uweta
 • instagram
 • threads
 • tiktok
 • linkedin
 • youtube

Instagram’da Mağaza Açmak

Instagram’da Mağaza Açmak

Sosyal medya uygulamaları, günlük hayatın hemen her yerine nüfuz etmiş durumda. Instagram ise kullanıcı sayısından aldığı güç ile alışveriş trendlerini belirleme konusunda bile etkili. Öyle ki tüketiciler artık alışverişlerini bile Instagram’dan yapabiliyorlar. Bu yüzden siz de bir e-ticaret girişimcisi olarak Instagram’ın mağaza özelliğini, aktif bir şekilde kullanmalısınız. Instagram’daki her takipçiniz sizin potansiyel müşterinizdir. Dolayısıyla onları e-ticaret sitenizde yönlendirmek yerine ürünlerinizi Instagram üzerinden onlara yönlendirmeniz daha etkili olur.

Instagram Mağaza Özelliği Nedir, Nasıl Çalışır?

Çeşitli fonksiyonları ile bir sosyal medya uygulamasından çok daha fazlası olan Instagram, kullanıcıların uygulamada gezinirken alışveriş yapabilmesini mümkün hâle getirmiş durumda. Türkiye’de aktifleştirildiği andan itibaren hızlıca yayılan Instagram mağaza özelliği, sosyal ağ ile online alışverişi birleştiren bir yenilik. E-ticaret markalarının, web siteleri ile Instagram hesaplarını entegre etmesini sağlayan bu özellik, e-ticaretin gelişmesine ve efektif kullanılabilmesine de katkıda bulunmaktadır.

Instagram mağaza özelliğinde e-ticaret siteleri, ürünlerini sosyal medya uygulaması içerisinde pazarlayabilirler. Bu zaten yıllardır kullanılan klasik bir yöntem. Fakat önceden sadece ürünün görseli bir gönderi olarak paylaşılıyordu ve kullanıcılar hem alışveriş yapacakları siteyi hem de site içerisinde ilgili ürünü bulmakta zorlanıyordu. Instagram mağaza ise kullanıcıların, görseldeki ürüne doğrudan gönderi üzerinden ulaşabilmesini sağlar.

Aslında bu özelliğin çalışma mantığı çok basit. Instagram, e-ticaret siteniz için açtığınız işletme hesabından, doğrudan ürün paylaşabilmenizi sağlar. Gönderilerinize ve hikâyelerinize (story), kişi etiketler gibi ürün etiketleyebilirsiniz. Müşterileriniz etikete tıkladığında ürün hakkında detaylı bilgilere ulaşabilir ve yine aynı bağlantı üzerinden e-ticaret sitenize erişebilir. Yani Instagram takipçileriniz paylaştığınız bir ürünü beğendiğinde, birkaç saniye içinde satın alabilir. Bu da satışlarınızı artırma açısından önemli bir etki oluşturur.

Instagram Mağaza Açmanın Avantajları Nelerdir?

Instagram alışveriş özelliği, eylemin müşteri tarafında olan kullanıcılar için çok büyük bir kolaylık sağlar. Müşteri için kolaylık sağlayan her şeyin satıcıya da faydası vardır. Bu nedenle Instagram mağazanızı iki yönden de değerlendirmelisiniz. Müşterilerinizin gözünden de baktığınızda, ne kadar avantajlı bir yöntem olduğunu çok rahat bir şekilde görebilirsiniz. Instagram alışveriş özelliğinin faydalarına aşağıdaki gibi örnekler verilebilir. Doğru bir strateji ile işletmenize daha fazla avantaj da sağlayabilirsiniz.

Ürünleriniz Kolay Keşfedilir

Instagram, bu özellik ile birlikte uygulama içerisinde “Mağaza” sekmesini de aktifleştirdi. Yani kullanıcılar, uygulamada öylesine gezinirken bu sekmeye tıkladıklarında, önlerine çeşitli ürün önerileri çıkar. Hedef kitle analizini ve hashtag kurgusunu doğru yaptığınız takdirde, ürünleriniz potansiyel müşteri profilindeki kullanıcılara gösterilir. Bu sayede ürünlerinizi kolay keşfedilir ve markanızın görünürlüğü artar.

Reklamlarınız Verimli Olur

Sosyal medya reklamları, e-ticaret siteleri için son derece faydalıdır. Fakat Instagram’da gönderilere link ekleyemediğiniz için, reklamlarınızı gören kullanıcı sayısı çok olsa bile alışveriş yapanların sayısı minimumda kalır. Mağaza özelliğini kullanarak reklam verdiğinizde ise reklamı gören kullanıcılar, ürünlere doğrudan ulaşabileceklerini bildikleri için bir tepki verirler. Reklamınız ikna edici, hizmetiniz ise kaliteliyse bu tepki çoğunlukla satın alma şeklinde olur.

