uweta
 • instagram
 • threads
 • tiktok
 • linkedin
 • youtube

Sosyal Medya Ajansı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Sosyal Medya Ajansı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Sosyal Medya Ajansı Nedir?

Sosyal medya ajansı, markaların sosyal medya platformlarındaki ihtiyaçlarını belirlemek, içerik paylaşım stratejilerini oluşturmak, kampanya ve reklam çalışmalarını yapmak için hizmet veren ajanslardır.

Sosyal Medya Ajansı Ne Yapar?

Sosyal Medya Ajansı Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler hakkında bilgi vermeden önce yazımızın bu bölümüne Sosyal Medya Ajansı Ne Yapar? sorunuza yanıt vereceğiz. Sosyal medya ajansları markaların sosyal medya platformlarında daha güçlü bir paylaşım stratejisi geliştirebilmeleri için hizmet vermektedir.

 • Sosyal medya stratejisi geliştirme
 • Hedef kitle ve rakip analizi yapma
 • İçerik stratejisi geliştirme ve içerik tasarımı
 • Reklam ve kampanya yönetimi
 • Influencer ve Affiliate marketing çalışmaları
 • Sosyal medya moderasyon süreçleri
 • Analiz ve raporlama süreçleri

Markalara yönelik sosyal medya hizmeti veren ajansların başlıca görevleridir. Fakat bu görevler sosyal medya danışmanlığı hizmeti almak isteyen markaların istek ve ihtiyaçlarına göre farklılık göstermektedir. Kısacası her markanın çalışacağı sosyal medya ajansının görevleri markanın sosyal medya platformlarındaki istek ve ihtiyaçlarına göre çeşitlenebilmektedir.

Örneğin; Dijital pazarlama stratejileri içerisinde Influencer marketing çalışmaları yapmak istemeyen bir markanın çalıştığı sosyal medya ajansı bu görevi üstlenmek zorunda değildir. Fakat markanın isteklerine göre ajans farklı sosyal medya platformlarında da yönetim yapabilmektedir.

Sosyal Medya Ajansı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Sosyal Medya Ajansı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sosyal medya ajansı seçecek olan markaların ilk olarak sosyal medya platformları aracılığı ile ne yapmak istediklerini belirlemesi ve ardından bu isteklerini karşılamak için nelere ihtiyaç duyacaklarını tespit etmesi gerekmektedir. Kısacası sosyal medya ajansı seçerken;

 • Markanızın hedefleri
 • Markanızın beklentileri
 • Sosyal medya ajansının profesyonelliği
 • Sosyal medya ajansının verdiği hizmetler
 • Referansları

Oldukça önemli unsurlardır. Bunlara dikkat ederek seçeceğiniz sosyal medya ajansının markanızın ihtiyaçlarına ve beklentilerine yanıt vermesi mümkündür. Aksi halde kendi ihtiyaçlarınızı ve beklentilerinizi belirlemeden sosyal medya ajansı seçimi yaparsanız yaptığınız çalışmalar boşa gidebilecektir.

Markanızın Hedeflerini Belirleyin

Sosyal medya ajansı nasıl seçilir sorusuna yanıt arıyorsanız daha önce de sizlerle paylaştığımız gibi markanızın hedeflerini belirlemeniz gerekmektedir. Çünkü her markanın sosyal medya platformları üzerinden elde etmek istediği şeyler farklılık göstermektedir. Bu nedenle her markanın ilk olarak belirli sorulara yanıt vererek sosyal medya platformlarındaki hedeflerini belirlemesi gerekmektedir.

 • Markanız hangi sosyal medya platformlarında aktif iletişim yürütüyor?
 • Markanızın hedef kitlesinde kimler yer alıyor?
 • Markanızın sosyal medya platformlarındaki takipçi sayısı nedir?
 • Gönderilerinizin etkileşim oranı nedir?
 • Reklamlara ayırdığınız bütçe ne kadar?
 • Markanız için neden dijital pazarlama çalışmaları yapmak istiyorsunuz?
 • Markanızın rakipleri ile rekabeti nasıl gelişiyor?

Gibi sorular oluşturmanız sosyal medya ajansı seçimi yaparken oldukça önemlidir. Bu sorulara yanıt vererek markanızın aslında sosyal medya ajansından ne beklediğini tespit edebilirsiniz. Örneğin sorularınıza verdiğiniz yanıtlarda takipçi ve etkileşim sayınızın az olduğu ön plana çıkıyorsa bunları arttırmaya yönelik hizmet veren sosyal medya ajansları ile çalışabilirsiniz ya da sosyal medyada rakipleriniz ile rekabete giremiyorsanız firmanız için rekabetçi sosyal medya stratejisi belirleyecek ajanslar ile görüşebilirsiniz.

