uweta
 • instagram
 • linkedin
 • youtube
 • whatsapp

Logo Tasarım

Logo Tasarım Nedir?
Logo Tasarım

Logo Tasarım

Logo; bir şirketin ya da bireysel bir oluşumun imajını ve özelliklerini görsel olarak yansıtan bir çalışma çeşididir. Logo Tasarım, ticaretin ilk dönemlerinden bu yana; markanın, ürünün ve hizmetin gücünü diğer rakiplerinden ayırt etmek için kullanılmıştır. Ürünleri farklılaştırmak adına üzerine yapılan işaretlemeler, logo tarihinin temellerini atmıştır.

Logo Tasarım farklı renklerden, çizgilerden, sembollerden ve yazı karakterlerinden oluşarak kurumsal kimliğin özelliklerini yansıtır. Kurumsal kimlik; bir şirketin imajını, özelliklerini ve yapısını kurumsal kimlik temsil eden çalışmaların bütünüdür. Kurumsal kimlikte en önemli aşama ise logo tasarımıdır. Logo; kurumsal kimliğin bir parçası olduğu için, kurum imajından izler ve etkiler taşımalıdır. Temel amaç; hedef kitlenin ilgili marka ile özdeşleşmesini ve markanın zihinlerde yer etmesini sağlamaktır. Logo, bir şirketin hedef kitlesine ilettiği en direkt ve önemli mesajdır. Dolayısıyla logonun özellikleri ve profesyonel biçimde tasarlanması, markanın imajı açısından büyük önem taşır.

Logo Tasarım
Logo Kelimesini Anlatırken Şu İki Terimden De Bahsetmekte Fayda Vardır:
 • Amblem: Logo içerinde kullanılmış olan tüm görsellere verilen isimdir. Kimi zamanlarda sadece amblem bir logo olarak kullanılabiliyor.
 • Logotype: firma veya marka isimlerinin yazı formundan yola çıkılarak yapılmış ve fontların değişik formlara çevrilerek oluşmuş logodur.

Amblemler ve logolar ilgili şirketlerin çalışma alanını, kişiliğini biçim ve renkleriyle ifade edebilmelidir. Yoksa ona özel olma özelliği kalmaz.

İyi Bir Logo Nasıl Olmalıdır?
Logo Tasarım
 • Logo ilgili firmanın ya da ürünün özelliklerini yansıtmalıdır. Örneğin bir parfüm logosu için inşaat sektöründe kullanılan bir yazı karakterinden faydalanılmaz.
 • Her insanın bir kişiliği olduğu gibi, firmaların da bir kişiliği olmalıdır. Bu yüzden amblem bunu yansıtmalıdır. Mesajını üstünde taşımalıdır. Baktığımızda evet bu bahsedilen firma diyebilmeliyiz
 • Özgün özellikleri olmalıdır. Amblem ve logonun yapılış amacı zaten ayırt ediciliktir. Eğer başka örnekleri bilinç altımızda çağrıştırırsa veya bilinen bir amblem kopya edilmişse hiçbir etkisi olmaz, aksine size olumsuz sonuçlar yaratır.
 • Renk ve biçimler olarak bütünlük içinde olmalıdır. Değişik alanlarda (kağıt üstünde, rölyef olarak, rozet için, vb.) kullanılabileceği unutulmamalıdır. Küçültüldüğü zaman detaylarını kaybedecek özellikte olmamasına özen gösterilmelidir
 • Logolar, okunabilir net olmalıdır, özgünlük yaratmak kaygısıyla gereksiz çizgi ve resimler kullanılmamalıdır. Harf adetinin çok olması, netliği bozmamalıdır.
Logo ve Kurumsal Kimlik
İşiniz İçin İnternetin Gücünü Kullanın İşinizi İnternete Taşıyın

Kurumsal Kimlik Tasarımı işlemlerinin temel taşıdır. Tabi olarak firmaya yüklenilmesi istenen algı, logo aşamasında, renk, amblem gibi görsel ögelerle büyük oranda planlanır.

Logo Tasarım

Ancak logonun tasarlanmış olması, kimlik çalışmasının sadece bir kısmıdır.

Logo Tasarım

Logo Tasarım – Uweta

Tamamıyla alanında uzman Uweta Web Tasarım ve Sosyal Medya Ajansı Hizmetinizdedir. Logo Tasarım hizmeti almak istiyorsanız bizlere ulaşabilirsiniz. Hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgi almak için müşteri temsilcimiz ile iletişim sayfasından iletişime geçebilirsiniz.

Logo Tasarım
Formu Doldurun Sizi Arayalım

  Whatsapp
  Uweta
  Uweta
  Merhaba, Size nasıl yardımcı olabiliriz?