Instagram’da Mağaza Açmak

Görsel Pazarlama Kolaylaşır

Başta Instagram olmak üzere sosyal medya uygulamalarındaki kullanıcılar, iletişimi genellikle görseller üzerinden devam ettirirler. Öyle ki metin mesajlaşmalarında bile emoji, gif, çıkartma gibi görsel temelli karakterleri kullanırlar. Bu detay doğrultusunda dijital pazarlamada da görsel ön planda tutulur. Instagram mağazası ise görsel pazarlama için adeta biçilmiş kaftandır. Çünkü Instagram gönderisinde, içerisinde ürününüzün bulunduğu aktif bir görsel kullanabilirsiniz. Bu sayede kullanıcılar, ilgili ürünün nasıl kullanıldığını da net bir şekilde görür. Örneğin giyim ürünlerinde kullanıcıların “Acaba üzerimde nasıl durur?” sorusuna doğrudan yanıt vermiş olursunuz.

Satışlarınız ve Kazancınız Artar

Hız, pratiklik ve kolaylık, dijital çağın temel dinamikleri arasında. Gelişen teknolojilerin sanal dünyayı ve bu etki ile reel dünyayı ne kadar hızlandırdığını görmemek mümkün değil. Her şeyin bu kadar hızlı aktığı bir dünyada kullanıcılar, alışverişlerini de birkaç saniyede yapabilmek isterler. Eğer Instagram mağazanız yoksa takipçilerinize doğrudan bir link veremezsiniz. Profilinize sadece 1 adet link ekleyebilirsiniz. Bu da çoklu ürün pazarlamanızı engeller. Ayrıca kullanıcılar için uğraşlı göründüğü için etkileşim almaz.

Instagram’ın mağaza özelliğini kullanarak gönderi oluşturduğunuzda takipçileriniz, gönderi üzerindeki etiketler sayesinde hızlı bir şekilde ürünü alabilir. Bu detay kullanıcılara hız, pratiklik ve kolaylık dinamiklerini aynı anda sunar. Dolayısıyla “görmezden gelme” oranı düşer, satışlarınız ve kazancınız artar.

Hesap Etkileşimleri Artar

E-ticaret sitenizdeki ürünleri sosyal medyada pazarlarken verim almak istiyorsanız, hesabınızın aktif bir şekilde etkileşim alıyor olması gerekir. Takipçi sayınız ne kadar çok olursa olsun, eğer etkileşiminiz düşükse gönderilerinizin görülme oranı da az olur. Takipçileriniz gönderilerinizi beğenmiyor ya da yorum yapmıyor olabilir. Ama ürün etiketi içeren mağaza gönderilerinize tepkisiz kalamazlar. Ürün detaylarını incelemeleri ve ürünü satın almaları, hesabınıza etkileşim olarak geri döner. Instagram hesabınız güçlendikçe sosyal medya pazarlamanızdan aldığınız verim de artar.

Kullanıcı Deneyimi İzlenebilir

Instagram bu özelliği size Business Manager üzerinden sunar. Yönetim paneli ise size mağazanız hakkında her şeyi söyler. Bu sayede kullanıcıların hangi ürün grubu ile daha fazla ilgilendiğini görebilirsiniz. Ayrıca yorum ve mesajlaşma özellikleri sayesinde de müşterileriniz sizinle iletişim kurar ve gerçek kullanıcı deneyimini doğrudan görmüş olursunuz. Kullanıcı deneyimini izleyerek aksiyon alırsanız, memnuniyeti en üst düzeye çıkarma fırsatı yakalarsınız.

Görünümünüz Profesyonelleşir

Mağaza özelliği gelmeden önce Instagram’da alışveriş, butik hesaplar üzerinden yapılıyordu. Bu da hem satıcılar hem de alıcılar tarafından profesyonelce karşılanmıyordu. Örneğin takipçilerinize “Link profilde!” gibi bir mesaj verdiğinizde çok da olumlu bir görünüm değildi. Instagram mağazanın sunduğu özellikler sayesinde profesyonel olmayan bu görünümden kurtulabilirsiniz. Story bölümüne bile ürün etiketleyebilirsiniz ve kullanıcılara “Link profilde!” ya da “Yukarı kaydır!” gibi mesajlar vermenize gerek kalmaz.

Instagram’da Mağaza Açmak

Instagram Mağaza Açmak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Takdir edersiniz ki Instagram, her kullanıcıya mağaza açma izni vermez. Bunun için karşılanması gereken bazı şartlar vardır. İlk şart ise elbette Instagram ve Facebook’un ticaret ilkelerine uyan bir işletme profiline sahip olmak. Öncelikle Instagram hesabınızın mağaza açmak için tek başına yeterli olmayacağını da bilmeniz gerek. Aynı Instagram hesabına bağlı bir Facebook hesabına ihtiyacınız vardır. Ayrıca tüm şartlar, her iki hesap için de geçerlidir.

