uweta
  • instagram
  • threads
  • tiktok
  • linkedin
  • youtube

Sosyal Ticaret Nedir? Nasıl Güçlendirebilirsiniz?

Sosyal Ticaret Nedir Nasıl Güçlendirebilirsiniz

Sosyal Ticaret günümüz dijital dünyasında sıkça başvurulan bir satış yöntemidir. Şirketler dijitalin her alanında var olmak, ürün ve hizmetlerini geniş kitlelere ulaştırmak için sosyal medya platformlarını sıkça kullanmaktadır. Bugünkü yazımızda sosyal ticaret konusunda detaylara ulaşabilirsiniz.

Sosyal Ticaret Nedir?

Facebook, Instagram veya Twitter gibi sosyal ağ sitelerinde yapılan satışlara sosyal ticaret adı verilmektedir. Sosyal ticaret, e-ticaret işlemlerini yapmak için sosyal ağın kullanılmasıdır. Sosyal ticaret türleri dediğimizde; video ticareti, kişiselleştirilmiş satın alma seçenekleri, promosyonlar, indirim ya da çekilişler örnek gösterilebilmektedir. E-ticaret sosyal ticaret dediğimizde e-ticaretin bir parçası olduğu görülmektedir. Her ikisi de online ürün satışını kapsamaktadır ve pazarlama faaliyetleri de birbirine oldukça benzerdir.

E-ticaret Sosyal Ticaret İlişkisi Nedir?

Sosyal ticaret, sosyal medyanın etkileşimini ve online alışverişin kolaylığını birleştiren bir e-ticaret alt kümesidir. Sosyal medyayı bir pazarlama kanalı olarak kullanmanın yanı sıra, sosyal ticaret yapan bir perakendeci, bir sosyal medya platformunda eksiksiz bir alışveriş deneyimi oluşturur.

Bir sosyal ticaret stratejisi, bir e-ticaret stratejisiyle aynı temel ilkelerin çoğunu izleyebilse de hatırlanması gereken önemli bir ayrım vardır: Bir sosyal ticaret modelinde, satış noktası tamamen bir sosyal medya platformunda gerçekleşir. E-ticarette ise güvenli bir altyapı ve güvenli ödeme ve kargo seçenekleri eşliğinde 7/24 alışveriş yapılabilmektedir. Uweta e-ticaret paketleri ile sunulan gelişmiş altyapı ile hemen güvenle ayrıcalıklı e-ticaret sitenizde satışa başlayabilirsiniz.

Sosyal Medya Ağları Üzerinden Ticaret Nasıl Yapılır?

Günümüzde sosyal medya platformlarının her birinden satış ve pazarlama yapmak mümkün hale geldiği gibi burada önemli olan ürün ve hizmetlere uygun doğru sosyal mecrayı bulmaktır. Şirketler hepsinde var olmak yerine bir sosyal medya ağında başarı ve istikrar sağlamayı isteyebilir. Bazı ürün ve hizmet ya da şirket türleri ise tüm sosyal mecralarda var olarak daha geniş kitlelere ulaşmak isteyebilmektedir. Aşağıda sosyal ticaret için en çok tercih edilen sosyal mecralara yer verdik.

Sosyal Ticaret Konusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Sosyal ticaret yaparken pek çok konuda dikkat edilmesi gereken nokta mevcuttur. Aşağıda bunlara yer verdik.

Satışlara başlamadan önce doğru bir pazarlama kampanyası yürütmek satışların gelmesi ve istikrar sağlaması için oldukça önemlidir. Hedeflerin belirlenmesi, hedef kitlenin belirlenmesi oldukça önemlidir.

Sosyal Ticaret Nedir Nasıl Güçlendirebilirsiniz

Doğru platforma odaklanılması

Hangi platformda satış yapmak istediğinize karar vermeniz, tek bir mecrada odaklanarak tam anlamıyla başarı yakalamanız oldukça önemlidir. Platformun gelişmiş özelliklerinden yararlanmak ve doğru hedef kitleye ulaşmak için gerekli için bir platformu yeterince iyi anlamak gerekmektedir.

Etkili sosyal medya kampanyası oluşturulması

Görsel, içerik, verilen mesaj açısından etkili bir sosyal medya kampanyası oluşturulması gerekmektedir. Öte yandan videolu kampanyalar da sosyal medyada daha fazla kişiye ulaşılması açısından önemli olmaktadır. Kampanyalar oluşturulduktan sonra analitik verilerine ulaşmak ve doğru analizlerle ilerlemek de işletmeler için oldukça gereklidir.

İdeal müşteri profilinin oluşturulması

Hedef kitleye göre sosyal ticaret yapmak doğru kitleye ulaşılması için gereklidir. Hedef kitlenin tanımlanması yaş skalasının belirlenmesi, demografik özelliklerinin ortaya çıkarılması, cinsiyet, konum gibi özelliklerin analizi başarı oranına ve satışlara önemli katkılar sunacaktır.

Sosyal varlığın denetlenmesi

Sosyal ticaret, müşterilerin platformdan ayrılmak zorunda kalmadan sosyal medyada ürünlerle etkileşim kurmasına, keşfetmesine ve satın almasına olanak tanır. Bu teknolojiler, diyaloga dayalı pazarlama için sağlam bir stratejiyle birlikte markaların e-ticareti kullanma şeklini değiştiriyor ve perakendeciler için yeni olanaklar sunmaktadır. Aşağıda birkaç avantaja değindik.

Sosyal Ticaret Nedir Nasıl Güçlendirebilirsiniz

Sosyal Ticaret Nedir? Nasıl Güçlendirebilirsiniz?Uweta

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Uweta Bilişim
Uweta Bilişim
Merhaba, Size nasıl yardımcı olabiliriz?