uweta
  • instagram
  • threads
  • tiktok
  • linkedin
  • youtube

Sosyal Medya Yatırım Getirisi Nedir?

Sosyal Medya Yatırım Getirisi Nedir

Günümüzde sosyal medya işletmeler için üzerinde fazla mesai harcanan, sürekli yeniliği ve fark edilmeyi gerektiren, farklı stratejileri kaldıran bir platform olarak dikkat çekmektedir. Pek çok sosyal medya profesyoneli bu alanı pek çok açıdan irdelemekte ve işletmelerin bu konuda başarılı olması ve karlı çıkması için çalışmalar yürütmektedir. Yazımızda bu konulardan biri olan sosyal medya yatırım getirisi hakkında bazı bilgiler derledik.

Sosyal Medya Yatırım Getirisi Nedir?

Sosyal medya ROI sosyal medyaya yaptığınız yatırımların oluşturduğu değer miktarını gösteren bir ölçümdür. ROI bir diğer adıyla yatırım parasal değer olarak ölçülür. Bununla birlikte, gelir üzerindeki doğrudan etkinin atfedilmesinin zor olduğu durumlarda, yatırım getirisi önce parasal olmayan metriklerle ölçülebilir. Örneğin, sosyal medyada ücretli bir kampanyanın amacı marka bilinirliğini ve etkisini artırmaksa, yatırım getirisi takipçi sayısı veya gösterim sonrası büyüme ile ölçülebilir. Yani sosyal medya yatırım getirisini ölçmek için kullanılan metrikler işletmelerin koyduğu hedeflere bağlıdır.

Sosyal Medya Yatırım Getirisi Nedir

Neden Sosyal Medya Yatırım Getirisi Ölçülmelidir?

Sosyal medya yatırım getirisi formülü; Kar / Yatırım x 100 = sosyal medya yatırım getirisi yüzdesi şeklinde hesaplanmaktadır. Buradaki kar; sosyal medya pazarlama çalışmalarından kazanılan paradır. Yatırım; sosyal medya pazarlama çalışmalarının toplam maliyetidir. Burada sadece maddi bir delil değil bazen yapılan çalışmalar hakkında genel bir bilgi ve ölçümleme yapmak da söz konusu olmaktadır.

Sosyal Medya Yatırım Getirisi İçin İdeal Araçlar Nelerdir?

Sosyal medya yatırım getirisi pek çok araçtan beslenmektedir. Sürekli olarak veriye dayalı bir analiz yatırım getirisinin de olmazsa olmazıdır. Sosyal medya reklamları ve bu reklamların ölçümlenmesi, Google Analytics, reklam karşılaştırmaları, ücretli/ücretsiz sosyal medya araçları sosyal medya çalışmalarınızı ölçümlemenize yardımcı olacaktır. Tüm bu araçları değişen sosyal medya teknolojilerine kanalize etmek ve yenilikleri takip etmek, değişen algoritmalar hakkında bilgi almak gerekmektedir.

Sosyal Medya Yatırım Getirisi Nedir

Sosyal Medya Yatırım Getirisi Nedir?Uweta

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Uweta Bilişim
Uweta Bilişim
Merhaba, Size nasıl yardımcı olabiliriz?