uweta
 • instagram
 • threads
 • tiktok
 • linkedin
 • youtube

Favicon Nedir? SEO Açısından Faydaları Nelerdir?

Favicon Nedir? SEO Açısından Faydaları Nelerdir?

Favicon Nedir?

Favicon; genellikle markanın logosundan oluşan, markayı temsil eden küçük simgelerdir. Favicon oluşturma dediğimizde bu dosyalar favicon.ico adlı bir dosyaya yerleştirilir ve bir web sitesinin kök dizinine yerleştirilir. Favicon günümüzde markalaşma ve kullanılabilirlik için son derece faydalı olmaktadır. Özetle favicon ne demek dediğimizde web tarayıcılarında bir web sitesini temsil eden küçük kare bir resimdir. Favicon, her tarayıcı sekmesini belirli bir web sitesiyle hızlı bir şekilde görsel olarak eşleştirmesine yardımcı olur.

Favicon Ne İşe Yarar?

Favicon, sitenizin küçük kimliği gibidir. Kullanıcılar gün içinde pek çok sayfaya giriş yaparlar. Açılan sekmelerde sitenizi hatırlamanıza yardımcı olan faviconlar böylece kullanıcıların markanızı hatırlamanıza ve yeniden sitenize dönmenize olanak tanımaktadır.

Faviconların kullanım alanları geniştir. Tarama geçmişleri, sayfa sekmeleri, yer imi işaretleri gibi alanlarda kullanılır ve sitenizi kolayca tanımasına yardımcı olur. Site adının yanına yerleştirilen küçük simgeler olan faviconlar markanın logosunun küçültülmüş hali olabilir ya da markanın baş harfinden oluşabilir. Faviconların kullanılmasının önemi ise görselin metinden çok daha iyi algılanması ve akılda kalıcılık oranının artmasıdır.

Favicon kullanım alanları oldukça çeşitlidir. Aşağıda birkaçını sıraladık;

 • Sık kullanılanlar
 • Arama snippetleri
 • Mobil arama sonuçları
 • Site tarayıcıları
 • Kısayol simgeleri
 • URL ikonu
 • Yer imi ikonu
 • Birden çok açılan sekmelerde
 • Arama geçmişlerinde

Favicon Kullanmanın Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

Favicon kullanımı marka bilinirliği oluşturmak açısından önemli olduğu gibi pek çok farklı açıdan da sitelere avantajlar sunmaktadır. Aşağıda favicon kullanımının önemini anlatan birkaç başlığı açıkladık.

Güvenilirlik sağlar: Favicon kullanımı kullanıcılara güven verir. Favicon olmayan bir site sekmesi boş bir görüntüyle karşılaşır. Bu boş belge görüntüsü kullanıcılara sitenin güvenli olmadığı izlenimini verir. Favicon kullanmadığınızda rakip bir siteyle yan yana görüntülendiğinizde rakibinizin seçilmesi muhtemeldir.

Profesyonellik katar: Favicon kullanımı siteye profesyonellik katar, her ayrıntının düşünüldüğü izlenimini verir. Özellikle online sitelerin güvenle kullanımı konusunda ziyaretçilerin müşteriye dönüşmesi için hiçbir ayrıntı atlanmamalıdır.

Takip ziyaretleri: Kullanıcı sitenizi tekrar ziyaret etmek için yer imine eklemiş olabilir. Yer imlerinden tekrar ziyaret etmek istediğinizde favicondan sitenizi tanıması muhtemeldir. Çünkü görsel yazıdan daha kalıcıdır. Fakat bir favicon olmaması sitenizin tekrar ziyaret edilmesinin önüne geçebilir.

Kullanıcının Zamanından Tasarruf Sağlar: Favicon kullanıcıların bir web sitesini yer imlerinden, geçmişten veya tarayıcıdan hızlı bir şekilde tanımlanmasını sağlamaktadır. Kullanıcı deneyiminin önem kazandığı günümüzde sitenizin kullanıcı deneyimini arttırmak için favicon kullanımı önemli bir yerdedir.

Favicon Kullanımının SEO Açısından Önemi Nedir?

Favicon kullanımı arama sonuçlarında sitenin tanınmasına olanak tanır ve bu da SEO değerini yükselten bir durumdur. Aşağıda birkaçını sıraladık.

Sitenin Artan Kullanılabilirliği: Bir sitenin kullanılabilirliği, daha yüksek arama motoru sıralamasıyla ilişkilidir. Bu nedenle, tarayıcı sekmelerinde, yer imlerinde, geçmiş arşivlerinde vb. web sitenizin başlığının yanında bir favicon olması, bir kullanıcının zamandan tasarruf etmesine, web sitenizi zorluk çekmeden tanımlamasına ve web sitenize göz atmasına yardımcı olur. Böylece SEO açısından iyi bir düzenleme olacaktır.

Yer imleri: Google gibi arama motorları, yer imi eklenmiş sitelerini arama motorlarında üst sıralara çıkarabilir. Fakat sitenizin faviconu olmaması bu şansı düşüren bir etken. Favicon ekleyerek arama sıralamasında üst sıralara çıkma şansı yakalayabilir, küçük bir dokunuşla organik trafiğinizi artırabilirsiniz.

Marka bilinci oluşturma: SEO açısından markanın organik trafiğini arttırmak en önemli mesele olsa da markalaşma, marka algısı oluşturma da hepsini besleyen bir süreçtir. Bu nedenle favicon kullanımı SEO’yu da çeşitli alanlarda besleyen bir durumdur.

Logo Tasarım

Favicon Nedir? SEO Açısından Faydaları Nelerdir? – Uweta

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Uweta Bilişim
Uweta Bilişim
Merhaba, Size nasıl yardımcı olabiliriz?