uweta
  • instagram
  • threads
  • tiktok
  • linkedin
  • youtube

SSL Nedir ve E-Ticaret Firmaları İçin Neden Önemlidir?

SSL nedir ve e-ticaret firmaları için neden önemlidir

İnternet dünyasında oldukça fazla karşılaşılan terimlerin başında SSL gelir. Özellikle e-ticaret siteleri için önemli olan bu kavram, Secure Socket Layer yani Güvenli Soket Katmanı anlamına gelir. SSL, internet ağları üzerindeki bilgi transferi sırasında gizliliğin ve bütünlüğün sağlanmasına imkân verir.

Bir güvenlik protokolü olan SSL hem kişisel kullanımlar hem de profesyonel web siteleri açısından büyük önem taşır. Bir web sitesinin kimliğinin doğrulanması için bu güvenlik sertifikasına ihtiyaç duyulur. Söz konusu dijital sertifika, web sunucusu ve tarayıcısı arasında şifreli bir bağlantı oluşturur. SSL türlerinden bu protokolü kullanmanın avantajlarına kadar tüm ayrıntılara sizin için hazırladığımız içerikten ulaşabilirsiniz.

SSL Sertifikasının Türleri Nelerdir?

Web sitesine sahip olan şirketler, çevrim içi işlemleri koruma altına almak için SSL güvenlik sertifikası edinmelidir. İnternet bağlantısının güvenli hâle gelmesine yardımcı olan bu sertifika, şifreli bir bağlantı sağlayarak müşteri bilgilerini koruma altına alır. Sunucu ve tarayıcı arasında aktarılan bilgiler, güvenlik sertifikası fonksiyonu sayesinde üçüncü kişiler tarafından görülemez ve değiştirilemez. Söz konusu sertifikalar, doğrulama seviyelerine ve kullanım amaçlarına göre farklı türlere ayrılır. Başlıca SSL türleri ise şu şekilde sıralanır:

  • Genişletilmiş Doğrulama Sertifikaları (Extended Validation – EV)
  • Birleşik İletişim Sertifikaları (UCC)
  • Etki Alanı Doğrulama Sertifikaları (Domain Validation – DV)
  • Wildcard Sertifikaları
  • Kuruluş Doğrulama Sertifikaları (Organizational Validation – OV) Çok Etki Alanlı Sertifikaları (Multi Domain – MDC)

Güvenlik sertifikası türleri doğrulama ve kullanım alanına göre temelde ikiye ayrılır. Web sitesinin kullanım amacı ve işleyiş şekli, hangi sertifikayı edinmeniz gerektiği noktasında belirleyici rol oynar.

Doğrulama Alanına Göre SSL Sertifikaları

Web sitesinin güvenliği açısından en uygun sertifika türünü belirlemek oldukça önemlidir. Bu noktada doğrulama türüne göre sertifika çeşitleri; DV, OV ve EV şeklinde sıralanır. Söz konusu sertifika türlerinin özellikleri ise şu şekildedir:

Domain Validation (DV): Düşük düzeyde güvenlik ve şifreleme sağlayan bir dijital sertifika türüdür. Çoğunlukla online ödeme almayan ve veri toplamayan web sitelerinde tercih edilir. Blog siteleri bu güvenlik protokolünü kullanmak için uygundur.

Organizational Validation (OV): OV sertifikasına sahip olabilmeniz için web sitesinin yoğun bir doğrulama sürecinden geçmesi gerekir. Yüksek düzeyde güvenlik sağlayan bu sertifika, web sitesi sahibinin bilgilerini adres çubuğunda gösterir. Böylece kullanıcılar kötü niyetli siteleri ayırt edebilir. Bu sertifikanın amacı kullanıcıların web sitesine girmiş olduğu verileri şifreleyerek gizli kalmasını sağlamaktır.

Extended Validation (EV): En yüksek güvenlik düzeyine sahip olan bu sertifika, web sitesi sahibinin fiziksel, ticari ve hukuki varlığını doğrular niteliktedir. Söz konusu sertifikayı alabilmek için detaylı bir doğrulama sürecinden geçmek gerekir. Sitenin güvenilirliğini kanıtlamak için adres çubuğunda yeşil renkli bir simge bulunur.

