uweta
 • instagram
 • threads
 • tiktok
 • linkedin
 • youtube

Google’da Sıralamanızı Kaybetmenizin Nedenleri

Google'da Sıralamanızı Kaybetmenizin Nedenleri

Google, işlerini online platformlara taşıyan mağazalar ve markalar için oldukça önemli bir arama robotudur. Çünkü işletmelerin hedef kitlelerinde yer alan kişiler genellikle ürün ve hizmet arayışlarını Google’da belirli anahtar kelimeler arayarak gerçekleştirmektedir. Bununla beraber Google’ı kullanan kişilerin bir bölümü ise belirli konular hakkında bilgi almak için de bu arama motorunu kullanmaktadır.

Google’ın dünyadaki arama motorları içerisinde en çok kullanılan arama motorları arasında ilk sırada yer alması işletmeler için Google’ı daha önemli kullanmaktadır. Hedef kitlesine ulaşmak, rakipleri ile daha kolay bir şekilde rekabete girmek, marka bilinirliğini arttırmak, sitelerine ziyaret çekmek ve ürün satışlarını arttırmak isteyen birçok işletme Google organik sıralamalarına önem vermektedir.

SEO çalışmaları, işletmelerin ve e-ticaret firmalarının Google’da organik sıralama elde edebileceği en önemli çalışmalar arasında yer almaktadır. İşletmelerin Organik sıralamaları bazı durumlarda değişiklik göstermektedir. Google algoritma güncellemeleri, zayıf içerikler, yanlış yapılan seo çalışmaları genellikle Google sıralamalarınızda değişiklikler olmasına neden olan etkenlerdir.

Organik sıralama kaybetme nedenleri hakkında bilgi almak isteyen kişi ve işletmelere bilgi vermek için hazırladığımız Google’da Sıralamanızı Kaybetmenizin Nedenleri adlı bu yazımızda sizlere organik sıralamalarınızın neden değişebileceği hakkında bilgiler vereceğiz. Sizler de bu yazımızı inceleyerek bu konu hakkında bilgi edinebilir ve gerekli düzenlemeleri yaparak organik sıralama kaybetmenin önüne geçebilirsiniz.

Google'da Sıralamanızı Kaybetmenizin Nedenleri

Yanlış Yapılan SEO Çalışmaları

Google’da Sıralamanızı Kaybetmenizin Nedenleri arasında yer alan ve Google sıralamalarınızı en çok etkileyen başka bir neden ise yanlış yapılan seo çalışmalarıdır. Genellikle birçok işletme Google’da organik sıralama edinmek için kullanıcılara herhangi bir değer katmayan, seo kurallarına uygun olmayan ve anahtar kelime yığınları ile dolu olan içerikler hazırlamakta ve bunları sitelerinde paylaşmaktadır.

İşletmelerin olumlu olarak karşıladıkları bu durum ilk zamanlarda iyi sıralamalar elde etmesini sağlarken yapılan algoritma güncellemeleri ile beraber organik sıralamalarını kaybetmelerine neden olmaktadır. Bu nedenle seo stratejisi yapmak isteyen işletmelerin belirli şeyleri göz önünde bulundurarak hareket etmesi gerekmektedir.

Anahtar kelime araştırması yaparken kaleme alacağınız içerikler ile ilgili anahtar kelime analizi yapmanız gerekmektedir.

 • Anahtar kelimeleri kısa kuyruklu, uzun kuyruk, yüksek volümlü ve düşük volümlü anahtar kelimeler olarak sınıflandırmanız ve tüm anahtar kelime türlerini içeriklerinizde kullanmanız önemlidir.
 • İçeriklerinizde anahtar kelime yoğunluğunu her 100 kelime için %1-%2 oranında ayarlamanız gerekir.
 • İçeriğinizde yer alacak alt başlıkları hazırlarken konu bütünlüğünün olmasını göz önünde bulundurmanız gerekir.
 • İçeriğinizde kullanacağınız görsellerin içeriğe uygun bir şekilde seçilmesi ve alt etiketler ile desteklenmesi oldukça önemlidir.
 • İçeriklerinizi video içerikler ile zenginleştirmeniz gerekmektedir.
 • Meta tag, meta Description, backlink gibi seo için önemli olan unsurları göz önünde bulundurmanız gerekir.

