uweta
 • instagram
 • threads
 • tiktok
 • linkedin
 • youtube

YouTube Üzerindeki Görünürlüğünüzü Artırmak İçin Yapabileceğiniz Çalışmalar

Youtube üzerindeki görünürlüğünüzü artırmak için yapabileceğiniz çalışmalar

Çevrim içi video paylaşım ve sosyal medya platformu YouTube, 15 Şubat 2005 yılında kurulmuştur. Platform; kullanıcılarına video yükleme, izleme ve paylaşma imkânı sunar. Bu mecrada genellikle klipler, müzik ve eğitim videoları gibi içerikler paylaşılır. Güncel araştırmalar, YouTube’un 2 milyarı aşkın aktif kullanıcısı olduğunu ortaya koymuştur. Eğer yalnızca izleyici değil aynı zamanda içerik üreticisiyseniz YouTube üzerinden para kazanmanız da mümkündür. Abone sayısı bin kişiyi geçen ve toplamda 4 bin saatlik izlenme süresine erişen içerik üreticileri platform üzerinden gelir edinmeyi sağlayan sisteme kayıt olabilir.

Youtube İçerik Paylaşımınız Ne Sıklıkla Olmalı?

YouTube üzerindeki görünürlüğünüzü artırma çalışmaları yaparak videolarınızın izlenme sayısını artırabilir, daha geniş kitlelere ulaşabilirsiniz. Böylelikle paylaştığınız içeriklerin etkileşimini ve geri dönüşlerini artırmanız mümkün olur. İçerik paylaşım sıklığı, hesaplarınızı büyütmenin anahtarlarından birisidir. Platform üzerinden yapılan paylaşımlar belirli bir rutin oluşturularak düzenli aralıklarla yapılmalıdır. Hesaplarınızı güncel tutmanız bu şekilde mümkün olur. Güncel paylaşım yapmayan hesapların yeni takipçi edinmesi nispeten daha zor olabilir. Üstelik hesabınızın aktif olmadığını düşünen kullanıcıların içeriklerinizi takip etmeyi bırakması da ihtimaller arasındadır.

YouTube görünürlüğünü artırmak için paylaşım bakımından sürekliliğinizi korumanız oldukça önemlidir. Yapılan çalışmalar sürdürülebilir ve stratejik olmalıdır. Bunun için paylaşımlara ara verilmemeli ve oluşturulan plan dâhilinde bir çizelge belirlenmelidir. Zira paylaşımlara ara verildiğinde hesabınızın organik büyümesi yavaşlayacaktır.

YouTube hesabınızın takip edilmesi için kaliteli içerikler üreterek izleyicilerinize sunmanız gerekir. Paylaşımlarda bir düzenin ve sürekliliğin olması internet üzerindeki görünürlüğünüzü de olumlu etkileyecektir. Paylaşım sıklığını etkileyen birtakım faktörler mevcuttur. YouTube içeriklerinizi hedef kitlelere ulaştırmanızı sağlayacak unsurlar şunlardır:

İş Gücü: Sosyal platformlar üzerinden paylaşım yapmak belirli bir mesai gerektirir. Bunun için de iş gücüne ihtiyaç duyulur. Yeterli kaynağınız ve bu işe odaklanabilecek ekibiniz bulunuyorsa daha fazla içerik üretebilir, sosyal ağlarda düzenli aralıklarla paylaşım yapabilirsiniz. Sahip olduğunuz iş gücü yeterli değilse bunun için bir bütçe ayırarak profesyonel hizmetler sunan firmalardan yardım alabilirsiniz.

Youtube üzerindeki görünürlüğünüzü artırmak için yapabileceğiniz çalışmalar

İçerik Planı: Belirli bir plana bağlı olarak hareket etmek düzenli içerik üretmek açısından avantajlıdır. Marka, ürün ve hizmetlerle ilgili formatlar hazırlanarak sosyal medya içerik takvimi oluşturulabilir. Etkin bir sosyal medya yönetimi, paylaşım sıklığını olumlu etkiler.

Vakit: Sosyal platformlar üzerinden yapılan paylaşımların sıklığı, iş gücü ve içerik kadar zamanla da alakalıdır. Bu çalışmaları yapabilecek bir ekibiniz olduğunda içeriklerinizin paylaşım sıklığını dilediğiniz düzeyde tutabilir; markanız için hedeflediğiniz etkileşim oranına erişebilirsiniz.

YouTube içerik paylaşımlarınızın sıklığını belirlerken bu unsurları göz önünde bulundurmanız faydalı olacaktır. Bunlara ek olarak gönderilere gelen kullanıcı yorumları ve mesajlar takip edilerek izleyicilerin mevcut paylaşım rutini hakkındaki düşünceleri gözlemlenebilir. İçerikleriniz için ideal paylaşım sıklığını belirlediğiniz takdirde kısa vadede olumlu sonuçlar alarak markanızın dijital imajını güçlendirmeniz mümkün olur.

