uweta
 • instagram
 • threads
 • tiktok
 • linkedin
 • youtube

Sosyal Medya Üzerinden Yeni Müşteri Nasıl Kazanılır?

Sosyal Medya Üzerinden Yeni Müşteri Nasıl Kazanılır?

E-Ticaret ile internetten satış yapan markalar sürekli olarak yeni müşteri kitlelerine ulaşmak ister. Çünkü e-ticaret firmaları hedef kitlelerinde yer alan kişilere ne kadar kolay ve hızlı bir şekilde ulaşırsa satışlarını o kadar çok artırma şansı yakalar. Bu tür bir avantajdan yararlanmak isteyen markaların özellikle dijital pazarlama stratejilerine önem verdiği görülür. Bu stratejiler arasında yer alan sosyal medya müşteri bulma stratejisi de her marka tarafından oldukça çok kullanılır.

Genellikle e-ticaret firmaları Instagram, Twitter, Facebook, Youtube ve Linkedin gibi sosyal medya platformlarını kullanarak e-ticaret firmalarının hedef kitlesinde yer alan kişilere ulaşmayı ve satışlarını artırmayı hedefler. Fakat bunu yapabilmek için de e-ticaret firmalarının sosyal medya platformlarında iyi bir strateji izlemesi gerekir. Sosyal Medya Üzerinden Yeni Müşteri Nasıl Kazanılır adlı bu yazımızda sizlere sosyal medya ve e-ticaret hakkında bilgiler vereceğiz. Bununla beraber sosyal medya platformları üzerinden müşteri kazanma stratejilerinden de bahsedeceğiz. Siz de bu yazımızı inceleyebilir ve e-ticaret firmanızın hedef kitlesinde yer alan kişilere sosyal medya üzerinden nasıl ulaşabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Sosyal Medya Nedir?

Sosyal medya e-ticaret firmalarının en çok sevdiği platformlardan birisidir. Web 2.0 teknolojisinin gelişmesi ile ortaya çıkan sosyal medya platformlarında kişiler farklı bireyler ile arkadaşlık kurabilmekte, etkileşime geçebilmekte ve paylaşım yapabilmektedir. Kısacası sosyal medya platformları bireylerin interneti etkileşimli bir şekilde kullandığı platformlara verilen isimdir.

 • Instagram
 • Facebook
 • Twitter
 • Youtube
 • TikTok

Günümüzün en çok kullanılan sosyal medya platformları arasında yer almaktadır. Bu platformlar genellikle bireysel olarak kullanılan platformlar olmakla beraber markalar tarafından ticari faaliyet yürütmek için de kullanılmaktadır.

Sosyal Medya Müşteri Bulmada Önemli mi?

Müşteri nasıl bulunur sorusuna yanıt arayan kişi ve işletmelerin önem verdiği konulardan birisi de sosyal medyanın müşteri bulmada önemli olup olmadığıdır. Özellikle Covid-19 ile beraber gelişmekte hız kazanan e-ticaret sektörü ile beraber bu süreçte sosyal medya platformları da gelişmeye başlamıştır.

Özellikle pandemi koşullarının beraberinde getirdiği karantina süreçleri kişilerin internet kullanımını artırmıştır. Bu da aslına bakıldığında e-ticaret ile sosyal medyanın aynı anda gelişmeye başladığını göstermektedir. Bu dönemde değişen alışkanlıklar artık bireylerin sosyal medya platformları üzerinden markaları takip etmesini sağlamış ve hatta alışveriş yapmalarında da etkili olmuştur.

Bu nedenle artık sosyal medya müşteri bulmak için e-ticaret firmaları için önemli olan bir platform haline gelmiştir. Bu yüzden e-ticaret firmalarının hedef kitlelerinde yer alan kişilere ulaşmak ve satışlarını artırmak için sosyal medya platformlarını doğru bir şekilde kullanmaya önem vermesi gerekmektedir.

Sosyal Medya Üzerinden Yeni Müşteri Nasıl Kazanılır?

