• freelyshout
  • instagram
  • linkedin
  • youtube
  • whatsapp

Türkiye’nin Sosyal Medyası Freelyshout

TÜRKİYE’NİN ‘BAŞTAN AŞAĞI’ YERLİ SOSYAL MEDYA UYGULAMASI: ‘FREELYSHOUT’

Freelyshout, 26 Şubat 2013 tarihinde tüm sınırları ortadan kaldırıp daha güvenli ve özgür bir internet anlayışı sağlamak amacıyla oluşturulan bir platformdur.

Türkiye’nin sosyal medyası Freelyshout Tamamen yerli yapım bir sosyal ağdır. İki bilişimci tarafından, hazır hiçbir materyal kullanmadan sıfırdan ve yüzde yüz yerli olarak oluşturulan FREELYSHOUT küresel bir ses dalgası oluşturma yolunda kararlılıkla ilerliyor. Öyle ki, ismiyle dahi bu dalgayı büyütmeyi hedefleyerek aynı zamanda bir slogan niteliğindeki “Özgürce Haykır!” anlamındaki “Freelyshout” ismini kullanmış. Bununla beraber kullanıcıların Türkçe ismi ile ( ozgurcehaykir.com ) de siteye giriş yapabilmekteler. Freelyshout yetkilileri, bu yerli Sosyal Dünya’nın vizyon ve amacının Twitter’ın tam zıttı olduğunu ve diğer sosyal ağlar ile rekabet içerisinde olmadıklarını; amaçları doğrultusunda hareket ettiklerini belirtiyorlar.

Türkiye’nin Sosyal Medyası Freelyshout

Aynı zamanda Freelyshout yetkilileri vizyonlarının “Özgürlük ve Sınırsızlık” olduğunu belirtiyorlar. Bu vizyonun önemli yansımalarını birçok yerde görebilmemiz mümkün. Örneğin diğer sosyal mecralardan farklı olarak Freelyshout’ta sınırsız karakter özelliği bulunmaktadır. Bu sayede kendi sosyal Dünyanızda istediğiniz şekilde haykıra biliyorsunuz. Haykırmaktan bahsetmişken, bu yerli sosyal medyanın ismi ve logosu da tamamen bu vizyonu yansıtacak şekilde belirlenmiş. Yetkililer bunu şu sözlerle açıklıyorlar:

Freelyshout logosu, ‘yüksek ses’ ile ‘gürültü’ arasındaki farkı bilenler için tasarlanmıştır. Buradaki haykırışların gürültülü değil, yüksek seslidir. Sesini kalabalığa duyurmak için bu megafonu kullan!

FREELYSHOUT DÜNYA’DA VE TÜRKİYE’DE İLK

Yerli, milli, özgür ve sınırsız hedef ve vizyonlara sahip olduğunu açıklayan ve bu yolda adını duyuran Freelyshout, aynı zamanda Türkiye’nin sıfırdan, Dünya’nın ise ikinci kez sıfırdan oluşturulan ilk sosyal ağı  olmayı başararak sadece bölgesel değil, küresel bir ağ dalgası oluşturmayı da başardı. Freelyshout yetkilileri, sosyal ağ amaçlarının vizyonuna uygun bir şekilde Freelyshout’ta uygulandığını kaydetti. İnsanların mutluluklarını, üzüntülerini, düşüncelerini, fikirlerini (…) özgürce tüm Dünya’ya haykırabilmeleri için büyük efor sarf ettiklerini projeleri ve adımlarıyla gözlemlediğimiz Freelyshout yetkilileri, aynı zamanda bu haykırışları da neredeyse her şekilde mümkün kılıyor. Bizlerin de sıkça karşılaştığımız ve dile getirdiğimiz büyük bir problem olan “sosyal medya’da duyguların ve hislerin tam olarak aktarılamaması.” İşte freelyshout, hepimizin muzdarip olduğu bu durumu “Çiz-Haykır, Mail Üzerinden Haykır, Özgürlüğün Megafonundan Sesli ve SMS ile Haykır!” sistemleriyle son derece ortadan kaldırmayı başarıyorken bu sistemlerine bir de yapım aşaması tamamlanan “Videolu Haykır!” sisteminin en kısa sürede aktifleşeceğini bildirdi. Freelyshout’ı diğer sosyal ağlardan ayıran bir başka yönünün de “Sosyal Sorumluluk Uygulaması, Detaylı Kaynak Sistemi” gibi özellikleri olduğunu görüyoruz. Üstelik yetkililer bunların da dışında yeni özelliklerin hazır olduğunu ve bu özelliklerin zaman içerisinde yayınlanacağını belirtti.

