uweta
  • instagram
  • threads
  • tiktok
  • linkedin
  • youtube

Satış Sonrası Müşteri Destek Hizmetleri Neden Önemlidir?

Satış Sonrası Müşteri Destek Hizmetleri Neden Önemlidir

E-Ticarette müşteri destek hizmetlerini geliştirmek müşteri memnuniyetini ve sadakatini artırmak için oldukça önemlidir. Müşteri destek hizmetlerini satış öncesi ve satış sonrası olarak değerlendirmek gerekir. Müşterileriniz ürünlerinizi satın aldıktan sonra da sizinle iletişime geçmek isteyebilirler. Bu durumda da satış sonrası hizmetlerinizi geliştirmeniz faydalı olacaktır.

Müşteri Destek Hizmeti Nedir?

Müşteri destek hizmeti, satış sonrası süreçleri de kapsayan bir faaliyettir. Genel bir tanım yapmak gerekirse; tüketicilerin ürün ve hizmetle ilgili soru, şikayet, önerilerini değerlendirmek için sunulan hizmet bu şekilde adlandırılır. Bu faaliyet genel olarak aşağıdaki süreçleri kapsar:

  • Tüketicinin ürün/hizmet hakkında bilgilendirilmesi
  • Ürünlerle veya hizmetle ilgili aksaklıkların giderilmesi
  • Hizmet sürecinde yaşanan sorunlarla ilgili şikayetlerin kaydedilmesi

“Satış sonrası müşteri destek hizmeti nedir?” sorusunu yanıtlarken bu sürecin satın alım işlemi tamamlandığında başladığını belirtmek faydalı olur. Tüketici, edindiği ürünle ilgili herhangi bir teknik sorun yaşadığında firmaya başvurabilir. Teslim edilen ürün hasarlı, eksik veya yanlışsa kullanıcının iade ve onarım süreçlerinden yararlanma hakkı vardır. Tüm bunları ışığında söylenebilir ki satış sonrası destek, tüketici hakları kapsamında verilmesi gereken bir hizmettir.

Satış Sonrası Müşteri Destek Hizmeti Sağlarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Satış sonrası müşteri destek hizmeti verirken hızlı geri dönüş sağlamak gerekir. Soruların yanıtlanmaması veya bunlara geç cevap verilmesi tüketici memnuniyetini olumsuz etkiler. Kullanıcı taleplerine kısa sürede yanıt vermek, hizmet kalitenizin de artmasını sağlar. Bu sayede sorunları hızlıca çözüme kavuşturabilirsiniz ve tüketicinin markanızla yaşadığı deneyimin iyileşmesini sağlayabilirsiniz.

Yapıcı bir tutum sergilemek, müşteri destek hizmeti verirken dikkat edilmesi gereken hususlardan biridir. Tüketici, ürünle ilgili bir sorun yaşadığında tedirgin olabilir. Yapıcı davranmak, bu tedirginliğin aşılmasını sağlar ve problemin çözülmesini kolaylaştırır. Bu süreçte, tüketiciye onun yanında olduğunuzu ve sorunun çözümü için gereken aksiyonları aldığınızı göstermeniz gerekir.

Nitelikli bir müşteri desteği vermek için bu alandaki stratejileri önceden belirlemeniz faydalı olur. Ürün ve hizmetlerinizle ilgili yaşanabilecek sorunları göz önünde bulundurarak bir yol haritası çıkarabilirsiniz. Örneğin; satışını yaptığınız mamullerin test aşamasında görülen teknik problemlerin listesini çıkararak çözüm için yapılması gerekenleri sıralayabilirsiniz.

Satış Sonrası Müşteri Destek Hizmetleri Neden Önemlidir

Kargo Gönderimlerinizi Kişiselleştirin

Müşteri memnuniyetini artırmak için kargo gönderimlerini kişiselleştirmeniz, paketlerin içine kişisel mesajlar ve müşterilerin kendilerini özel hissetmelerini isteyecek küçük jestler eklemeniz, müşteri memnuniyetini artırmanıza yardımcı olacaktır. 

