uweta
  • instagram
  • threads
  • tiktok
  • linkedin
  • youtube

SEO Her İşletme İçin Önemli midir?

SEO Her İşletme İçin Önemli midir?
SEO Her İşletme İçin Önemli midir?

Seo, orjinal dilinde Search Engine Optimization kelimelerinin baş harfleri olan SEO kısaltması, türkçe çevirisiyle Arama Motoru Optimizasyonu anlamına gelmektedir. Arama motorundan kasıt ise ülkemizde genellikle Google olmaktadır. Yandex, Bing ve hatta Baidu gibi arama motorları olsa da ülkemizde çok büyük yüzdeyle tercih edildiği için, kullanıcıların gözündeki arama motoru büyük oranda Google’dır.

İşletmeler, dijital varlıklarını sürdürebilmek adına, dijital olarak yapılan aramalarda elbette ki üst sıralarda, hatta ilk sırada yer almak ister. Bu durumu gerçekleştirebilmek için çok büyük bütçeler harcayan uluslararası işletmeler olduğu gibi, düşük bütçelerle ve organik SEO çalışmalarıyla yükselmeye çalışan işletmeler de bulunmaktadır.

SEO Nasıl Çalışır?

Arama motorlarındaki sıralamamızı iyileştirme adını yaptığımız tüm çalışmaları SEO olarak isimlendirmiştik. Bu çalışmalar Strateji-Eylem-Uygulama kavramlarının birleşiminden meydana gelir. SEO işlemlerini “Site İçi” ve “Site Dışı” olarak iki bölümde incelemek mümkündür:

Site içi SEO

Adından da anlaşılacağı üzere, tamamen siteniz içerisinde yapılması gereken çalışmalara site içi seo ismi verilmektedir. Siteniz tümüyle ne kadar güçlüyse veya herhangi bir içerik için yapılan seo çalışmaları diğer sayfalara göre çok daha iyiyse, o sayfada seçilen anahtar kelime sorgulaması sıralamanızı iyileştirmedeki daha etkin olacaktır.

Site dışı SEO

Sitenizin çok iyi optimize edilmesi tek başına yeterli olmamaktadır. Bu sebeple sektörünüzdeki diğer sitelerden de destek görmeniz gerekmektedir. Backlink adı verilen bu konuyu daha sonra detaylıca inceleyeceğiz.

SEO Her İşletme İçin Önemli midir?

SEO Neden Önemlidir?

Arama motoruna girilen her sorguda, Google çok önemli algoritmalara göre sıralandırma yapmaktadır. Google, en iyi siteyi değil, kullanıcılarını en fazla bilgilendiren siteyi üst sıralara taşır. Yani amacınız Google’ı değil, insanları bilgilendirmek olmalıdır. Bu sebeple hazırlayacağınız içeriklerde insanların sitenizden ayrılmaması için gerekli/yeterli bilgiyi vermiş olmanız gerekecektir. Kaliteli ve kullanıcıları memnun edecek içerik oluşturduğunuz zaman, arama sonuçlarındaki konumunuz da iyileşecek ve daha fazla tıklama ve site trafiği almış olacaksınız. Doğru SEO sayesinde kullanıcıların bir başka içerik için de sitenize tekrar gelme ihtimali ve çevrelerine öneride bulunma ihtimali de artacaktır.

Elbette ki arama sonuçlarında görünmek için ücretli reklam alanı da satın alabilirsiniz. Ancak rakiplerinizin reklam bütçeleriyle kıyaslanamayacak ölçüde iseniz SEO ile çok daha iyi konumlara gelebilirsiniz.

Peki Gerçekten de SEO Her İşletme İçin Önemli midir?

Arama sonuçlarında üst sıralarda yer almak için SEO’nun bir kurallar dizisi olduğu bilinmelidir. Güncel olarak 200’den fazla kritere göre sıralama yapıldığını, bu kurallara uygun olarak içerik üreten işletmelerin üst sıralarda yer aldığını görmekteyiz. Doğru şekilde uygulanmaması halinde, Google’ı aldatmaya yönelik yapılacak işlemlerde Google tarafından cezalandırılabileceğinizi unutmamalısınız.

Elbette ki arama sonuçlarında görünmek için ücretli reklam alanı da satın alabilirsiniz. Ancak rakiplerinizin reklam bütçeleriyle kıyaslanamayacak ölçüde iseniz SEO ile çok daha iyi konumlara gelebilirsiniz. Durumunuz ne olursa olsun, doğru uygulanmış SEO ile çok daha düşük maliyetlerle daha iyi sıralama alacağınızı garanti edebiliriz.

Sektörünüzdeki tek ya da sayılı işletmelerden biri de olsanız, bir gün rakiplerinizin olacağını unutmamalısınız. Benzer bir iş modeliyle rakibiniz ortaya çıktığında müşterilerinizin bu duruma nasıl tepki vereceğini bilemezsiniz. Bu nedenle rakibinize oranla arama sonuçlarında daha iyi konumlarda bulunmanız gerekmektedir. Arama motoru optimizasyonu için yapacağınız yatırımlar, esasen görünürlülük ve potansiyel müşteri sayınızı doğrudan etkiler.

Seo söz konusu olduğunda her sitenin ihtiyacı muhakkak ki farklı olacaktır. Bu farklılıkları ortaya koyan sebepler iş modeli veya endüstrisidir. Bu faktörler genellikle;

  • Sitenin büyüme sırasındaki var olan konumu
  • Ziyaretçilerin verdiği/vereceği tepkiler
  • İşletmenin sıralama iyileştirmesi istediği anahtar kelimeler
  • Bu anahtar kelimeler için maddi rekabet gücü
  • Geçmişte hatalı SEO yapılıp yapılmadığı ve buna bağlı olarak Google tarafından cezalandırılıp cezalandırılmadığı olarak sıralanabilir.

Doğru SEO çalışmaları sayesinde belirli bir zamanda oldukça başarılı bir konuma geldiğinizi varsayalım. Düzenli ziyaretçi ve satış yapmanızla birlikte her şeyin çok iyi gittiği bir senaryoda ne yapmak gerekli? Artık durma zamanı mı geldi? Yoksa devam mı edilmeli? Sitenizi optimize etme çalışmalarını asla ve asla durdurmamanız gerektiği cevabını eminiz ki biliyorsunuz. Rakipleriniz her daim sizi geçmek için çalışacak ve değişecek olan arama motoru kriterleri ile güncel kalmanız gerekecektir. Kısacası, SEO asla bitmez bırakılamaz.

SEO Her İşletme İçin Önemli midir?

SEO ile ilgili politikamızı dinlemek isterseniz çayımızı içmek üzere sizi ofisimize bekliyor olacağız. O kadar zamanınız yoksa veya bize uzaksanız iletişim sayfamızdan bize ulaşabilirsiniz.

SEO Her İşletme İçin Önemli midir?Uweta

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Uweta Bilişim
Uweta Bilişim
Merhaba, Size nasıl yardımcı olabiliriz?