Sosyal Medya Müşteri Bulma Stratejileri

Az önce paylaştığımız gibi Sosyal medya e-ticaret firmalarının müşteri bulabilmesi için oldukça önemli ve verimli araçlar arasında yer almaktadır. Sosyal medyada başarılı bir iletişim yürütmek markaların iyi bir hedef kitleye ulaşmalarını sağlarken ve markalara satış artırma konusunda yardımcı olurken iyi olmayan bir sosyal medya stratejisi de e-ticaret firmalarının boşuna zaman harcamasına neden olmaktadır.

Bu yüzden sosyal medya müşteri bulma stratejilerine her markanın önem vermesi gerekir. Bu noktada e-ticaret firmalarının stratejilerini oluşturmak için paylaşım yapacağı platformlara karar vermesi ve sürekli olarak paylaşım yapması gerekmektedir.

 • Paylaşım Yapılacak Olan Platformun Seçimi
 • Paylaşım Zamanı
 • Paylaşım Kalitesi ve İçerik Çeşitliliği
 • Paylaşım Metinleri ve Hashtag Kullanımı
 • Paylaşımlar için Reklam Çalışmaları

Sosyal medya müşteri bulma stratejileri arasında önem verilmesi gereken en temel stratejilerdir. Gelin şimdi hep beraber bunlara daha detaylı bir şekilde göz atalım.

Paylaşım Yapacağınız Platformu Seçin

Müşteri nasıl sorusuna yanıt arayan işletmelerin önem verdiği süreçler arasında yer alan sosyal medya platformları e-ticaret firmaları için oldukça önemlidir. Çünkü günümüzde birçok kişi sosyal medya platformları üzerinden belirli markalar hakkında bilgi almakta ve beğendiği ürünleri satın almayı tercih etmektedir.

Bu nedenle e-ticaret firmalarının sürekli olarak sosyal medya platformlarında iletişim yürütmesi gerekmektedir. Fakat bu noktada e-ticaret firmalarının iletişim yürütürken paylaşım yapacağı sosyal medya platformlarını iyi bir şekilde seçmesi gerekir. Aksi takdirde markaların hedef kitlelerine ulaşması mümkün olmayacaktır ve bu da instagramdan müşteri nasıl bulunur, facebooktan müşteri nasıl bulunur gibi sorulara yanıt arayan kişilerin başarısız olmasına neden olacaktır.

 • E-ticaret firmaları paylaşım yapacakları sosyal medya platformlarına karar verirken:
 • Hedef kitlelerini analiz etmeli
 • Rakiplerini incelemeli
 • Hedef kitlesinde yer alan kişilerin en çok kullandığı platformları tespit etmeli
 • Hedef kitlesinde yer alan kişilerin hangi saatlerde aktif olduğunu belirlemelidir.

Böylece işletmeler sosyal medyadan müşteri bulmak için paylaşım yapacakları platforma doğru bir şekilde karar verebileceklerdir.

Paylaşım Zamanına Önem Verin

İnstagram’dan müşteri nasıl bulunur sorusuna yanıt arayan kişi ve işletmelerin önem vermesi gereken bir diğer nokta da paylaşım zamanlarıdır. Genellikle markalar intagram üzerinden iletişim yürüttükleri için paylaşım zamanını ve saatini doğru bir şekilde belirlemeye özen göstermelidir. Aksi takdirde hedef kitlelerinin sosyal medya platformlarını kullanmadığı zamanlarda paylaşım yapan markaların müşteri bulması imkânsızlaşmaktır.

Bu yüzden sosyal medyada iletişim yürüten markaların önem vermesi gereken konular arasında hedef kitle analizi de yer almalıdır. Hedef kitlelerini analiz eden işletmeler kitlelerinin hangi platformları kullandığını tespit etmek gibi hangi saatlerde de platformlarda aktif olduğunu tespit etmeye çalışmalıdır.

Youtube Reklamları

Sosyal Medya Üzerinden Yeni Müşteri Nasıl Kazanılır? – Uweta

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Uweta Bilişim
Uweta Bilişim
Merhaba, Size nasıl yardımcı olabiliriz?