uweta
  • instagram
  • threads
  • tiktok
  • linkedin
  • youtube

İşiniz İçin İnternetin Gücünü Kullanın

İşiniz İçin İnternetin Gücünü Kullanın: İşinizi İnternete Taşıyın. Dijital dünyanın gereklerinden bir tanesi işinizi internete taşıma zorunluluğudur, diyebiliriz. Hâlâ işinizi internete taşımamış olabilirsiniz ama geç kalmış sayılmazsınız. İşinizi internete taşıma konusunda profesyonel hizmette akla Uweta gelir. Uweta’nın da işinizi internete taşıma konusunda dikkat ettiği bazı püf noktalar vardır.

Birçok işletme, dijitalin gücünün hâlâ farkında değildir. Bu yüzden işinizi dijital ortama taşırken nelere dikkat etmeniz gerektiği ve bu aşamalarda nasıl bir yol izlemeniz gerektiği konusunda bir fikriniz yoksa hazırlamış olduğumuz metnimizi sonuna kadar okuyabilirsiniz.

İlk olarak, internet ortamına geçerken karar vermeniz gereken temel seçenekler şunlardır:

  • İnterneti ürün tanıtmak için mi kullanacaksınız?
  • E-ticaret mi yapacaksınız?
  • Firmanızın hizmetlerini mi tanıtacaksınız?
  • Marka değerinizi mi arttıracaksınız?

Bu temel noktalardan birine karar verildikten sonra yapılması gerekenler şunlardır:

İnternette Bir Ürünün Tanıtımını Yapmak

Profesyonel Web Tasarıma sahipseniz ürününüzün internet aramalarında ve rakip analizlerde ilk sıralamalara çıkması önemlidir. Ancak sıfırdan yapılan bu tür girişimlerde buna ayrılan bütçe genelde çok fazla olamayabiliyor. Bu yüzden minimum bütçe ve tam müşteri kitlesini hedefleyerek reklamlar verebilirsiniz. Aynı zamanda sosyal medya tanıtımlarının da göz ardı edilmemesi gerekir. Ayrıca ürünler ile alakalı da blog yazıları yazarak hem ürünü tanıtabilir hem de merak edilen konulara değinebilirsiniz. Bu şekilde arama motorlarında firmanızın ve ürünlerinizin gösterimi daha da kolaylaşır.

E-Ticaret Yapmak

E-ticaret sitesi üzerinden satış yapacaksanız yukarıda yazmış olduğumuz durumların aynısı e-ticaret için de geçerlidir. Fakat burada satışları arttırmak için alternatif bir yolunuz daha vardır. Geniş müşteri kitlesine sahip olan e-ticaret pazaryerlerinde mağaza açarak da ürünlerinizin ulaşılabilirliğini ve satışlarınızı daha da arttırabilirsiniz. Reklam için yeterli miktarda bütçeniz olsa dahi pazaryerlerinde bulunmanız hem markanızın bilirliğini hem de müşteri kitlenizi arttıracaktır.

Firma Hizmetlerini Yayımlamak

Hizmetlerinizi yayımlayabileceğiniz bir web sitenizin mutlaka olması gerekir. (bkz. Web Sitesinin Gerekliliği ) Web sitesi yaptırmaya karar verdiğinizde alacağınız web tasarım hizmetinin yeni nesil mobil teknolojilere uygun olması gerekir. Çünkü; size ait olacak olan web sitesi sizin iş yeriniz gibidir. Nasıl ki bulunduğunuz mekanın temiz ve düzenli olması müşteri memnuniyeti için önemli ise web sitenizin tasarım, içerik ve performansı da müşteriler açısından önemlidir. Hizmetlerinizi daha geniş kitlelere tanıtmak adına reklam verme yöntemlerini kullanabilirsiniz. Ama sosyal ağlarda olmayı ve blog kullanmayı da ihmal etmemeniz gerekir.

Marka Değerini Arttırmak

Yapmış olduğunuz çalışmalarınızı siz fark etmeseniz de sizin marka değerinize yansır. Fakat sadece marka odaklı reklam yapacaksanız ilk önceliğiniz sosyal ağlar olmalıdır. Popüler olan sosyal ağlarda markanız için sayfalar oluşturup bu sayfaların yine sosyal ağlarda reklamlarını yaparak hizmet ve ürünlerin vurgusunu yapabilir ve bu sayede daha geniş kitleye ulaşabilirsiniz. Ancak bu noktada sıkça yapılan bir hata vardır. İşletmeler marka reklamlarında marka sayfalarının beğenilmesini ister. Beğeni sayısı belli bir orana ulaştığında oradaki hedef kitleyle etkileşimi kesme gibi bir durum ortaya çıkabilmektedir. Yani etkileşime geçenlerin çoğu, ürün veya hizmetleri sürekli yayımlayarak hedef kitlenin kaybedilmesine neden olmaktadır. Aynı zamanda ziyaretçilerinizle sadece ürün ve hizmetlerin paylaşımlarından vazgeçin. Onlarla içinde bulunduğunuz alanınızla ilgili faydalı olabilecek bilgileri de paylaşın.

