uweta
  • instagram
  • threads
  • tiktok
  • linkedin
  • youtube

Yeni Müşteriler İçin E-Posta Pazarlama Yöntemleri

Yeni Müşteriler İçin E-Posta Pazarlama Yöntemleri

E-Posta Pazarlama İpuçları

“E-posta pazarlama nasıl yapılır?” internet üzerinden satış yapan kişi ve şirketlerin sıklıkla sorduğu bir sorudur. Bu isimle anılan bir tanıtım faaliyeti yaparken birçok irili ufaklı detaya dikkat etmeniz gerekir. İçerik yönetimi, e-posta pazarlaması yaparken dikkat edilmesi gereken başlıca hususlardan biridir. Gönderdiğiniz maillerin ikna edici olması büyük ölçüde metin kalitesine bağlıdır. Hedef kitlenize uygun içerikler oluşturarak e-postalarınızın spam olarak algılanmasını önleyebilir ve daha ikna edici olabilirsiniz.

Gönderim zamanı ve sıklığı e-posta pazarlamasında önemli bir kriterdir. E-maillerinizi doğru zamanda göndermediğiniz takdirde gün boyunca gelen postalar arasında kaybolmalarına sebep olabilirsiniz. Böyle bir durumda erişim ve geri dönüşüm oranlarınız düşük seviyelerde kalabilir. Zamanlamayı hedef kitlenize uygun saatlere göre belirlemeniz de faydalı olur. Örneğin; ofis çalışanlarına özel bir kampanya yapmayı düşünüyorsanız postalarınız mesai saatinden 5-10 dakika önce gönderilecek biçimde planlayabilirsiniz.

E-Posta Listesi Oluşturmak İçin Abone Olmayı Kolaylaştırın

E-posta pazarlama faaliyetlerinin başarısı geri dönüş oranlarına bağlıdır. Mail gönderdiğiniz kişiler markanıza ilgi gösteriyorsa kampanyanızın başarılı olduğunu düşünebilirsiniz. Hazırladığınız şablonlara abonelik formu ekleyerek hızlı geri dönüşler almanız mümkündür. Bu sayede ürün ve hizmetlerinizle ilgilenme potansiyeli olan kullanıcıların e-posta bülteninize katılarak markanızdan haberdar olmalarını sağlayabilirsiniz.

E-posta listesi oluştururken çok özel bir kitleye hitap etmek gerekir. Maillerinizi detaylı biçimde okuyan, linklere tıklayan ve abone olan kişilerin ürünlerinizle ilgilenme olasılığı yüksektir. Abonelikler üzerinden bir e-posta listesi oluşturarak söz konusu kişilere yeniden ulaşabilir ve marka farkındalığı oluşturabilirsiniz.

İlk Müşterilere Özel Fırsat ve Kampanyaları Tanıtın

İlk kez alışveriş yapan müşterilerinize özel bazı fırsat ve kampanyalar sunabilirsiniz. Bu fırsatlarda bazı ürünlere özel indirimler sunabilir, sadece yeni müşterilerinize özel varış sayfaları ve ürünler hazırlayabilirsiniz.

Bu indirim ve fırsatların yanı sıra yeni müşterilerinizin bir sonraki alışverişlerinde kullanabilecekleri kupon kodları verebilirsiniz. Bu kupon kodları için belli zaman limitleri vermek, bu kullanıcıları daha hızlı bir şekilde siteniz üzerinde tekrar alışveriş yapmaya yönlendirebilir. Bu tür içeriklere sahip e-posta pazarlama örneklerinin başarılı sonuç verme ihtimali oldukça yüksektir.

Kargoyla İlgili Detayların Bilgisini E-Posta ile Paylaşın

Yeni Müşteriler İçin E-Posta Pazarlama Yöntemleri

E-ticaret siteniz üzerinden alışveriş yapan tüketicileri sipariş aşamaları hakkında bilgilendirmek önemlidir. Lojistik süreçlerinde, kargo firmasından kaynaklı aksaklıklar görülebilir. Bu durumun markanız aleyhine kötü bir deneyim olarak algılanmaması için kargo detaylarını tüketiciyle paylaşmanız gerekir.