Bunları göz önünde bulundurarak sizler de sıralama kaybettiğiniz içeriklerinizi analiz edebilir ve kullanıcılara fayda sağlayacak şekilde içeriklerinizi optimize ederek sıralama kaybının önüne geçebilirsiniz.

Rakiplerinizin Güçlü SEO Stratejileri

Google’da sıralamalarınızı kaybetmenizin nedenleri arasında bulunan başka bir unsur da rakiplerinizdir. Daha önceki dönemlerde seo çalışmaları yapmayan rakipleriniz bu alanda iyi bir seo stratejisi belirledikten sonra seo çalışmalarına başladıysa işletmenizin Google organik sıralamalarında düşüşler meydana gelebilecektir. Bu nedenle sürekli olarak aynı sektörde faaliyet gösterdiğiniz rakiplerinizin seo stratejilerini analiz etmeniz gerekmektedir. Düzenli yapacağınız bu analiz sayesinde rakiplerinizin ne tür çalışmalar yaptığını görebilir ve kendi seo stratejilerinizi iyileştirerek organik sıralamalarınızı arttırabilirsiniz.

Kopya İçerikler

Google sıralamalarındaki düşüşlerin başlıca nedenlerinden birisi de kopya içeriklerdir. Günümüzde birçok internet sitesi sahibi sitelerindeki içerik sayısını arttırmak için farklı işletmeler tarafından yapılan blog çalışmalarını kopyalamaktadır.

Kopya içerikler bir sitede yer alan içerik sayısını arttırmayı kolaylaştırsa da aslına bakıldığında sitenize zarar veren bir içerik türüdür. Çünkü kullanıcılara bilgi vermeye yönelik hazırlanan bu içerikler daha önce Google’da indexlenmiştir ve kullanıcılar belirli sorgular ile bu içeriğe kolay bir şekilde ulaşabilmektedir.

Sizlerin bu içeriği değiştirerek ya da çoğaltarak sitenize eklemeniz ise telif haklarına uygunluk göstermediği için Google tarafından hoş karşılanmamaktadır. İçeriklerinizde kopya içerik tespit edildiği zaman Google sizi bu konu ile ilgili uyarmaktadır. Yapılan uyarılar dikkate alınmadığında ve içerik ile ilgili düzenlemeler yapılmadığında Google sitenize yönelik cezai yaptırımlar uygulayabilmektedir.

Sıralamalarınızı düşürme ya da sitenizi indexlememe gibi cezai yaptırımlar Google’ın uygulayacağı cezalar arasında yer almaktadır. Bu nedenle Google sıralamalarınızda düşüşler varsa Google webmaster hesabınızı incelemeniz ve daha önce herhangi bir uyarı alıp almadığınızı kontrol etmenizde yarar bulunmaktadır.

Backlinklerde Azalmalar

Google sıralamalarını etkileyen bir diğer faktörde backlinklerdir. Backlink, siteniz ya da sitenizde yer alan belirli içerikler için farklı sitelerden referans link alma çalışmalarına verilen isimdir.

Genellikle sitenize aldığınız backlinkler çoğu zaman korunsa da backlink aldığınız sitenin kapatılması, linklerin silinmesi vb. etkenlerden dolayı backlinklerinizde azalmalar meydana gelebilmektedir. Bu da organik sıralamalarınızda düşüşler yaşamanıza neden olan bir unsurdur. Bu nedenle belirli dönemlerde Ahrefs ve Semrush gibi seo araçlarını kullanarak backlinklerinizi ve backlink sayınızı kontrol etmeniz gerekmektedir.

Eğer backlinklerinizde azalmalar bulunuyorsa yeni backlink çalışmaları yapabilir ve sıralamalarınızın olumsuz etkilenmesini engelleyebilirsiniz.

Google'da Sıralamanızı Kaybetmenizin Nedenleri

Google’da Sıralamanızı Kaybetmenizin Nedenleri – Uweta

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Uweta Bilişim
Uweta Bilişim
Merhaba, Size nasıl yardımcı olabiliriz?