FREELYSHOUT MOBİL UYGULAMASI YAYINLANDI

Bütün sınırları kaldırıp daha güvenli ve özgür bir İnternet ortamı sağlamayı amaçlayan Freelyshout, sosyal ağ dünyasına iddialı bir giriş yaparak mobil uygulamasını yayınladı. Her sitede olduğu gibi bir takım güncelleştirmeler gerektiren ufak sıkıntıların da yeni güncellemelerle ortadan kaldırıldığını söyleyen yetkililer: “Performans konusunda olumsuz hiçbir eleştiri almadık, bu konuda tam anlamıyla başarıyı yakaladık diyebiliriz. Bu başarıyı miladın gerisinde kalan Freelyshout’tan edindiğimiz, miladın ötesini hazırlarken yaşadığımız deneyimler sayesinde koruyacağız. Kurulum süreciyle birlikte dört senelik süreçte yaşadığımız tecrübeler, Freelyshout kullanıcısının beklediğine değen bir platform oluşturmamızı sağladı. Sadece mobilden değil, televizyondan dahi kullanabilecekleri bir sosyal ağı tüm Dünya’ya açtık. Ancak geliştirdiğimiz yepyeni özellikler gibi uygulamaları da kısa aralıklarla yayınlayacağız. Birkaç ay önce ‘Freelyshout uygulamasını ilk önce hangi platformda kullanmak istersiniz?’ adı altında bir anket oluşturup interaktif bir ortam hazırlayarak sıralamayı belirledik. Kullanıcıların çoğunluğu Android sürümünün öncelikli yayınlanmasını tercih etti. Diğer sürümler de son teste tabii tutularak yayınlanacaktır.”

Uygulamayı Android veya İOS’tan edinmek için:

HER ŞEKİLDE, ÖZGÜRCE VE SINIRSIZCA HAYKIRMAK FREELYSHOUT İLE MÜMKÜN!

Çiz-Haykır: Kullanıcı eski sürümde haykırışını sade bir şekilde yapabilirken yeni sürümde hem sade hem de yeni eklenen eklentiler ile detaylıca yapabilir. Artık bir Freelyshout kullanıcısı dilerse saniyeler içinde kendi Caps’ini oluşturabilir.

Mail Üzerinden Haykır: Kullanıcı siteye girmeden haykırabilir. Bunun için mail adresinden gönderici kısmına shout@freelyshout.com yazması ve metin kutusuna özgürce haykırması yeterli.

Sesli Haykır: Freelyshout yetkilileri Sesli Haykır hakkında şunları söyledi: “Yeni sürüm ile birlikte yayınlanan yeni haykırış yöntemleriyle Freelyshout kullanıcısı özgürlüğüne özgürlük katacaktır. Sınırsızlığın sınırını aşmak istiyoruz, bunun için sesi ve videoyu da devreye soktuk. Daima bir adım ötede olan kusursuzluğa yaklaşmak site doğduğundan beri var olan yegane amaçlarımızdan.”

Freelyshout yetkilileri son olarak şu şekilde konuştu: “Yapmış olduğumuz planları gerçekleştirmek ve kullanıcımıza sorunsuzca sunmak mutluluk ve gurur verici. Vizyonumuzun amaçlarımızla olan görevdeşliğinin her geçen gün güçlenmesi iddiamızı artırmaktadır. Bunun için başladığımız andan itibaren bizimle çalışan editörlere ve haykırışını her geçen gün artıran Freelyshout ailesine sonsuz teşekkürlerimizi sunarız. Planladığımız ve uyguladığımız yenilikleri kademeli olarak yayınlarken planladığımız diğer yenilikleri de uyguluyoruz. Ek olarak Dünya’da ilk olacak birkaç sistem üzerinde büyük aşamalar kaydettik. Sürprizlerimiz daima olacak. Gebze’den, Türkiye’den doğan megafonun sesi tüm Dünya’da duyulacak.

FREELYSHOUT SOHBET ÖZELLİĞİ ‘ SHOUTAPP ’

Freelyshout’un yenilenen özelliği ile dilediğin kişiyle en güvenli şekilde sohbet edebileceğin mesajlaşma sistemi ShoutAPP

ShoutAPP; hızlı, kolay ve güvenli mesajlaşma ve arama deneyiminin keyfini çıkarın.

ShoutAPP, Güvenli ve güvenilir mesajlaşma. ShoutAPP ta mesajlarınız uçtan uca şifrelenir, gönderdiğiniz mesajlar ve aramalarınız korunmuş olur. Sadece siz ve haberleştiğiniz kişi bunları okuyabilir veya dinleyebilir, aradaki hiç kimse bunları okuyamaz ve dinleyemez.