Sipariş edilen ürünleri kargoya verdiğinizde tüketiciye e-posta üzerinden bildirim sağlamanız tavsiye edilir. Paket içeriğini, kargo ücreti dâhil fiyatları ve takip linkini söz konusu e-maile ekleyebilirsiniz. Bu sayede tüketicinin sipariş sürecinin bütün aşamalarından haberdar olmasını ve markanızın hizmetinden memnun kalmasını sağlayabilirsiniz.

Ürünlerinizle İlgili Kullanım Rehberleri ve Bilgi Amaçlı E-Posta Gönderileri Oluşturun

Markanıza olan talebin sürekliliği satış rakamları kadar önemli bir konudur. Tüketici kitlenizle sürdürülebilir bir bağ kurmanın yolu düzenli iletişimden geçer. E-posta pazarlama, ürün ve hizmetlerinizden hâlihazırda yararlanmış olan kişilere düzenli ve nitelikli bilgi akışı yapma olanağı sunar. Düzenli olarak gönderdiğiniz e-postalarla tüketicilerinizi ürünleriniz, markanız ve faaliyetleriniz hakkında bilgilendirebilirsiniz. Bu kapsamda hizmetlerinizle ilgili farklı kullanım rehberleri hazırlayabilirsiniz. Söz konusu dokümanlarda ürünlerin kullanım alanlarını gösterebilir, kullanıcı deneyimini artırmak için nasıl çözümler sunulduğunu e-posta çalışmalarıyla anlatabilirsiniz.

Yeni Bir Bilgi Paylaşmayacaksanız Gereksiz E-Posta Göndermekten ve Spam Yapmaktan Kaçının

“E-posta pazarlaması nasıl yapılır?” sorusunu yanıtlarken spam kavramından ve bu şekilde algılanmanın oluşturduğu riskten bahsetmek gerekir. Kullanıcı için herhangi bir fayda taşımayan, gereksiz görülen e-posta iletileri spam olarak tanımlanır. Gönderdiğiniz mesajların kullanıcı tarafından böyle algılanması marka imajınızı ciddi anlamda zedeler.

E-posta pazarlaması yaparken hedef kitlenizin gün içinde birçok uyarana maruz kaldığını göz önünde bulundurmanız faydalı olur. Anlam taşımayan, bilgi vermeyen ve gereksiz olarak tanımlanabilecek bir mesaj gönderdiğinizde kullanıcıların diğer e-postalarınızı okumak için de motive olmaları zorlaşacaktır. Gönderim sıklığı ve içerik konusunda titiz davranarak bu şekilde kategorize edilmekten kaçınabilirsiniz.

Yapılan Alışveriş Sonrası Müşterilere Teşekkür E-Postası Gönderin

İyi planlanmış bir e-posta pazarlama çalışmasıyla tüketici sadakati arttırmak mümkündür. Alışveriş sonrasında gönderdiğiniz iletilerle ürünlerinizi tercih eden kullanıcılara teşekkür etmek sadakati arttırmak için iyi bir fikirdir. Tüketicilerinize yaptıkları alışveriş sonrasında içten bir teşekkürler mesajı iletebilir ve yaptıkları bu alışveriş sonrasında da minnettarlığınızı gösterebilirsiniz. Söz konusu mesajları tüketicinin ismini kullanarak kişiselleştirebilir ve satın alınan ürünle ilgili bilgileri de e-postaya ekleyebilirsiniz.

Yeni Müşteriler İçin E-Posta Pazarlama Yöntemleri

Yeni Müşteriler İçin E-Posta Pazarlama Yöntemleri – Uweta

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Uweta Bilişim
Uweta Bilişim
Merhaba, Size nasıl yardımcı olabiliriz?