uweta
  • instagram
  • threads
  • tiktok
  • linkedin
  • youtube

Sosyal Medya Nasıl Yönetilir?

Sosyal Medya Nasıl Yönetilir?
Sosyal Medya Nasıl Yönetilir?

Sosyal medya, insanların genellikle anlık olarak oluşturdukları içerikleri diğer insanlarla paylaşmalarına yarayan dijital platformların bütünüdür. Birçok platform olsa da günümüzde en çok kullanılanları Facebook, Instagram, Twitter, Tiktok, LinkedIN’dir. Her bir platformu birbirinden ayıran temel özellikler olsa da genel olarak amaç aynıdır: PAYLAŞMAK.

Sosyal medyayı ilgi çekici hale getiren şey ise sansürsüz ve temel seviyede ücretsiz oluşudur. İnternet erişimi olan herkes bir sosyal medya hesabı oluşturabilir. Kimi için kişisel, kimi için de ticari olarak kullanılabilir.

Sosyal medya çok farklı tür ve biçimdeki web sitelerini kapsadığından ötürü doğal olarak bu araçların işlevselliği de farklıdır. Sosyal medya şirketleri, görüntülenen içeriği ve bu içeriğin görüntüleneceği sırayı belirlemek için farklı algoritmalar kullanmaktadır. Akış dediğimiz bu kavramı daha ayrıntılı inceleyeceğiz.

Sosyal Medya Yönetimi Neden Önemlidir?

Sosyal medya kavramı her geçen hayatımızdaki yerini daha da arttırmaktadır. Öyle ki belirli sektörler için web sitelerine duyulan ihtiyacı bile ortadan kaldırmıştır. Bu durum, sosyal medya pazarlaması adıyla yeni bir sektör doğurmuştur. İşletmelerin dijitalleşmesi olarak verdiğimiz hizmetlerden biri de budur.  Sosyal medya,

  • İşletmeniz/markanız ile takipçileriniz arasındaki bağı güçlendirir.
  • Müşterilerinize çok daha hızlı yanıtlar sunmanızı sağlar.
  • Klasik pazarlama yöntemlerine göre çok daha hızlı sonuç alırsınız.
Sosyal Medya Nasıl Yönetilir?

Sosyal Medya Yönetiminde Nelere Dikkat Edilmeli?

Facebook’ta her dakikada 300 profil açılması, Twitter’ın günlük 300 milyon ziyaret alması sosyal medya hesaplarınızı yönetirken dikkat etmenizi zorunlu kılar. O halde şu durumlar oldukça önemlidir:

Hedef Kitle Seçimi

Amacı belirlenmiş bir sosyal medya hesabının nerelere ulaşmak istediği iyi analiz edilmelidir. İçerik üretiminiz buna uygun olmalıdır. Çünkü markanızı yükseklere taşıyacak olan kitlenizin ne istediğini bilirseniz, onları memnun etmeniz daha kolay olur.

Hedef Kitle ile Güçlü İletişim

Sadece ürünlerinizi ya da hizmetlerinizi paylaşmanız takipçilerinizi sıkabilir. Daha rahat olun. Ne kadar ciddi bir marka olursanız olun, insanlar eğlenmek ister. Onlara eğlenecekleri içerikler de üretin. Marka sadakatini artırmak için bunu kullanın.

Süreklilik

Yukarıda bahsettiğimiz üzere, çok sıkmadan, çok bunaltmadan belirli aralıklarla paylaşımlarınıza devam edin. Platforma göre değişkenlik gösterecek paylaşım sıklıklarını dikkatlice belirleyin.

Sosyal Medya İçerikleri Nasıl Olmalı?

Üreteceğiniz içeriklere bir anlam yüklemelisiniz. Potansiyel müşterilerinizin içerikteki kaliteyi algılamasına yardımcı olun. Ne kadar çok içerik o kadar çok etkileşim demek değildir. Bu hataya düşmeyin. Sosyal medya kullanıcılarının hızlı birer tüketici olduğunu unutmayın. Sizi bir kez yakaladı mı bırakmazlar. Ancak dikkatlerini çekemezseniz ikinci şansı size vermeleri çok zor olacaktır.

Kullanılacak görseller fotoğraf, resim, video gibi nesneler olacaktır. Hepsini kullanmak durumundasınız. Ancak önemli olgunun anlam bütünlüğü olduğunu unutmayın.

Sosyal Medya İçerik Üreticisi Nedir?

İçerik üreticisi, sosyal medya hesaplarınızda kullanacağınız mesajları görselleştiren profesyonellerdir. Özellikle profesyonel kelimesini kullandık. Çünkü bu iş, sizin yaptığınız iş kadar profesyonelce yürütülmelidir.

Sosyal Medya Nasıl Yönetilir?

Sosyal Medya Nasıl Yönetilir?Uweta

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Uweta Bilişim
Uweta Bilişim
Merhaba, Size nasıl yardımcı olabiliriz?