Faaliyet Alanlarını Önemseyin

Her markanın pazarlama ihtiyaçları birbirinden farklıdır. Bazı markaların web sitesi için strateji geliştirmesi gerekirken bazı markaların ise e-posta pazarlaması ya da sosyal medya pazarlaması yapması gerekmektedir. Özellikle sosyal medya pazarlaması yaparken işletmelerin stratejileri de birbirinden farklılık göstermektedir. Örneğin; bazı markaların influencer marketing çalışmaları yapmaya ihtiyacı varken bazı markaların ise daha çok sosyal medya reklamı vermeye ihtiyacı vardır.

Bu nedenle sosyal medya ajansı nasıl seçilir diyen işletmelerin çalışacakları ajansları belirlerken ajansın faaliyet gösterdiği alanları göz önünde bulundurması gerekmektedir.

 • İçerik üretimi
 • Influencer marketing
 • Affiliate marketing
 • Reklam verme

Süreçlerinde ajansınızın hangi faaliyetleri gösterdiğini öğrenin ve sosyal medya ajansınızı seçerken ajansın faaliyet alanlarını göz önünde bulundurarak seçiminizi yapın. Böylece markanız için doğru sosyal medya ajansını seçebilir ve sosyal medya platformlarında daha profesyonel hareket edebilirsiniz.

Ajansın Referanslarını İnceleyin

Günümüzde her sosyal medya ajansı belirli markalar ile çalışmaktadır. Ajanslar markalarla çalışırken bazı dönemlerde bir markanın tüm sosyal medya işlerini yürütmektedir bazı dönemlerde ise yalnızca proje bazlı çalışmalar yapmaktadır.

Örneğin; Bir markanın tüm süreçlerini yöneten bir sosyal medya ajansı farklı bir markanın ise yalnızca anneler günü kampanyalarında aktif rol oynamaktadır. Bu nedenle sosyal medya ajanslarının belirli bir port folyosu ve referans işleri bulunmaktadır. Sosyal medya ajansı seçerken görüştüğünüz ajansların daha önce aktif rol oynadıkları projeleri ve danışmanlık yaptığı markaları incelemeniz sosyal medya ajansı seçerken doğru kararlar vermenize olanak sağlayacaktır. Siz de bu süreci önemseyerek sosyal medya ajansının referanslarını ve daha önce çalıştığı projeleri göz önünde bulundurarak seçim yapabilirsiniz.

Ajans Çalışanlarının Uzmanlık Alanlarını inceleyin

Sosyal medya ajansı nasıl seçilir sorusu hakkında araştırma yapan kişilerin önem vermesi gereken konulardan birinin de ajans çalışanlarının uzmanlık alanları olduğunu bilmeniz gerekir. Çünkü sosyal medya ajanslarında çalışan kişilerin uzmanlık alanları birbirine göre farklılık gösterir. Bazı kişiler sosyal medya pazarlaması üzerine yoğunlaşırken bazı kişiler ise daha çok strateji geliştirme üzerine yoğunlaşmaktadır.

Açıkçası bir ajans içerisinde çalışan kişilerin markanızın ihtiyaçlarına ve isteklerine uygun alanlarda hizmet vermesi sosyal medya stratejiniz için oldukça önemli bir unsurdur. Sizler de sosyal medya ajansı seçerken çalışanların uzmanlık alanlarını göz önünde bulundurarak hareket edebilir ve böylece işletmeniz için en doğru ajansı seçebilirsiniz.

Fiyat ve Performans Karşılaştırması Yapın

Sosyal medya ajansı fiyatları genellikle hizmet verilen markaya, markanın iş yoğunluğuna, hizmet verilecek platformlara ve yapılacak işlere göre farklılıklar göstermektedir. Bunun yanı sıra sosyal medya ajansı fiyatları faaliyet gösterilen şehre ve bölgeye göre de değişmektedir.

Açık bir şekilde söylemek gerekirse bazı sosyal medya ajansları aldıkları ücretin karşılığını iyi bir şekilde verirken bazı sosyal medya ajansları da fiyat performans bakımından yetersiz kalmaktadır. Bu da markaların hem maddi zarar görmesine hem de hedeflerine ulaşamamasına neden olmaktadır. Bu nedenle sosyal medya ajansı seçecek olan markaların ajansları iyi bir şekilde karşılaştırması ve karşılaştırma sonucunda kararlarını vermesi gerekmektedir.

Youtube Reklamları

Sosyal Medya Ajansı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli? – Uweta

Tamamıyla alanında uzman Uweta Web Tasarım ve Sosyal Medya Ajansı Hizmetinizdedir. Sosyal Medya Danışmanlığı hizmeti almak istiyorsanız bizlere ulaşabilirsiniz. Hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgi almak için müşteri temsilcimiz ile iletişim sayfasından iletişime geçebilirsiniz.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Uweta Bilişim
Uweta Bilişim
Merhaba, Size nasıl yardımcı olabiliriz?