uweta
 • instagram
 • threads
 • tiktok
 • linkedin
 • youtube

Google Trends Nedir, Nasıl Kullanılır?

Google Trends Nedir, Nasıl Kullanılır?

Google Trends, 2006 yılında Google tarafından hayata geçirilen ve Google arama motorunu kullanan kişilerin yaptıkları aramalarda hangi kelimeleri ve cümle sorgularını kullandığı hakkında bilgi veren bir servistir. Google Trends üzerinden anahtar kelime araştırması yapan kişiler;

 • Belirli bir coğrafya
 • Belirli bir dil
 • Belirli zaman aralıklarında

Hangi anahtar kelimeler ile arama yapıldığını görebilmektedir. İstatiksel veriler olarak sizlere belirli bilgileri paylaşan bu program ile anahtar kelime araştırması yaparken Google sizlere arama yaptığınız anahtar kelimeler hakkında;

 • Farklı anahtar kelimeler arasında karşılaştırma yapma
 • Anahtar kelime araması yaptığınız kategoride hangi anahtar kelimelerin ön planda olduğu
 • Anahtar kelimeler ile en çok hangi illerden sorgulama yapıldığı
 • Görsel arama sonuçları, haber arama sonuçları, Google alışveriş sonuçları ve youtube arama sonuçlarından hangilerinde arama yapıldığını görebilme imkânı
 • Anahtar kelimeniz ile ilgili konuların ne olduğu
 • İlgili sorgularda nelerin hangi oranla aratıldığı

Hakkında bilgiler vermektedir. Bununla beraber Google Trends, sizlerin anahtar kelime planlaması yaparken diğer anahtar kelime fikirlerine ihtiyacınız olduğunu da göz önünde bulundurmakta ve bu fikirleri de sizinle paylaşmaktadır.

Google Trends Kullanıcılarına Ne Sunar?

Google Trends’in anahtar kelime araştırması yapmak için oldukça önemli bir platform olduğunu sizlere aktardık. Google Trends Nedir, Nasıl Kullanılır yazımızın bu bölümünde ise Google Trends’i yakından tanıyalım.

Google Trends’e giren kişiler ilk olarak şu ekranla karşılaşmaktadırlar. Google Trends ekranında yer alan arama paneline bir arma terimi veya konu girerek ilk aramanızı gerçekleştirebilirsiniz. Panelde gözüken alt bölümde ise Amerika’da genellikle hangi konuların arandığını, dünya genelinde ‘’ Dünya Kupası ‘’ aramasının yoğunluğunu ve kategori bazlı Futbol ve Amerikan Futbolu aramalarının yoğunluğunu görebiliyorsunuz. Bu alanda gösterilen tüm veriler son 7 gün hesaba katılarak oluşturulmuş verilerdir.

Google Trends, kullanıcılarına haberler ve analizler hakkında da bilgi veren bir platformdur. Bu bölümde arama panelini Türkiye yaptığımız ve şu an gündemde Korona virüs olduğu için Google Haber aramalarında Korona virüs ile ilgili terimlerin Türkiye ve Dünya’da ne sıklıkla arandığı hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Google Trends Faydaları Nelerdir?

Google’ın 2006 yılında piyasaya sürdüğü Google Trends’in kullanıcılar ve işletmeler için faydası oldukça büyüktür. Google Trends Nedir, Nasıl Kullanılır adlı yazımızın bu bölümünde sizlere Google Trends’in Faydaları hakkında bilgi vereceğiz.

Google Trends, dünyada yapılan aramaların genellikle hangi konular hakkında olduğunu anlamamızı kavrar.

Google Trends verileri ile şahıs ve işletmeler özel günlerde yapılan dönemsel aramalar hakkında bilgi sahibi olabilmektedir.

Google Trends verilerini yıllık olarak bir grafik ile paylaştığı için sezonluk ve mevsimsel değişimlerin göz önünde bulundurularak hangi dönemlerde hangi aramaların yapıldığını görebilirsiniz.

Genellikle bu platform üzerinden yapılan aramaların hangi illerden yapıldığını görebilir ve hedef kitlenizin nerede yoğunlaştığını öğrenebilirsiniz.

Ülkemiz bazında 12 aylık bir süreçte karşılaştırma yapan Google Trends’i kullanarak yurtdışında yapılan aramalarda hangi terimlerin arandığını da görebilirsiniz. Özellikle bu yurtdışına satış yapmak isteyenler ve yabancı dilde blog yazanlar için oldukça faydalı bir özelliktir.

Seçilen anahtar kelimelere yılın hangi dönemlerinde eğilimin arttığını görebilirsiniz. Bununla beraber anahtar kelimelerinize yakın diğer anahtar kelimeler hakkında da bilgi alabilir ve böylece anahtar kelime planlamanızı daha kolay bir şekilde yapabilirsiniz.Google Trends’in anahtar kelime planlaması ve hedef kitle analizi yaparken işletmelere sağladığı faydalar oldukça büyüktür. Bu nedenle işletmeniz için Google Trends’i kullanmanız gerekmektedir. Gelin şimdi hep beraber Google Trends’i nasıl kullanabileceğinize bakalım.

Google Trends Nasıl Kullanılır?

Google Trends’e giren kullanıcılar Google Trends ana sayfasında bulunan ‘’Bir arama terimi veya konu girin’’ bölümüne Google Trends’te aramak istedikleri konu hakkında bilgi girmelidir. Biz ilk olarak e-ticaret terimi ile başlayalım.

E-ticaret ile ilgili yapılan aramada ilk olarak Google Trends sizlere bu konu hakkında yapılan aramaları zaman içinde gösterilen ilgi olarak paylaşacaktır. İlgili grafikte en yüksekte olan değer bu arama teriminin hangi ne dönemde en çok arandığını görmenize olanak sağlayacaktır. Aramızı Türkiye konumunda yapabileceğiniz gibi Trends’in özellikleri olan;

 • Farklı ülkeler
 • Farklı zaman dilimleri
 • Kategoriler
 • Youtube, Google arama sonuçları gibi aramalar için de gerçekleştirebilirsiniz.
Google Trends Nedir, Nasıl Kullanılır?

Google Trends Nedir, Nasıl Kullanılır? – Uweta

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Uweta Bilişim
Uweta Bilişim
Merhaba, Size nasıl yardımcı olabiliriz?