Ücretsiz indirebileceğiniz ShoutAPP uygulaması, kişisel ve işletmeleri düşünülerek geliştiriliyor. Uygulama, müşterilerinizle kişiye özel bir şekilde bağlantı kurmanızı, ürün ve hizmetlerinizi tanıtmanızı ve müşterilerinizin sorularını cevaplamanızı kolaylaştırıyor.

FREELYSHOUT’UN ANA SİSTEMİ

İngilizce adı: Freelyshout | Türkçe adı: Özgürce Haykır

İsmin küresel olması ve domaininin kullanılmaması, aşılması gereken iki önemli etmendir. Bu durumda Türkçe karşılığı ise, gerçekten anlamlı bir şey olması da ayrıca önem ifade etmektedir.

Özgürce Haykır platformunda karakter sınırlaması yoktur. İsteyen istediği kadar yazabiliyor. Ayrıca en önemli özellik, sosyal sorumluluk ve araştırmalara uygun olarak yapılan yenilik ve güncellemeler.

“Örnek olarak; yazacaklarınızı madde madde yazmak yerine Yerli Sosyal Ağ kullanmanız durumunda, yazacaklarınızı tek seferde yazar, istenirse resim veya video ekleyerek takipçilerinize tek seferde ulaşabilirsiniz.”

Freelyshout’ta küresel çapta arama motoru vardır. “Einstein” diye arattığınızda nokta atışı sonuca ulaşabilirsiniz. Sosyal sorumluluk anlamında da kan, organ bağışı, afet bildirimleri veya hayvanlara olan ilgi ve alakanın arttırılması, geliştirmelerimiz arasında bu konular da mevcuttur.”

“Örneğin; deprem olduğunda kullanıcılar şuna ihtiyaç var çağrısı yapabilirler. Ayrıca profillerde kan grubu belirtme vardır. Böylece kullanıcılarımıza diyoruz ki, “Kan grubunu belirt, bir gün senin de ihtiyacın olabilir.” Bizde sistem şöyle çalışıyor: Diyelim ki ben, A Rh+ kan aradığımda bana en yakın konumdaki A Rh+ kan grubuna ait kişiye bildirim gidiyor. Bu bizim için çok ayrıcalıklı bir özellik. Freelyshout’ta yazılanlara olan ilginizi “Tebrik” ederek gösterebiliyorsunuz. Yazılanlara “Shout” yeniden paylaşmaya ise “Reshout” denilmektedir.

BİLİM, SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANI FİKRİ IŞIK’IN ÜYE OLARAK DESTEK VERDİĞİ YERLİ SOSYAL AĞ FREELYSHOUT’TA ÜYE PATLAMASI YAŞANIYOR.

Twitter ve Facebook’a rakip olarak görülen, Türk bilişimciler tarafından kurulan yerli sosyal medya Freelyshout’a Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık da üye olarak bu yerli projeye desteğini belirtmiş oldu.

Bakanlık faaliyetlerinin duyurusu ve tanıtımı için sosyal medyaya son derece önem veren Işık, alanı aktif bir şekilde kullanmakta. Kişisel internet sitesi de olan Bakan Işık, Twitter ve Facebook gibi sosyal ağlarda da aktif bir şekilde paylaşımlarda bulunuyor. Bakan Işık, son olarak da Türk bilişimciler tarafından sıfırdan kurulan yerli sosyal ağ Freelyshout’a üye oldu. Ayrıca, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı da kurumsal olarak Freelyshout’ta yerini aldı. Bilişimin ve yerli üretimin önemine dikkat çeken Bakan Işık, konuyla alakalı AA muhabirine yaptığı açıklamada,

“Yerli üretime her alanda destek veriyoruz. Freelyshout’ı kuran gençlerimizi tebrik ediyorum. Bu tür uygulamaların artmasını bekliyoruz. Bakanlık olarak da bilişim alanında çalışan vatandaşlarımızı bir çok alanda destekliyoruz. Özellikle gençlerimizin bu desteklerden yararlanarak, önemli işlere imza atmalarını istiyoruz.” şeklinde konuştu.


Uweta ekibi olarak, “Ülkemiz kazanırsa biz kazanmış oluruz.” anlayışıyla sizleri bu yerli ve milli projeyi benimsemeye ve desteklemeye davet ediyoruz.

Bizi Freelyshout’ta takip etmeyi unutmayın www.freelyshout.com/uwetacom

Türkiye’nin Sosyal Medyası Freelyshout

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Uweta
Uweta
Merhaba, Size nasıl yardımcı olabiliriz?