İnternette İşinizi Büyütmek İçin Neler Yapabilirsiniz

Yukarıdaki maddeleri göz önünde bulundurarak firmanızı internete taşıdınız. Ama bir de firmanızın internette geniş kitlelere sahip olma meselesi vardır. Peki, internetteki yerinizi alıp geniş kitlelere sahip olmak için neler yapabilirsiniz?

1- Hedef Kitlenizi Belirleyin

İnternet ortamında bu konu ürün ve hizmet olarak temelde ikiye ayrılmaktadır. Satılacak bir ürün varsa bunun için ayrı, sunulacak bir hizmet varsa bunun için ayrı bir yol tercih edilir. Kullanacağınız sosyal ağ olsun, oluşturacağınız web site olsun hiç fark etmez, her alanda bir hedef kitlenizin olması gerekir. Daha da önemlisi bir hedefinizin olması gerekir.

2- Kurumsal Bir Kimliğiniz Olsun

Hedef kitle belirlendikten sonra yapmanız gereken bir diğer şey kurumsal bir kimlik edinmektir. Kurumsal bir kimlik oluşturmada kartvizit, antetli kağıt, zarf, kalem vb. bir çok farklı reklam ürünü kullanabilirsiniz. Önemli olan size en uygun olanı seçmektir.

3- Web Siteniz Olsun

Web siteniz yukarıda belirttiğimiz hedef ve hedef kitlenize göre planlanmalı ve yapılmalıdır. Bir ürün varsa ve bu ürünü müşterilerin yoğun olduğu yere taşımak istiyorsanız; öncelikle bu ürünü müşterilerin yoğun olduğu yere nasıl taşırım, sorusunun cevabını bulmanız gerekir. Bu konuda kısa bir bilgi vermek gerekirse; e-ticarette satışta temelde iki yöntem vardır: Ya müşteriniz size gelir ya da siz müşterinize gidersiniz. Aslında reel ticarette kullanılan yöntem hemen hemen e-ticaretteki yöntem ile aynıdır. Bu yüzden ürün satışı yapmak istiyorsanız bir e-ticaret sitesine sahip olmanız gerekebilir ama sadece bu yeterli değildir. Müşterileriniz size gelebileceği alanı oluşturduğunuz gibi sizin de müşterilerinize gidebileceğiniz alanı oluşturmanız gerekir. Bu yüzden de mutlaka bir pazaryeri kullanmanız gerekmektedir.

Şayet bir ürün satışı yapmayıp bir hizmet sunuyorsanız bunun için iyi optimize edilmiş bir web sitesi ve sürekli takip edilen reklamlar ana yatırımlarınızın arasında yer almalıdır. Google haritalarda da işletmenizin kaydı varsa yerel anlamda bulunabilirliği daha da kolaylaştırmış ve arttırmış olursunuz. Kullanmış olduğunuz web site ya da e-ticaretin tablet ve mobil uyumlu olması da gerekmektedir.

4- Sosyal Medyada Yer Edinin

İşinizi internette büyütmek istiyorsanız sosyal medyayı göz ardı etmemelisiniz. Hedef kitleniz ne olursa olsun sosyal medyada yer edinmelisiniz. İşletmeniz için yapılandırılmış olan sosyal sayfayı çok geç olmadan yayına alın. Ama tek bir sosyal platformla sınırlı kalmamanız işinizin büyümesini daha da kolaylaştırır. O yüzden yaygın olarak kullanılan FacebookInstagramTwitterLinkedIn ve YouTube gibi sosyal ağları kullanabilir ve işinizin internette büyümesine daha da yardımcı olabilirsiniz.

5- Blog Kullanmayı Unutmayın

Birçok işletme bu konuyu atlasa da aslında göz ardı edilmemesi gereken bir meseledir. İşletmeler web site oluştururken sadece hizmet ya da ürün odaklı site oluştururlar. Oysaki web sitede blog kullanımı hem müşterilerin hizmet ya da ürün hakkında bilgilenmesine hem de işletmenin daha net tanınmasına yardımcı olur. Sektörünüzle alakalı bilgi paylaşmaktan çekinmezseniz ve ziyaretçilere doğru ve doyurucu bilgi verirseniz bunun karşılığını hem ziyaretçilerden hem de arama motorlarından fazlasıyla alabilirsiniz.

İşiniz İçin İnternetin Gücünü Kullanın: İşinizi İnternete Taşıyın

Web Tasarım ve Sosyal Medya Hizmetleri – Uweta

Tamamıyla alanında uzman ve işini sevenlerden oluşan Uweta Web Tasarım ve Sosyal Medya Ajansı Hizmetinizdedir. Profesyonel olarak İşinizi İnternete Taşıma hizmeti almak istiyorsanız bizlere ulaşabilirsiniz. Hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgi almak için müşteri temsilcimiz ile iletişim sayfasından iletişime geçebilirsiniz.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Uweta Bilişim
Uweta Bilişim
Merhaba, Size nasıl yardımcı olabiliriz?