Kargo Gönderimlerinizde İletişim Bilgilerinizi Ekleyin

Müşterilere özel ve kişisel notlar eklemenin yanı sıra satın alma süreci sonrasında müşterileriniz sizinle iletişime geçmek istediklerinde onların işini kolaylaştırmanız gerekir. Bunun için de kargo gönderilerinde müşterilerinizin size ulaşabilecekleri iletişim bilgilerini paylaşmanız faydalı olur.

Farklı İletişim Kanallarınız Olsun

Tüketiciler farklı şekillerde firmalarla iletişime geçmek isteyebilirler. Bu sebeple de telefon ve e-posta haricinde de farklı iletişime kanallarınızın olması faydalı olur. Sosyal mecralar üzerinde müşterilerinizle iletişim kanalları oluşturmanızın yanı sıra site üzerinde canlı destek hizmeti vermeniz farklı şekillerde müşterilerinizin sizinle irtibata geçmesini sağlar.

Satış Sonrası Geri Bildirim E-Postaları Gönderin

Satış sonrasında müşterilerinize yaptıkları alışverişleri takip eden e-postalar gönderebilirsiniz. Bu e-postaları ürün kullanıcılara ulaştıktan sonra göndermeniz gerekir. Bu gönderimlerin içeriklerinde müşterilerinizin alışveriş deneyimlerini sorabilir, hizmetlerinizden memnun kalıp kalmadıklarını sorabilir, ürünle ilgili geri bildirimlerini sorabilirsiniz. Bu e-postalardaki geri bildirimler üzerinden hizmetlerinizi geliştirebilir ve ürünlerle ilgili yorumları, müşterilerinizin izinlerini alarak siteniz üzerinde paylaşabilirsiniz.

Müşteri Memnuniyet Oranını Ölçümleyin

Satış sonrasında müşterileriniz sizinle iletişime geçtiğinde onlarla olan görüşmelerinizin nasıl geçtiğini ölçümleyebilirsiniz. Bu analizler sonrasında da müşteri destek hizmetlerinizin ne kadar başarılı olduğunu ve müşteri memnuniyet oranını gözlemleyerek, hizmet kalitenizi artıracak çalışmalar yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra müşteri memnuniyet oranınızı yükseltmeniz durumda bunu bir pazarlama aracı olarak da kullanabilirsiniz. Müşteri memnuniyet oranınız yükseldiğinde sadık müşteri kitleleri oluşturmanız da daha kolay olacaktır.

Satış Sonrası Müşteri Destek Hizmeti Sağlamanın Avantajları Nelerdir?

Güven oluşturmak, satış sonrası müşteri destek hizmetinin avantajları arasındadır. Ürün ve hizmetlerinizle ilgili sorunları çözmek tüketicinin güvenini kazanmanızı sağlar. Bu sayede marka imajınızı sağlamlaştırabilir ve firmanızı kullanıcı nezdinde saygın bir konuma getirebilirsiniz.

Tüketici bağlılığını arttırmak, satış sonrası müşteri destek hizmetlerinin sağladığı avantajlardan bir diğeridir. Kullanıcı sorunlarını çözmek, markanıza duyulan güvene paralel olarak sadakatin artmasını sağlar. Satış ve hizmet süreçlerinde problemlerin yaşanması olasıdır. Söz konusu sorunların çözümü için alınan önlemler ise markanın tüketiciyle kurduğu ilişkiyi belirler ve sadakati etkiler.

Başarılı bir marka olmanın yolu inandırıcılıktan geçer. Ürün ve hizmetlerinize ihtiyaç duyan kullanıcıların sizi tercih etmesi için ikna edici olmanız gerekir. Satış sonrası müşteri destek hizmeti, tüketicinin firmanıza inanmasını sağlar. Bu da sonraki süreçlerde satış rakamlarınızı yukarı çekmenizi kolaylaştırır.

Satış Sonrası Müşteri Destek Hizmetleri Neden Önemlidir

Satış Sonrası Müşteri Destek Hizmetleri Neden Önemlidir? Uweta

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Uweta Bilişim
Uweta Bilişim
Merhaba, Size nasıl yardımcı olabiliriz?