uweta
  • instagram
  • threads
  • tiktok
  • linkedin
  • youtube

Instagram Onaylı Hesap İçin Neler Yapmak Gerekiyor?

Instagram Onaylı Hesap İçin Neler Yapmak Gerekiyor?

Hedef kitlenizle nitelikli iletişim kurmanın yolu markanızın sosyal medyada başarılı bir biçimde temsil edilmesinden geçer. Instagram, tüm dünyada en çok kullanılan sosyal medya mecraları arasında yer alır. Sektörünüz hangisi olursa olsun bu platformda faaliyet göstererek hedef kitlenizle kesintisiz bir iletişim kurabilirsiniz. Instagram mavi tik, hesabınızın resmi bir nitelik kazanmasını sağlar. Bu husus, firmanızın temsiliyeti için son derece önemlidir. Sizin için hazırladığımız bu içeriği okuyarak Instagram hesap onaylama süreçleri hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Instagram’daki Mavi Tik Nedir, Ne Anlama Gelir?

Instagram mavi tik (Instagram Account Verification Badge) hesabınızın gerçek kullanıcıya ait olduğunu onaylamak için verilen bir damgadır. Başka bir ifadeyle bu işaret, hesabın profilde belirtilen isme veya kuruma ait olduğunu gösterir. Mavi tik, profilinizin aynı isme sahip diğer hesaplardan ayırt edilmesini sağlar.

Ünlü kişilere ve kurumlara ait hesaplar özel bir kategoride değerlendirilir. Yanıltıcı ve dolandırıcı paylaşımların önüne geçmek için söz konusu profiller işaretlenir. Instagram mavi tik anlamı, bu şekilde açıklanabilir. Bu işaret, söz konusu hesabın iddia edilen gerçek veya tüzel kişiye ait olduğunun Instagram tarafından onaylandığını gösterir.

Instagram Onaylı Hesap Nedir?

Resmî bir niteliğe sahip olan profiller onaylı hesap olarak adlandırılır. Dolayısıyla tanınmış şahıs ve kurumlar tarafından sahiplenilerek yönetildiği tescil edilen hesaplar bu şekilde tanımlanır. Markanıza onaylı bir profil açarak sosyal medyada resmî olarak temsil edilebilirsiniz. Bu profil türü hakkında detaylı bilgi edinmek isterseniz “Instagram Onaylı Hesap” başlıklı içeriğimizi de okuyabilirsiniz.

Nasıl Onaylı Hesap Sahibi Olunur?

Instagram mavi tik almak için hesabınızın özgün bir niteliğe sahip olması gerekir. Paylaşımlarınızın kurum politikanızı, ürün ve hizmetlerini yansıtması bu açıdan önemlidir. Yeni açılmış bir hesap için onay almak uzun sürebilir. Bu yüzden profilinizde düzenli paylaşım yaptıktan sonra başvuru gerçekleştirmenizi tavsiye ederiz. Bilgi ve içerik kalitesi, Instagram için önemli bir husustur. Profilinizin hedef kitleyi doğru ürün, hizmet ve içeriklere yönlendirecek biçimde düzenlenmesi gerekir. Profilinizdeki biyografi ve gönderi alanlarını düzenleyerek etkin bir sayfa mimarisi oluşturabilirsiniz. Bu alanlarda diğer sosyal medya mecralarındaki hesaplarınıza yönlendirme yapmamanız önemlidir. Bu hususlara dikkat ederek Instagram mavi tik alma sürecini kolaylaştırabilirsiniz.

Instagram Onaylı Hesap İçin Neler Yapmak Gerekiyor?

Onaylı Hesap Sahibi Olmanın Önemi Nedir?

Sahte hesaplar, bütün sosyal medya mecralarında olduğu gibi Instagram’da da ciddi bir sorun olarak kabul edilir. Markanızı taklit eden kişilerin faaliyetleri imajınızın ciddi anlamda zedelenmesine sebep olabilir. Onaylı hesap sahibi olmak itibar yönetimi açısından önemlidir. Bu konuya dikkat ederek hedef kitlenizin sosyal medyada doğru iletişim kanallarına yönelmesini sağlayabilirsiniz. Instagram mavi tik almak, marka taklidi yoluyla yapılan dolandırıcılık faaliyetlerinin de önüne geçmenizi sağlar.

