uweta
 • instagram
 • threads
 • tiktok
 • linkedin
 • youtube

Google Shopping’de Satış Yapma Rehberi

Google Shopping’de Satış Yapma Rehberi

Dünya çapında her gün Google’a yaklaşık 4 milyar arama sorgusu gönderilir. Dakikada yaklaşık 3 milyon arama sorgusuna eşdeğerdir. Bu taleplerin büyük bir kısmı, yüksek satın alma ilgisine sahip kullanıcılardan gelmektedir. İstediğiniz ürünleri rahatça eve sipariş etmek için Google’da arama yaparsınız. Bu satın alma ilgisini karşılamak için Google Shopping hizmetini kullanılabilir hale getirir.

Google Shopping’de ürün araması yaparsanız, sonuçların yanında veya üstünde göz alıcı küçük kutuları her zamanki listenin üstünde bulacaksınız. Resimler, fiyatlar ve sadece bu aranan ürünlerin sağlayıcıları bir online mağazaya benzer. Ancak Google alışverişinin kendisi bir çevrim içi mağazası değil, baskın arama motoru tarafından sunulan bir reklam fırsatıdır. Ve iddialı mağaza operatörlerinin yüksek tıklama oranları elde etmek için bu seçeneği kullandığını anlamak gayet basit.

Google Shopping’de Satış Yapma Rehberi

Google Alışveriş Arkasında Ne Var?

Google alışveriş ADS‘nin bir parçasıdır. Burada sadece tanımlanmış metin veya resim ekranı görüntülenmez. Bunun yerine, mağaza operatörleri Google için çevrim içi mağazalarından standartlaştırılmış verileri serbest bırakır. Bu veriler, bir ürün görüntüsünün, fiyatın, kargo ücretlerinin ve bayi adının gösterildiği ürün kutularının temelidir. Google, kutuların tasarımını belirler.

Ödeme TBM açık artırma prosedüründe yapılır (TBM: tıklama başına maliyet). Bu, mağaza operatörünün belirli arama sorguları için bir tıklamanın ne kadar değerli olduğunu belirleyebileceği anlamına gelir. İlke oldukça basittir: teklif ne kadar yüksek olursa, teklifin belirgin bir konuma yerleştirilmesi o kadar iyi olur yani mümkün olduğunca.

Google Alışveriş Nasıl Çalışır?

Kendi çevrim içi mağazanızdaki ürün sonuç listesine yerleştirilirse, bu ilk başta mağaza operatörüne hiçbir maliyeti yoktur. Ödeme yalnızca kullanıcı bağlantıyı tıkladığında yapılır. Bu tıklama potansiyel alıcıyı doğrudan çevrim içi mağazaya yönlendirir. Google’ın olayların ilerlemesi ile ilgisi yoktur.

Google alışverişinin maliyeti rekabete bağlıdır. Ancak, satış başına yüzde 10 ila 15 maliyet beklemeniz gerekir. Bu değeri elde etmek veya hatta geliştirmek için, aynı zamanda bir ürünün mağazadaki tanıtım sunumuna da bağlıdır. Sonuçta, kullanıcılar satın alma kararlarını sadece fiyata değil, aynı zamanda bir çevrim içi mağazanın genel izlenimine de bağlı kılmaktadır.

Google Alışveriş Nasıl Kurulur?

Google Shopping’de Satış Yapma Rehberi

Merchant Center’da oturum açmak için tek ihtiyacınız olan bir Google Hesabı ve bir ADS hesabıdır.

Diğer adımlar:

 • Web sitesi URL’si onaylanmalı ve talep edilmelidir. Google bu amaç için çeşitli seçenekler sunar.
 • Merchant Center!(ADS hesabıyla bağlantılıdır).
 • Ürün verileri daha sonra aktarılır. Google alışveriş ve diğer hizmetler için kullanılabilir hale getirilir. Bu, ürünle ilgili tüm önemli verileri içeren beslemeler ile yapılır. Feed’ler önce oluşturulmalı ve sonra yüklenmelidir.
 • Feed’i oluşturduktan ve yükledikten sonra, ADS’te istediğiniz zaman reklam kampanyaları oluşturulabilir.

Google Alışveriş Nasıl Optimize Edilir?

Google Alışveriş‘ten en iyi şekilde yararlanmak ve yüksek dönüşüm oranları elde etmek için ADS’ten bilinen TBM sürecine dair bir fikir geliştirmeniz gerekir. Bu nedenle, Google Alışveriş‘i kullanan herkes, tüm ayrıntıları optimize etmek için her türlü çabayı göstermelidir. Örneğin:

 • Başlık (burada tam 70 karakter kullanılması tavsiye edilir)
 • Görüntü formatları 800 x 800 olmalıdır (en iyi JPG, GIF, BMP, PNG veya TIF)
 • Ürün gerçekliği (örneğin, doğru bir fiyat)
 • Feed ve ürün URL eşleşmesi doğru olmalıdı

Sonuç

Mümkün olduğunca hassas bir veri akışı sayesinde, Google alışveriş kampanyanızı müşterilerinize uyarlayabilir ve doğrudan ilgili hedef kitleye hitap edebilirsiniz. Bu nedenle Google alışveriş, ADS İş Ortağı programının bir parçası olarak çevrim içi alışveriş operatörleri için vazgeçilmezdir.

Sadece özlü ve tutumlu veritabanı ile artan erişim, trafik ve satıştan yararlanabilirsiniz. Bu kaliteye bağlıdır: veri beslemesindeki tüm verilere ve detaylarına dikkat ettiğinizden emin olun. Google, veri akışını ürün özellikleriyle doğru şekilde nasıl dolduracağınıza dair birçok değerli ipucu sunar. Özellikle güçlü rekabete sahip online satış yapan mağazalar Google alışverişi yok saymamalı…

Google Shopping’de Satış Yapma Rehberi

Google Shopping’de Satış Yapma Rehberi – Uweta

Tamamıyla alanında uzman ve işini sevenlerden oluşan Uweta Web Tasarım ve Sosyal Medya Ajansı Hizmetinizdedir. Profesyonel olarak Google Shopping’de Satış hizmeti almak istiyorsanız bizlere ulaşabilirsiniz. Hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgi almak için müşteri temsilcimiz ile iletişim sayfasından iletişime geçebilirsiniz.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Uweta Bilişim
Uweta Bilişim
Merhaba, Size nasıl yardımcı olabiliriz?