırdığınız kaynağın verimli kullanılmasını sağlayabilirsiniz. Facebook işletme hesabı ayarlarınızın eksiksiz olması da reklam verirken dikkat etmeniz gereken bir husustur. Ödeme yöntemleri, sayfalarınız ve reklam verilecek platformlar işletme hesabınızda ekli olmalıdır. Kampanya yönetimi için bir ajansla çalışıyorsanız bu hesap üzerinden yetkilendirme yapabilirsiniz. Facebook satış sayfası açma işleminden sonra bu yetkileri belirlemenizi tavsiye ederiz.

Facebook’ta Bir İşletmenin Paylaşımları Nasıl Olmalı?

Facebook mağaza satışlarının ve reklamlarınızın başarısıyla sayfanızdaki paylaşım düzeni arasında kuvvetli bir ilişki vardır. Kampanyalarınızı gören bir kullanıcı şirketinizi ve ürünlerinizi merak edecek, sayfanızı ziyaret etmek isteyecektir. Düzenli paylaşım yapmak, takipçi sayınızı ve reklamlarınızın görünürlüğünü arttırır. Bu konuda istikrarlı ilerlemek için paylaşımlarınızı düzenli bir plana oturtmak başarı düzeyiniz üzerinde doğrudan etkili olur. Ayrıca Facebook Business’ın İçerik Stüdyosu aracını kullanarak görsel ve video paylaşımlarını önceden planlayabilir, eş zamanlı olarak Instagram’da paylaşabilirsiniz.

Profesyonel bir sayfa görünümüne sahip olmak için paylaşımlarınızın görsellik ve üslup açısından uyumlu olması önemlidir. Gönderileriniz için bir görsel şablonu oluşturmanız bu açıdan faydalı olur. Paylaşımlarınızın dilini ve yapısını hedef kitlenize uygun olarak belirleyebilirsiniz. Örneğin; şekerli gıda satışı yapan bir e-ticaret siteniz varsa paylaşımlarınızda esprili ve harekete geçirici bir dil kullanabilirsiniz.

Facebook İşletme Hesabı İçin Ne Tür Video İçerikleri Oluşturulabilir?

Video paylaşımları konusunda etkin bir plan oluşturarak Facebook mağaza satışlarınızın artmasını sağlayabilirsiniz. Hazırladığınız video içeriklerinin markanızı ve ürünlerinizi ön plana çıkaran bir yapıda olması önemlidir. Hedef kitlenize hitap eden videolar hazırlayarak içeriklerinizin paylaşılmasını sağlayabilir ve takipçilerinizi kampanya çalışmalarınızın gönüllü birer parçası hâline getirebilirsiniz. Aşağıdaki video formatları Facebook paylaşımlarınız için uygundur.

 • Timelapse videolar
 • Soru-cevap konsepti
 • Hızlı ipuçları
 • Hikâyeler
 • Metin bazlı videolar

Videolarınızın izlenme sürelerini Facebook sayfa istatistiklerinden detaylı bir biçimde görmek mümkündür. Bu verileri inceleyip içeriklerinizle karşılaştırarak izlenme sayınızı arttırmak için çalışmalar yürütebilirsiniz.

Facebook Reklamları

Facebook’ta Mağaza Açmak ve Satış Yapmak istiyorsanız bizlere ulaşabilirsiniz! Hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgi almak için müşteri temsilcimiz ile iletişim sayfasından iletişime geçebilirsiniz.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Uweta Bilişim
Uweta Bilişim
Merhaba, Size nasıl yardımcı olabiliriz?