Youtube İçerik Takvimi Nasıl Oluşturulur?

YouTube gibi sosyal medya platformları, dijital pazarlama teknikleri arasında önemli bir yere sahiptir. Sosyal platformlar üzerine yapılan bazı araştırmalar, iyi etkileşim alan firmaların başarısını düzenli paylaşım yapmaya borçlu olduğunu göstermektedir. Hedef kitlenizle paylaşacağınız içerikleri planlayarak bir kılavuz hâline getirebilirsiniz.

YouTube içerik takvimi, gönderilerin yayınlanacağı gün ve saat bilgilerinden oluşur. Kendinize bir takvim oluşturduğunuzda hem zamandan tasarruf edebilir hem de dönemsel değişiklikler söz konusu olduğunda planlarınızı hızlıca güncelleyebilirsiniz. YouTube içerik takviminizi şu bilgiler ışığında oluşturabilirsiniz:

 • İçeriğin konusu, yazan ve düzenleyen kişi belirlenmelidir.
 • İçeriğin dağıtım, başlangıç ve bitiş tarihlerinin planlanlanması gerekir.
 • Anahtar kelime araştırması yapılmalıdır.
 • Sezonluk ve dönemsel trendler araştırılarak bu konular üzerine içerik başlıkları oluşturulabilir.
 • Prodüksiyon ve video üretimi için neler yapılabileceği belirlenebilir.

İçerik takvimi oluşturmak güncel trendleri takip ederek yeniliklere uyum sağlamanızı mümkün kılar. YouTube içeriklerinizi oluştururken tatilleri, mevsimsel değişiklikleri ve önemli etkinlikleri göz önünde bulundurabilirsiniz. Bu sayede sürekli değişen pazar koşullarına uyum sağlayabilir, rakiplerinizden bir adım öne geçebilirsiniz.

Youtube’da Hedef Kitlenizi Nasıl Analiz Edersiniz?

YouTube’da ne tür içerikler üreteceğinizi ve hangi kitlelere hitap etmek istediğinizi belirlemelisiniz. Zira sosyal medya yönetimi yapılırken bu hedefler üzerinde durulması gerekir. Hem içerik takvimi oluşturmanın hem de YouTube görünürlüğünü artırmanın önemli bir parçası olan hedef kitle analizi, firmanın amacını tam anlamıyla yansıtmasını sağlar. Müşteri karakteri oluşturma sürecinde kanalınıza gelerek videolarınızı izleyen kişilerin verilerini inceleyebilirsiniz. Hangi içeriklerin daha çok izlendiği kullanıcıların hangi videoları izlerken yarıda bırakıp çıktığı gibi bilgiler size bu konuda yardımcı olacaktır.

Kitlelerinizin videolarınızı nasıl bulduğunu YouTube Analytics üzerinden öğrenmeniz mümkündür. Temel metrikler bölümünde; gösterim sayısı, tıklama oranı, izlenme sayısı ve benzersiz izleyici miktarı gösterilir. Bu analizler, içeriğinizin görüntüleme sayısının neden normalden daha yüksek veya düşük olabileceğini de açıklar.

Youtube Sıralama Faktörleri Nelerdir?

Sıralama faktörleri, arama motorlarının sonuç sıralamasını derlemek için uyguladığı kriterleri tanımlayan bir terimdir. Search engine optimization (SEO), içerikleri bu ölçütlere uygun hâle getirerek aramalarda daha üst sıralara taşımayı hedefleyen bir çalışmadır. YouTube optimizasyonunun sıralama faktörleri şunlardır:

 • Görüntülenme ve İçerik Kalitesi
 • Beğeni ve Paylaşım
 • Yorumlar
 • Abonelik
 • Uzunluk
 • Etiketlerdeki ve Açıklama Kısmında Kullanılan Anahtar Kelimeler
 • Yenilik
 • Mobil Uyumluluk

YouTube, sosyal bir paylaşım platformu ve aynı zamanda arama motorudur. Video bazlı bir arama motoru olduğu için kendi SEO algoritmasına sahiptir. YouTube SEO sıralama faktörleri doğrultusunda videolarınızı ve kanalınızı optimize ederek dijital görünürlüğünüzü artırabilirsiniz.

Youtube üzerindeki görünürlüğünüzü artırmak için yapabileceğiniz çalışmalar

Youtube Üzerindeki Görünürlüğünüzü Artırmak İçin Yapabileceğiniz Çalışmalar hakkında detaylı sahibi olmak istiyorsanız bizlere ulaşabilirsiniz! Hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgi almak için müşteri temsilcimiz ile iletişim sayfasından iletişime geçebilirsiniz.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Uweta Bilişim
Uweta Bilişim
Merhaba, Size nasıl yardımcı olabiliriz?