Sözleşme ve ilkeler gibi prosedürlere uyum sağlamanın yanında işletmenizi ve internet sitenizi temsil ediyor olmanız gerekir. Aktif olarak satış yaptığınız bir e-ticaret siteniz yoksa, mağaza açamazsınız. Instagram mağazanızda satışa çıkaracağınız ürünler, e-ticaret sitenizde bulunmalıdır. Sizden, Facebook üzerinden açacağınız Business Manager ile ürün kataloğu oluşturmanız istenir. Ardından hesabınızla ve ürünlerinizle ilgili detaylar incelenir ve şartları karşılıyorsanız, mağazanız onaylanır.

Instagram Mağaza Özelliği İçin Yasal Gereklilikler Nedir?

Yukarıdaki şartlara ek olarak, yasal açıdan da karşılamanız gereken şartlar vardır. Yasalara göre bir ticari eylem gerçekleştiriyorsanız ve para kazanıyorsanız, vergisini de ödemek zorundasınız. Vergi mükellefi olabilmeniz için de bir şirketiniz olması gerekir. Yani Instagram hesabınızda WhatsApp üzerinden satış yapıp havale ile ödeme alıyorsanız mağaza açmanız mümkün değildir. Zaten bu yöntem yasa dışıdır. Bu nedenle e-ticaret sitesi sahibi olmanız şarttır. Geçerli bir e-ticaret siteniz olduğunda, Facebook sizin yasal mevzuatlara uyduğunuzu bilir ve mağazanızı hızlıca onaylar.

 • E-ticaret sitesi açmak
 • Rakipleri Instagram üzerinde analiz etmek
 • Instagram’ın başarılı satıcılarını incelemek
 • Satış ve pazarlama stratejisi belirlemek
 • Hedef kitle belirlemek
 • Instagram’da marka profili oluşturmak
 • Sosyal medya yöneticisi atamak
 • Ürün yelpazesini genişletmek
 • Stokları güncellemek
 • Reklam bütçesi ayırmak

Instagram’da Açılabilecek Mağaza Çeşitleri Nelerdir?

Instagram’da pek çok farklı sektör ve ürün için mağaza açabilirsiniz. Örneğin giyim, ayakkabı, teknoloji, dekorasyon, takı, aksesuar ve benzeri kategoriler sıklıkla tercih edilmektedir. Fakat bulunulan ülkede geçerli yasalar çerçevesinde, yasaklı ürünler satamazsınız. Bununla birlikte hizmet satışı yapmak da Instagram mağaza ile mümkün değil. Kurallara göre satacağınız ürünün fiziksel bir varlığı olmak zorunda. Yani logo tasarımı gibi dijital işler için Instagram mağaza uygun bir yer değildir.

Instagram butik açmak, aslında mağaza açmadan bir önceki adımdır. Açılma süreci ise normal bir Instagram hesabı açarken olduğu gibi ilerler. İşletmenizle ilgili tüm operasyon hazırsa, kullanıcı adı ve şifre oluşturarak bir Instagram hesabı açabilirsiniz. Hesabı açtıktan sonra profil fotoğrafı olarak işletmenizin logosunu kullanabilirsiniz. Ardından markanızı tanıtan bir biyografi ekleyip ürün görsellerini gönderi olarak paylaşabilirsiniz. Bu süreçte profilinizi işletme hesabına geçirmeyi de unutmamalısınız.

Butik hesaplar, genellikle Instagram mağaza talebi onaylanmayan işletmeler tarafından kullanılır. Eğer mağaza açma şartlarını karşılamıyorsanız, eski usülden satış yapmaya devam etmek durumunda kalırsınız. Yukarıdaki süreçleri tamamladıktan sonra profilinize, e-ticaret sitenizin bağlantısını mutlaka eklemelisiniz. Bu sayede alışveriş yapmak isteyen kullanıcılar, profilinizdeki bağlantıya tıklayarak sitenize ulaşır ve ürünlerinizi satın alır. Ürünlerinizi paylaşırken, gönderi açıklamasına ürün detaylarını ve alışveriş süreci ile ilgili bilgileri yazmayı da ihmal etmemelisiniz.

Instagram’da Mağaza Açmak

Instagram’da Mağaza Açmak hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız bizlere ulaşabilirsiniz! Hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgi almak için müşteri temsilcimiz ile iletişim sayfasından iletişime geçebilirsiniz.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Uweta Bilişim
Uweta Bilişim
Merhaba, Size nasıl yardımcı olabiliriz?