SSL nedir ve e-ticaret firmaları için neden önemlidir

SSL sertifika türleri, web sitesinin kullanım amacına göre de değişiklik gösterir. Sitede yapılan işlemler, hangi sertifika türünü seçeceğinizi belirlerken size yardımcı olur.

Kullanım Alanına Göre SSL Sertifikaları

SSL sertifikası çeşitleri, kullanım alanına bağlı olarak birbirinden ayrılır. Güvenliği sağlanan web sitesinin alan adı ve sınırlamaları sertifika türü noktasında belirleyicidir. Kullanım alanına göre sıralanan sertifika çeşitleri ise şu şekildedir:

Standart: Bu sertifika, web sitelerinin alan adını güvence altına alır. Bahsi geçen sertifikanın bir diğer adı ise Single Domain SSL’dir.

Multi Domain: Birden fazla alan adını güvenli hâle getiren bir sertifika türüdür. Bu sertifika, farklı alan adlarına ve etki alanlarına sahip web sitelerini güvenli bir şekilde koruyabilir.

Wildcard: Bu sertifika sınırsız sayıda alt alan adını korur. Güvence altına almak istediğiniz birden fazla alt alan adınız varsa söz konusu sertifikayı edinmek ekonomik bir çözüm sunar. Web siteleri için SSL türü tercihi yaparken alan adı sayısını göz önünde bulundurmak gerekir. Korunmak istenen birden fazla alt alan adı bulunuyorsa kullanım amacına bağlı olarak yukarıda bahsi geçen sertifika türlerini güvenle tercih edebilirsiniz.

SSL Sertifikası Ne İşe Yarar?

İnternetin yaygın kullanımıyla hem kullanıcılar hem de web sitesi sahipleri için veri ve kişisel bilgilerin gizliliği önemli hâle gelmiştir. SSL sertifikası temelde kullanıcı verilerinin güvende olmasını sağlamak amacıyla edinilir. Ayrıca web sitesi sahipleri de kuruluşlarını doğrulamak ve kullanıcılara güven vermek açısından bahsi geçen sertifikaya sahip olmak zorundadır.

E-Ticaret Siteleri İçin SSL Sertifikasının Önemi Nedir?

SSL kullanımı, e-ticaret alanında bir zorunluluk ve standarttır. Bundan dolayı satışlarını sürekli olarak artırmayı hedefleyen e-ticaret sitelerinin güvenlik sertifikası kullanması gerekir. Kullanıcılar, internet alışverişi sırasında siteye kredi kartı ve kişisel bilgilerini girer. E-ticaret siteleri ise kullanıcıların bu kişisel bilgilerini korumakla yükümlüdür. Güvenlik protokolünün sağlanması açısından SSL hatası ile karşılaşmamak da önemlidir. SSL hatası çözümü sayesinde kullanıcıların web sitenizde sorunsuz bir şekilde işlem yapmasını sağlayabilirsiniz.

E-Ticarette SSL Sertifikası Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

SSL kurulumu, e-ticaret sitelerine artı bir değer kazandırır. Hemen hemen her kullanıcı online alışveriş deneyimi sırasında kart bilgilerinin güvenliği noktasında tereddüt yaşar. E-ticaret siteleri, varlığını sürdürebilmek adına kullanıcılara kişisel bilgilerinin korunduğuna dair tam güvence vermelidir. SSL aracılığıyla sitenizi ziyaret eden mevcut kullanıcıları ve potansiyel müşterileri koruyabilir, ticari faaliyetlerinize katkı sağlayabilirsiniz. SSL sertifikası ek olarak e-ticaret sitenizin arama motorlarında üst sıralarda yer almasına yardımcı olur. Sayfa değerini artıran SSL, arama motoru sıralamasında da artı bir faktör olarak ön plana çıkar.

SSL nedir ve e-ticaret firmaları için neden önemlidir

SSL Nedir ve E-Ticaret Firmaları İçin Neden Önemlidir? hakkında detaylı bilgi sahibi olmak istiyorsanız bizlere ulaşabilirsiniz! Hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgi almak için müşteri temsilcimiz ile iletişim sayfasından iletişime geçebilirsiniz.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Uweta Bilişim
Uweta Bilişim
Merhaba, Size nasıl yardımcı olabiliriz?