Sosyal medya, kişisel paylaşımların yanı sıra kurumsal iletişim için de kullanılan bir araçtır. Örneğin; ürünlerinizle ilgili şikâyeti olan bir kullanıcı markanıza sosyal medya üzerinden erişmek isteyebilir. Instagram mavi tik almak, mevcut ve potansiyel tüketicilerinizin markanıza ulaşmasını sağlar. Bu sayede hedef kitlenizden geri dönüşler alabilir ve tüketici sorunlarına çözüm üretebilirsiniz.

Instagram’da Mavi Tik Almanın Şartları Nelerdir?

Onaylı hesap alabilmek için profilinizin kurumsal bir nitelik taşıması gerekir. Örnek olarak; ürünlerinizi tanıtmak veya içerik üretmek için kullandığınız bir hesap kurumsal nitelik taşır. Standart kişisel profillerde onay özelliği yoktur. Dolayısıyla işletme hesabına sahip olmak Instagram mavi tik alma şartları arasında ilk sıradadır.

Hesap onaylama seçeneği herkese açık profiller için geçerlidir. Kilitli veya kapalı hesaplar için böyle bir opsiyon söz konusu değildir. Sayfanıza mavi tik verilmesi için aşağıdaki unsurlara sahip olmanız gerekir.

  • Profil fotoğrafı
  • Biyografi

En az bir gönderi Instagram mavi tik için gerekenler listesini tamamladıktan sonra başvuru yapabilirsiniz. Söz konusu işaretin verilmesi için yapmış olduğunuz başvurunun onaylanması gerekir. Yukarıdaki hususlara dikkat ederek hesap inceleme ve onay aşamalarını kolaylaştırabilirsiniz.

Instagram Mavi Tik Başvurusu Nereye ve Nasıl Yapılır?

Instagram mavi tik başvurusunu profilinizde bulunan “Ayarlar” sekmesinden yapabilirsiniz. Bu sekmeye tıkladıktan sonra “Hesap” başlığı altındaki “Doğrulama İste” bölümüne tıklayabilirsiniz. Söz konusu bölümde karşınıza çıkan formu doldurmanız gerekir. Hesabınızın onaylanması için form ile birlikte iletmeniz gereken belgeler şunlardır.

Şahıslar için: TC kimlik kartınızın veya bunun yerine geçebilecek herhangi bir kartın (ehliyet, pasaport vb) fotoğrafı.

Kurumlar için: Şirket kuruluş belgesi, vergi levhası veya yakın tarihli bir fatura.

Formu eksiksiz bir biçimde doldurup belgelerinizi ekledikten sonra “Gönder” tuşuna basmanız yeterlidir. Hesap onayı başvurunuz bu şekilde iletilir. Söz konusu başvuru, Facebook tarafından incelenip değerlendirilir. Mavi tik, onay aşamasından sonra hesabınıza otomatik olarak eklenir.

Mavi Tik Başvurusu Ne Zaman Sonuçlanır?

Instagram mavi tik başvuruları genellikle bir haftada sonuçlanır. Söz konusu başvuruların yoğunluğuna veya Instagram’ın altyapı çalışmalarına göre bu sürenin uzaması mümkündür. Bazı durumlarda başvuru onay süreçleri 30 güne kadar uzayabilir. Hesap onayınızın verilmemesi durumunda tarafınıza red gerekçesi bildirilir. Örneğin; kimliğiniz net olarak görünmüyorsa, belgelerinizde bir eksiklik varsa veya hesabınız güvenilirlik kriterlerini karşılamıyorsa başvurunuz reddedilebilir. Böyle bir durumda gereken kriterleri karşılayarak mavi tik için yeniden talepte bulunabilirsiniz.

Instagram’da Mavi Tike Sahip Olmanın Avantajları Nelerdir?

Onaylı hesap sahibi olmak sosyal medya pazarlaması açısından büyük avantaj sağlar. Söz konusu işaretin profilinizde yer alması, hedef kitleniz nezdinde güven kazanmanıza yardımcı olur. Bu sayede pazarlama çalışmalarını prestijli kimlik ile yönetebilirsiniz. Instagram mavi tik alabilmeniz için birtakım güvenilirlik kriterlerini karşılamanız gerekir. Hesap onayının sağlanması, markanızı temsil eden profilin nitelikli bir mimariye sahip olduğunu ve kaliteli paylaşımlar yaptığını gösterir. Mavi tik alarak, sosyal medyada faaliyet gösteren tüketicilerin gözünde itibar sahibi olabilirsiniz.

Instagram onaylı hesap için neler yapmak gerekiyor

Instagram Onaylı Hesap İçin Neler Yapmak Gerekiyor?Uweta

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Uweta Bilişim
Uweta Bilişim
Merhaba, Size nasıl yardımcı olabiliriz?